Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Meslek Yüksekokulu Algısı

Gizem Yıldız

Gizem YILDIZ kimdir ? Üniversitedeki eğitiminden önce ezbere karşı yenik düşen , umutsuz , ' ben yapamam ' fikrine sahip ve hayalleri olmayan bir kişiyken , üniversiteyi (MYO) kazandıktan sonra hayatı tamamen değişen ve karamsarlıktan uzaklaşanan kişi. Bahçeşehir Üniversitesi MYO'dan Bahçeşehir Üniversitesi iktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi'ne giden bir eğitim yolculuğu.

Arkadaşlar merhaba  , bugünkü yazımda bir yanlış düşüncenin altını çizmek istiyorum.Meslek yüksekokulları hakkında sayısız yorum var ve bunların hemen hemen hepsi olumsuz yönde.Evet , meslek yüksekokulları iki yıllık bir eğitim imkanı sağlıyor , evet puanı yetersiz olan öğrenciler gidiyor , evet fakülte kadar değiller…Ama bunu da unutmamak gerekiyor ki , Meslek yüksekokulunu kazanan öğrenciler başarısız değil.Şöyle ki değiller  ,öğrenciler  ister liselerinde olsun ister sınavda olsun belli bir puan yapıyorlar ve ona göre bu okulları kazanıyorlar.Sonuçta , meslek yüksekokulları da tüm öğrencilere eğitim imkanı sunamıyor.

Meslek yüksekokullarındaki eğitim daha çok pratiğe dayalı oluyor.Bu da ezberi ortadan kaldırabiliyor.Program yazabiliyorsunuz , beyanname doldurabiliyorsunuz , led ışıklarını kullanarak elektronik alanda yaratıcı şeyler yapabiliyorsunuz..

Şunu da geçmek istemiyorum , meslek yüksekokulundan mezun olanların iş bulamaması çok konuşuluyor.Evet doğru olabilir çünkü  iş ilanlarında fakülte mezunu , tecrübeli kişiler daha çok aranıyor. Fakat ne yazık ki fakülte mezunu olan arkadaşlarımız da işsiz kalabiliyor ,  yüksek lisans yapanlar da…Hangi okuldan mezun olursanız olun , dereceniz ne kadar olursa olsun kendinizi geliştirdiğiniz kadarsınız.Tabii ki size, hadi meslek yüksekokuluna gidin demiyorum.Sadece yanlış düşünülen bu fikri değiştirmek , doğruyu göstermek istiyorum.

Bu arada kendi başarı hikayemi sizinle paylaşmak istiyorum.

Oturduğum mahalledeki en kötü meslek liselerinden birine gittim.Ezberci rejime karşı yenik düştüm ve okul hayatımı ezbere dayadım.Okul derslerim güzel olmasına rağmen  üniversite sınavına çalışmadım.Son yıl çalışayım dedım matematiği yapamıyorum diye yarıda bıraktım.Dershanedeki hocanın da diğer öğrencileri övmesi , matematiği bırakmamın tuzu biberi oldu.Üniversiteleri 12 sınıftaki stajımda araştırdım.Merdivene oturup teker teker üniversiteleri aradım ve ilk aradığım okula gittim.Kendimi başarısızlığa o kadar çok kaptırmıştım ki kazanabileceğimi sanmıyordum.Bu yüzden  %100 bursum tuttuğu halde , %50 yazarak üniversitemi kazandım.Okulumu çok sevdim ve kazandığım ilk günden bu yana hep çok çalıştım , başarmışken bırakmamak için , babamın emeklerini boşa çıkartmamak için…Ve sonucunda  hiç beklemediğim bir anda bölüm ikincisi olduğumu öğrendim.Bu , başarısızlık duygusuna kapılmış bir öğrenci için o kadar güzel bir başarı ki..Mezun olurken hem bölüm hem de Meslek yüksekokulu 2.si oldum.Okula giderken her defasında hayalini kurduğum şeylere benzer bir hayat yaşadım.O kürsüye çıktım , rektörümüzle selamlaştım ve plaketimi aldım.Hayallerim hayal olmaktan çıktılar , gerçek oldular.Şimdi okuldan kazandığım 2.lik bursumla fakülte eğitimime devam ediyorum.Eğer siz de meslek yüksekokulundan fakülteye geçersiniz çok güzel meslekler sizleri de bekliyor olacak.Umutsuz olmayın.

Şimdi bu yazdıklarım, bir meslek lisesi öğrencisinin başarısı.Meslek lisesi ve Meslek yüksekokulunda okuyan arkadaşlardan ; “Sen başarısızsın , ben başarısızım , yapamam , gelecek umudunuz yok  vb. düşünceleri kafalarından atmalarını istiyorum.Çünkü hepimiz değerliyiz ve istediğimizde , çabaladığımızda her şeyi yapabiliriz.İmkansız gelen hayallerimizi gerçekleştirebiliriz.! Tekrar yazıyorum , bunu sakın unutmayın. Hangi okuldan mezun olursanız olun , dereceniz ne kadar olursa olsun kendinizi geliştirdiğiniz kadarsınız.Karamsar ve korkak olmayın.Projelere imza atın , çalışmalara katılın , yeni çevreler edinin , konferanslara katılın , bilgi sahibi olun.Devlet ya da  vakıf hiç fark etmez , siz farkınızı ortaya koyun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Avatar Muzaffer dedi ki:

