Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

ŞARTLI KAYIT HAKKINDA BİLGİLENDİRME

ŞARTLI KAYIT HAKKINDA BİLGİLENDİRME

2015 DGS İLE BİR LİSANS BÖLÜMÜ KAZANDIĞI HALDE TEK DERSTEN, STAJDAN ÖTÜRÜ MEZUN OLAMAMIŞ DURUMDA OLAN ARKADAŞLARIMIN DİKKATİNE;

ÖNCELİKLE YÖK’ÜN DUYURUSUNU PAYLAŞAYIM;
2015 DGS’de Kayıt Yaptıramayanlara YÖK’ten Şartlı Kayıt Kolaylığı (17.08.2015)
2015 Dikey Geçiş Sınavı ile yükseköğretim programlarına yerleştirilen, ancak öğretim kurumlarından tek ders, bütünleme, staj vb. nedenlerle mezuniyet işlemlerini tamamlayamadıkları için kazandıkları programa kayıt yaptıramayacak öğrencilerin, kayıt haklarının saklı kalması konusundaki dilekçeler Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 12/08/2015 tarihli toplantısında incelenmiş ve 14/05/2015 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul toplantısında Yürütme Kuruluna verilen yetkiye dayanarak ortaöğretim kurumlarından mezun olamayan öğrencilere bütünleme veya ek sınav sonucunda kayıt hakkı kazandıkları programa kayıt hakkı tanındığı da dikkate alınarak, 2015 Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavını, tek ders sınavını vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2015-2016 eğitim -öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar programların kontenjanları dikkate alınmadan, 2015 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmelerine karar verilmiştir.

YAPMANIZ GEREKENLERİ ADIM ADIM ANLATAYIM;

1- MEZUN OLAN ADAYLARDAN KAZANANLARIN HAZIRLADIĞI DİĞER TÜM EVRAKLARI (TRANSKRİPT, ONAYLI DERS İÇERİKLERİ, ERKEKLER İÇİN ASKERLİK DURUM BELGESİ, FOTOĞRAF) HAZIRLAYIN.

2- MEZUN OLACAĞINIZ MESLEK YÜKSEK OKULUNDAN TEK DERSİNİZİN KALDIĞINA, SADECE STAJINIZIN KALDIĞINA DAİR BİR ÖĞRENCİ BELGESİ ALIN. BUNU ŞARTLI KAYIT İÇİN İSTEDİĞİNİZİ DE SÖYLEYİN. EĞER BİLMİYORLARSA YUKARIDA PAYLAŞTIĞIM YÖK DUYURUSUNU BİLDİRİN.

3- KAYIT OLACAĞINIZ FAKÜLTEYE GİDİN; ORAYI KAZANDIĞINIZI, ANCAK HENÜZ MEZUN DURUMDA OLAMADIĞINIZI, İLK DÖNEM SONUNDA MEZUN OLABİLECEĞİNİZİ SÖYLEYİN VE ŞARTLI KAYIT OLMAK İSTEDİĞİNİZİ BİLDİRİN.

4- KAZANDIĞINIZ FAKÜLTEDEKİ GÖREVLİLER EĞER ŞARTLI KAYIT DURUMUNDAN HABERDAR DEĞİLLERSE YUKARIDA PAYLAŞTIĞIM YÖK DUYURUSUNU ONLARA ANLATIN, YAZIYI ONLARA GÖSTERİN.

5- İLK DÖNEM SONUNA KADAR OKULUNUZU BİTİRDİKTEN SONRA GEÇİCİ MEZUNİYET BELGENİZİ KAZANDIĞINIZ FAKÜLTEYE TESLİM EDİN. ANCAK O SIRADA ÖĞRENCİLİK HAKLARINDAN, DERSLERDEN FAYDALANAMAYACAKSINIZ. BİR DAHAKİ YIL BAŞLAYACAKSINIZ. YİNE DE FARKLI UYGULAMA YAPAN ÜNİVERSİTELER OLABİLİR, ORADA O BİLGİYİ ALIN.

6- İLK DÖNEM SONUNDA KAYDINIZ TAMAMLANMIŞ OLMAKTADIR. HAYIR BÖYLE BİR DURUM YOK DİYENLERE ISRAR EDİN; BU ŞEKİLDE KAYIT OLAN ÖĞRENCİLERİM OLDU; HAKKINIZ YANMASIN.

