Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Meslek Lisesinden Yıldız Teknik’e

Meslek Lisesinden Yıldız Teknik’e

Çok uzun uzun başarı öykümü yazıp sizi sıkmak istemiyorum .DGS sınavına hazırlanırken beni zorlayan , internette o kadar araştırmama rağmen bulamadığım sorularımın cevaplarını tecrübelerimle sizlerle paylaşacağım.

Meslek lisesinde Gıda Teknolojisi okudum. 11.sınıfta ve son sene YGS sınavına çalıştım ama buna çalıştım denmez sadece dersaneye gidip geldim temelimin olmadığını bilmeyecek kadar bilgisizdim.Sınavdan çok yüksek bi puan alamadım tabi sonra şansımı sınavsız geçişle kullanmak istedim.Benim girdiğim senede önlisans bölüme sınavsız geçiş hakkın vardı, bunun için okul ortalaman yeterliydi .Tercih verdim ve Üsküdar Üniversitesinde Gıda Teknolojileri bölümünü tam burslu kazandım .(okul ortalamam 83,04dü) derslere çok çalışmadım ama dersi dinledim,tekrar ettim ,amacım iyi ortalama yapıp DGS yi kazanmaktı. Tabi insan sürekli bunu düşünmüyor ruh haline göre sınava çalışıyor bence özel üniversite devlet üniversitelerinden daha kolaydır çünkü genelde mat fizik kimya gibi dersleri görmezsiniz okuldan okula değişir bu söylediklerim.Burda da iyi bir ortalama yaptım bölüm birincisi oldum.(3.83 ile mezun oldum .Güzel bi duygu ,lisans döneminde bunu yapmak sizi çok zorlar,bu yüzden önlisans döneminde biraz gayret gösterin derece yapın .bu DGS sınav puanınızı da etkiliyecek unutmayın )Son senemde üniversitede DGS kursu açıldı fiyatı da diğer kurslara göre daha uygundu bence bunu tercih ettim amaaaa etmez olaydım sakın benim yaptığım hatayı yapmayın pişman olursunuz iyice araştırın. Sadece ders anlattılar soru çözümü yok etüt yok size yol gösteren yok boş yere para veriyorsunuz.Önlisans ilk seneniz ise belki düşünebilirsiniz.Alt yapı oluşturup seneye iyi bi dersaneye gidersiniz.Gerçi bunu yapmak yerine düzenli olarak video izleyin nede olsa YGS Mat1 konuları çok kaliteleri videolar bulursunuz.Neyse yüksek bi puan alacağımı düşünerek sınava girdim sınav sonucum çok iyi değildi tercih yaptım Medipol 25 burslu beslenme ve diyetetik kazandım .Okula kayıt yaptırmaya gittim ama bu bölümü ve okulu istemiyordum okulada hiç ısınamadım son güne kadar düşündüm ve kayıt yaptırmakdan vazgeçtim.Daha sonra iş baktım istediğim bi iş bulamadım.Bir sene daha hazırlanmaya karar verdim.Tekrar aynı hatayı yaptım uygun diye bilinmedik bi dersanaye gittim.Kadıköyde Uzman Kariyer  diye biyer.Sakın gitmeyin saçma sapan etüt yok hoca yok neyseki benim gibi umutlu bikaç arkadaşla tanışdım,bayan bi hocamız vardı bize yardımcı oldu.Tamamen kendi çabamla çalıştım.Size tavsiyem 7 farklı yayınevinden soru bankası alın bunların içinden 2-3 tanesi çözümlü olsun sınava onlarla başlayın konular az zaman çok acele etmeden ama çoook düzenli çalışın.İşlenilen konudan sonra hemen soru çözün en az 30-50 soru ile başlayın.Dersane soruyorsanız kadıköy tasarı.Maddi durumun el veriyorsa git.

2017 DGS de iyi bi puan aldım Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği kazandım geçen sene okul kazandığım için puanımda kırıldı ama olsun kazandımya sen ona bak Smile
Arkadaşlar emek istiyor herşey, istiyorsanız yaparsınız YTÜ nün lanet bi hazırlığı var ama bu geçmekde kolay.Bununla ilgili sorularınız varsa mail atabilirsiniz yardımcı olurum.Ne yazıkki ben hep deneyimleyerek öğreniyorum size yardımcı olabilirsem ne mutlu bana . Wink

 

Uzunca ayrıntıları öğrenmek isteyenler devamını aşağıdan okuyabilir.