  Merhabalar.Ben 2007 MYO elektrik bolumu mezunuyum. 2.18 le okuldan mezun oldum. Ozaman dan beri is hayatındayım. Meslegimdeki en iyi yerlere geldiğimi söyleyebilirim ancak şunu sürekli gördüm ve görüyorum. Mühendis olmadigindan hep kendi çabamla bir seyleri elde ediyorum. Artık dgs sınavına girip buna bir dur demek istiyorum. Fakat ders konusunda kendime guvenemiyirum. Çünkü en basit matematik sorusunu cozemiyorum. Şimdi nerden başlamam gerek. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Gizem Yıldız Gizem Yıldız dedi ki:

   Merhaba ,
   Matematik konusunda kendine güvenmen lazım.Zor gelse bile kitaplardan , videolardan , arkadaşlarından yardım almalısın.Benim de matematiğim sıfırdı ve sıfırdan başlayanlar için kitaplar aldım , internetten videolar izledim.Okulum devam ettiği için her zaman öğretmenime soru sorma şansım oldu ama şimdi dersen okulum biteli yıllar yılı oldu nasıll bulayım hoca diye .. Bu bir engel olmamalı.Not ortalamana gelirsek , çok bir bilgim yok ama DGS notuna eklenecek olan puan düşük olur bu sene gördüğüm buydu benim.Bir de kafanda çok fazla şey olmaz ise derslerine de bir o kadar odaklanırsın.Pozitif düşünce sınavlar konusunda ders bilgisi kadar, hatta daha çok önemli.

  2. Avatar Zehra dedi ki:

   Merhaba lar bende yardımcı olmak isterim size matematik cok zevkli ve gözüktüğü gibi zor da değil ben matematik e sıfırdan başladım temelim zayıftı ama su an matematik çözebiliyorum size tavsiyem antrenmanlarla matematik setine başlayın kararlı olun gerisi geliyor inşallah

 2. Avatar Muzaffer dedi ki:

  Bu arada birkaç cümle daha eklemek istiyorum. Okulumu tarım dönem uzatıp bitirmistim. Yukarıda bahsettigim gibi diploma notum da 2.18. Bu iki faktör dgs sınavına görmeme engelmi acaba.

 3. Avatar Yasin dedi ki:

  Ortalamada bir etken ama ortalama düşükkende kazanabilirsiniz.Yukarıda matematik göründüğü kadar zor değil denilmiş ama bu dgs nin kapsamındaki matematik için geçerli olabilir.Mühendislik seviyesindeki matematiği gördüğünüzde zorluk yaşayabilirsiniz.Calculus,diferansiyel denklemler,fourier serileri,3 katlı integraller ayrıca fizik 1 ve 2 dersleri ile karşı karşıya kalacaksınız.Ayrıca bunların temelleri lisede verildiğinden direk konuların öncülünü analatmadan olaya girecekler.Bunları bilerek gitmeniz gerek.Yoksa biraz çalışmayla çok rahat kazanırsınız.Matematiğin ucu bucağı yok sadece mat 1 den ibaret değil.

 4. Avatar Büşra dedi ki:

  Merhaba. Ben bu yıl dgsye hazırlanıcam fakat 2. Sınıfa yeni geçtim ve okul ve stajla beraber götürmeye çalışıcam dgsyi. Şuan belki aranızda biraz imkansız veya hiç olmaz gibisinden düşünenler olabilir. Fakat benim için öenmli olan matematik ve temelim normal yani kötü değil sayılar kısmı değilde problemler beni geriyor bu yüzden bana matematik problemler konusu için önerebileceğiniz bir kitap var mı ? Şimdiden teşekkürler ?

  1. Gizem Yıldız Gizem Yıldız dedi ki:

   Büşra merhaba , şahsen ben baya bir yayından yardım aldım.Tasarı,İhtiyaç,Yediiklim ve internetteki videolardan bir karışım yaptım ve öyle çalıştım.Benim matematik temelim olmadığı için Karekök ile başlamıştım sonrasında İhtiyaç yayınlarının Dgs Pratik Ders Notlarını aldım , kısa ama bana iyi geldi.Umarım yardımcı olabilmişimdir.
   Sevgiler 🙂

   1. Avatar Büşra dedi ki:

    Teşekkür ederim cevabın için Gizem. İhtiyaç yayınlarının zorluk derecesi nasıl acaba ona göre kitap seçimi yapmalıyım ve şuan ben hem öğrenci olup hemde kitap alacağım için sınırlı bir bütçem var boşuna paramı bazı gereksiz olabilecek kitaplar için harçamak istemiyorum bu yüzdendir ki kaynaklara önem veriyorum. Sen dgs ye hazırlanıyor musun yoksa dgsye girip kazandın mı bilgi verirsen çok mutlu edersin. Şimdiden çok teşekkürler ??

    1. Gizem Yıldız Gizem Yıldız dedi ki:

     Merhabalar Büşra , iki yıl önce DGS’ye girmiştim.Açıkcası Matematiğim zayıf olduğu için başlangıç seviyesi ve bir tık üstü kitaplar aldım.Benimkiler sana kolay gelebilir.Bu yüzden önerebileceğim kaynaklar yok maalesef.Ama kitapçılara sorabilirsin.Belki Tasarı olabilir.Arkadaşım kursuna gitti.
     Umarım kazanırsın istediğin bölümü ve okulu.Sevgiler 🙂

   2. Avatar Büşra dedi ki:

    İlgin için teşekkür ederim gizem çok sağol inşalllah ☺☺

   3. Avatar Büşra dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. Umarım hayatın diledğini gibi şekillenir 🙂

 5. Avatar Berfin dedi ki:

  Arkadaşlar eşit agirlik puan hesaplanmasında matematik türkçe sorularının puani farklı mı

BİR YORUM YAZ