NOT: DUYURUYA GÖRE TEK DERSİ 2. DÖNEM OLAN ARKADAŞLARA BU ŞARTLI KAYIT HAKKI DOĞMAYACAKTIR. ANCAK YİNE DE SİZ BİR ŞANSINIZI DENEYİN, YIL SONUDA OLSA GÖTÜRÜP KAYIT OLMAYI DENEYİN DERİM. NE OLUR NE OLMAZ.

NOT: HERŞEYİ TAMAMLANMIŞ, MEZUN OLMUŞ ANCAK GEÇİCİ MEZUNİUET BELGESİ VEYA DİPLOMASI HAZIR OLMAYANLAR; MEZUN OLDUKLARI OKULLARINA RİCA ETSİNLER, 1-2 GÜN SONRA KAYITLARIN BİTECEĞİNİ SÖYLESİNLER. EN KÖTÜ MEZUN DURUMDADIR DİYE YETKİLİ MÜHÜRLÜ MEZUN OLUNDUĞUNA DAİR, YA DA KREDİYİ TAMAMLADIĞINA DAİR BİR YAZI, BİR EVRAK VERSELER DE KAYDINIZI TAMAMLAYABİLİRSİNİZ. DİPLOMAYI YA DA BELGEYİ DE 10-15 GÜNE GETİRECEĞİNİZİ DE FAKÜLTE KAYIT GÖREVLİLERİNE BİLDİRİN.

Aziz Hoca

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 52 YORUM
 1. Avatar arif dedi ki:

  peki benim ilk dönemden iki dersim kaldı.Bu durumdan yararlanabilirmiyim?

  1. Avatar DavuT Adiman dedi ki:

   Kanka sadece güz döneminden varsa sartlı kayıttan yararlanabiliyorsun

 2. Avatar faruk dedi ki:

  benimde 3 dersim kaldı bir tanesi staj bu durumda nasıl olacak yardım edermisiniz

  1. Avatar Saglıkci dedi ki:

   ogrenirsen banada haber et kardes

  2. Avatar Emre dedi ki:

   Evet oluyor

   1. Avatar farah dedi ki:

    merhaba dgs sınavından sonra şartlı kayıt ie kayıt olan öğrenciler eksik belgelerini bahar yarıyılı başlangıcına kadar mı getirecekler YÖK tarafından yayınlanan klavuz da öyle belirtiliyor da, teyit etmek istedim.

 3. Avatar yaşar dedi ki:

  şartlı kayıt geçerliliği devam ediyor mu ?

 4. Avatar fyto dedi ki:

  devam ediyor

  1. Avatar Enes dedi ki:

   Şartlı bu sene de devam ediyomu

 5. Avatar Saglıkci dedi ki:

  2.yari yildan dersim kaldi dgs de kazandigim takdirde sartli kayit yapip dondurup diplomami aldiktan sonra kaydimi yaptirmam mumkunmu?

 6. Avatar volkan dedi ki:

  Şartlı kayıt hakkı bu yılda var mı ?? Bu yazı geçen yıl için yazılmış

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   Büyük ihtimalle olacak.

 7. Avatar Hasan dedi ki:

  İyi günler. Önlisans 1. ve 2. dönemden birer dersim var. Dgsye girdim tercihleri aöf olarak yaptım şartlı kay~t kapsamına girer mi?

  1. Avatar Zeynep KARACA dedi ki:

   benim de böyle ve ben de ne yapacağımı bilmiyorum. Acaba yardımcı olur musunuz. tercih yapamak istiyorum ama kazanırsam gidebilir miyim bilmiyorum. geri dönüş yaparsanız cok memnun olurum..

 8. Avatar emre dedi ki:

  bunun için yöke dilekçe göndermemiz gerekiyor mu

  1. Avatar Zeynep KARACA dedi ki:

   benim de böyle ve ben de ne yapacağımı bilmiyorum. Acaba yardımcı olur musunuz. tercih yapamak istiyorum ama kazanırsam gidebilir miyim bilmiyorum. geri dönüş yaparsanız cok memnun olurum..

 9. Avatar Kadir dedi ki:

  Tercihlerde son gün ve ben çok kararsızım. Sayısal puanım 305 bölüm inşaat mühendisliği. Erken bitirmem lazım o yüzden kıbrısı düşünüyorum. Ya da Sdü veya Akdeniz.Fikir verir misiniz ?