 

Öncelikle 2016 yılında girdiğim sınavda Sayısal 15 doğru 8 yanlış Sözel 36 doğru 16 yanlış puan 243.90 sıralama 29795
(Sayısalcıların sözel çözmesi zaman kaybı 3 5 sözel yapın yeterli olur .çünkü puan katsayısı düşük ).
2017 senesinde Sayısal 33 Doğru 5 yanlış Sözel 11 doğru 2 yanlış puan 285.32 sıralama 5531
İlk deneme netlerim çok düşüktü buda benim morelimi bozuyordu 15 netle başladım denemelere zaman geçtikçe soru çözdükçe yüksekdi. Deneme notlarıma çok fazla takılmadım çünkü önemli olan gün sonunda kaç soru çözdüğüm,yapamadığım soruları başkasına sorabilmemdi.Dediğim gibi dersanem çok iyi değildi bu sebeple sorun kalmasın gibi uygulamalar indirdim telefona genelde Ygs öğrencileri kullanıyor Mat1 sorularımı sordum ve yanlışlarımı gördüm.
Önereceğim yayınevleri.
1.Yediiklim tamamı çözümlü soru bankası.Geçmiş yıllarda çıkmış sorulara benzer sorular içeriyor.Her konuyla ilgili ilk örnekleri kendi çözüyor sonra sen çözüyorsun.Devamında çözümlü testler ve cevaplı testler var.Seviye olarak orta seviyede soruları anlamlı ve kaliteli
2.Yediiklim konu anlatım kitabı.Soru bankasıyla beraber almıştım çözümlü soruları var konu ve çözümleri anlatışı gayet anlaşılır çoğu konuyu burdan çalıştım.
3.Tasarı yayınları .Kesinlikle soru bankası ve denemesi  alınmalı yediiklimden biraz daha zor.
4.Yargı yayınevi.Bence en zoru buydu çözümlü denemesini almama rağmen zorlandım.Sorular zorluk seviyesine göre verilmiş konunun son testi sizi biraz terletecek.
5.Tabiki geçmiş yıllara ait çıkmış sorular .Son 10 senenin sınav sorularını çözmeden sınava girmeyin gerçekten işe yarıyor bunu sınava yakın zamanlara bırakabilirsiniz. Bilindiği gibi son senelerin soruları yayınlanmıyor ama firmalar çıkmış sorulara benzer sorular bulup bunları kitap haline getiriyor.Çıkmış sorular diye aldığımız kitapların çoğunda benzer sorular yazar dikkat ederseniz.
6.İhtiyaç yayınevi.Ne yargı kadar zor ne yediiklim kadar kolay ortası bişey.Sorularını severek çözdüm.
7.Sınavdan önce çözülmesi gereken sorular adında bi kitap vardı.Kalıp soruları baz almıştı.Bence kalıp sorular sizin temelinizi oluşturacak.
8.Sayısal mantık soru bankalarını alsanız iyi olur.Her soru bankasında mantık soruları yer alıyor ama yeterli değil sonuçta DGS mantık üzerine kurulu bi sınav.
9.Mutlaka her dersanenin yaptığı deneme sınavlarına girin 7 lira gibi ücreti olacak.bu sınavlar sizin seviyenizi doğru ölçer.Rakiplerinizi takip edersiniz.Sonuç listesinde her öğrencinin bölümü yazar. Kontenjan çok az rakip çok fazla…
10.Soru bankası önemli ama yaprak test daha az olduğu için çabuk bitiyor ve sizi teşvik ediyor.Yaprak test öneririm özellikle yargı yayınlarının.
Düzenli çalışmak çok önemli musait yeriniz yoksa kütüphaneye gidebilirsiniz,gittiğinizde zamanın nasıl geçtiğini anlamıycaksınız bi bakmışsınız testler bitmiş Smile
Kendinize program yapın bugün bu konular biticek bu kadar soru çözülecek.Programa uymadan uyumak yok.
Farklı yayınevleri ve farklı kitaplar çözün.Sürekli kitap bitermeye çalışın yenisini alın böylece eski konularla ilgili soruları sürekli tekrar etmiş olucaksınız.
Sürekli karşınıza çıkan yapamadığınız soruları bir deftere yazın elinizin altında olsun ,aklınıza birşey takılınca açıp bakın.Umarım istediğiniz yeri kazanırsınız.kazandıktan sonra da işler bitmiyor intibak muaf dersler zorunlu hazırlık derken yoruluyorsunuz ama sonucuna değiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar Mustafa dedi ki:

    Dgs sınavına eski kimlikle girebilirmiyiz yani çipli kimlik degil

    1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

      Girebilirsin.

BİR YORUM YAZ