 10. Avatar fatma dedi ki:

  243 puan ve 17 bin sıralama ile örgün yada ilitam ilahiyat gelir mi arkadaşlar

 11. Avatar İsmaiL dedi ki:

  DGS ile Lisans programına geçtigimizde , önlisans diplomamız bizdemi kalıyor ? Şartmı önlisans diplomasını yeni kayıt yaptıracagımız üniversiteye vermek ? Yardımcı olursanız sevinirim .

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   üniversite öğrenci işleri belli bir süre sonra başvuru yapınca geri verebiliyor.

 12. Avatar ahmet dedi ki:

  peki ilk dönemi uzayan arkadaşların okul puanı nasıl hesaplanıyor. sonuçta verilmemiş dersleri var ?

 13. Avatar Nurjamal dedi ki:

  Merhaba ben yabancı uyruklu öğrenciyim.
  Şuanda Kastamonu üniversitesinde MYO okuyorum.DGS ye yabancılar girebilir mi?

 14. Avatar özcan dedi ki:

  İlk dönemden altan kalanların sayısı önemli mi?

 15. Avatar Ramazan dedi ki:

  güz döneminde 2 dersim var stajımı yaptım şartlı kayıt kabul ederlermi bilginiz varmı bu konu hakkında

  1. Avatar kaan dedi ki:

   bilgi edinirsen yazar mısın

 16. Avatar Burak dedi ki:

  Myo son sınıf öğrencisiyim.dersim kalmadi ama ortalamam 2 nin altinda kaldi ilk dönem ders alsam kurtarıyorum ama şartlı kayıt olurmu bilgilendiriseniz çok sevinirim

 17. Avatar Mert dedi ki:

  2 dersim var dönem uzatıyorum dgs ile yerleşebilir miyim acilll

 18. Avatar Ömer dedi ki:

  Merhaba bu yil olucak mi? Olucaksa benim suan 1 dersten kaldim fakat 2nci sinifin dersi bu durumdan yararlanabilirmiyim? Eger yararlanursam sunu anlamadim dgsyi kazandik ve kayit yaptirdik direk baslayabilirmiyiz yoksa1 yil sonra mi basliycaz? Rica etsem cevaplar misiniz?

  1. Avatar Emre dedi ki:

   1. Dönem ise dersin olur ve gecici kayıt olarak gözüküyorsun 2. Dönem de okula başlarsın

   1. Avatar DavuT Adiman dedi ki:

    Kankam daha once yapan arkasların varmı veya sen

 19. Avatar HALİL İBRAHİM dedi ki:

  Ben önlisans mezunuyum. Ancak ayrıca bir lisans okuyorum. Lisans bölümümde 27 ekim de stajım bitiyor. Şartlı kayıttan faydalanabilirmiyim ?

 20. Avatar ayse dedi ki:

  hala geçerli mi

 21. Avatar Dilek dedi ki:

  İlk donemden 2 dersim var kayit yapabilir mym kazanirsam bilen varsa soyleyebilir mi acaba

 22. Avatar Nil dedi ki:

  Bunu üniversitelerin kabul etmeme gibi bi durumu var mı acil bilgi verir misiniz ??

 23. Avatar ozan dedi ki:

  bilgi edinebildin mi?

  1. Avatar Emre dedi ki:

   Hayır yok

 24. Avatar Pinar dedi ki:

  Güz donemi sonunda mezun olacak olan adayların dgs puanlarına önlisans başarı puanı nasıl ekleniyor peki

 25. Avatar Ahmet dedi ki:

  İyi günler ben stajımi 2. Sınıfın yazında yapicagim bu bir sorun çıkartır mı stajı bitirdigimiz anda mezun oluyoruz o yazın sonunda kayıt yaptırıp okuyabilirmiyim yoksa şartlı ya mı giriyor.

 26. Avatar Meral dedi ki:

  İkinci dönemden bir dersim var kalan, daha önce aynı durumu yaşayıp kayıt olmayı başaramadınız var mı 312 ea puanım çöp olsun istemiyorum.

 27. Avatar kadir dedi ki:

  myö mezunuyum dgs sınavına girdim ama puan elde edemedim açık öğretim fakültesine geçiş puanlımı oluyor

 28. Avatar Emre dedi ki:

  Kaç ders oldugu önemli degil sadece birinci dönem okul bitecek durumda olmanız yeterli bahar dönemi başlangıcına yetişmesi lazım geçici diplomanın ben bu dönem 2 ders ile şartlı kayıt yaptım hakkınız uçmasın 🙂

  1. Avatar melek dedi ki:

   Hangi üniversite sizin? her üniversite yapmıyormuş doğru mu?

   1. Avatar Nes dedi ki:

    Ben tercih yaptım kayıtta yaptırcam ama silinecek kaydım çöpe gitcek

  2. Avatar farah dedi ki:

   merhaba mesajınızı gördüm,kusura bakmayın rahatsız ediyorum; ben anadolu aöf adalet 2. sınıf öğrencisiyim bu hafta gerçekleşen 4 dersimin final sınavlarına ayağım kırıldığı için gidemedim ve dahi yaz tatilinden beri dgs için çalışıyorum,şimdi bu yıl mezun olamayacağım biliyorum, 2019 dgs sınavı  ile kazandığım üniversite büyük ihtimal mezuniyet belgeleri isteyecektir sizce 1.dönemden kalan derslerimi bahar yarıyılı başlangıcına kadar versem şartlı kayıt hakkından yararlanabilir miyim? şimdiden teşekkür ederim

  3. Avatar DavuT Adiman dedi ki:

   Kankam nasıl oluyor durumu anlatabilirsmisn

 29. Avatar farah dedi ki:

  merhaba dgs sınavından sonra şartlı kayıt ie kayıt olan öğrenciler eksik belgelerini bahar yarıyılı başlangıcına kadar mı getirecekler YÖK tarafından yayınlanan klavuz da öyle belirtiliyor da, teyit etmek istedim.

 30. Avatar Murat dedi ki:

  2. dönemden kalmış olan dersimi yaz okulunda verdiğim takdirde dgs puanım hesaplanırken okul puanımda eklenir mi?
  Yaz okulundan dersi verdim dgs yi de kazandığımı varsayarsak normal zamanda kazandığım okula kayıt yaptırabiliyor muyum?
  Teşekkürler

 31. Avatar Kadir dedi ki:

  Arkadaşlar şartlı kayıt hakkında bilgisi olan bilgilendirebilirmi rica etsem.
  Benim durumum biraz karisik ben gazi myo universitesi ogrencisiyim 3+3luk bir sistemi var yani okul staj okul staj okul staj seklinde ama ben son stajimi yapmadim ve devamsiz olarak girildi dgs kayitlari bittikten hemen sonrada myodan soyle bir karar cikti ilk iki stajini yapanlar ucuncusunden muaf sayilacak diye bende ek tercihlerde tercihlerimi yaptim İTÜ Elektronik ve haberlesme mühendisligini kazandim ama muaf sayilacak stajim daha sisteme girilmedi onumuzdeki ay sisteme dusecegi soyleniyor benim suan ne yapmam lazim ?

 32. Avatar Elif dedi ki:

  Diyelim ki dgs yi ama bu sene okuyamıcam kayıt olup hemen dondurma hakkım olacak mı?

 33. Avatar Tansu dedi ki:

  Merhabalar, öğrenmem gereken bi durum var. Cevap verirseniz çok çok mutlu olurum. Ben, adalet 2. Sınıf öğrencisiyim Bu yıl hem 1. Hem de 2. Yarıyıldan 1’er dersim kaldı. Ama o dersleri yaz okulunda vericem. Bu yıl dgs den de büyük ihtimal yüksek bi puan alırım diye düşünüyorum. Geçen yıl kendimi denemek için girdiğimde aldığım puanla hukuğu kazanıyordum. Yani diyeceğim şu ki benim 1 yılım yansın istemiyorum. 2. Yarıyıldan ders kalmış olmasına rağmen o dersi de yaz okulunda verme ihtimaline bağlı olarak benim şartlı kayıt yaptırma imkanım var mı? Lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim..

 34. Avatar asd dedi ki:

  merhaba sartlı kayıt mezun olmadan kayıt yaptırmak degilmi oyleyse nasıl gecici mezuniyet belgesi alabiliyoruz henuz mezun olmamıs oluyoruz

 35. Avatar aa dedi ki:

  bu yazı guncel mi

BİR YORUM YAZ