Reklam
Reklam


KPSS’ye Kimler Girebilir

 • 2.563 kez görüntülendi.
KPSS’ye Kimler Girebilir

Ön Lisans KPSS’ye Kimler Girebilir, Lisans Okurken Ön Lisans KPSS’ye Girmenin Koşulları hakkında sizi bilgilendirme amacıyla bir yazı yayınladık.

Lisan Okuyan KPSS adaylarının belirli şartları taşımaları halinde Ön Lisans KPSS’ye girebilmeleri mümkündür.

Ön Lisan KPSS’ye giren bir aday öncelikle tercih yapacağı zaman lisans mezunu olmamalıdır. Bunu yanında önlisans kpss’den girdiği için önlisans diploması veya önlisanstan mezun olabilecek drumda olmalıdır.

İlişiklerini kesen adaylar kendi bölümlerinden tercih yapamazlar. Ancak bazı bölümlerde hem lisans hem de dört yıllık öğretimler vardır. Bu bölümlerde kurken ilişik kesenler ilgili bölümlerin ön lisans mezunu olarak kabul edilmezler. Bu kişilerin mezun oldukları herhangi bir alan yoktur, bunlar sadece lisans mezunu olarak değerlendirilir.

Ön lisans okuduktan sonra lisansa devam edenler ilişik kesmeden KPSS’ye girebilir çünkü bir diplomaları vardır. 1. Sınıf öğrencileri ise ön lisans KPSS’ye girebilir. Ancak bir diplomaları olmadığından tercih yapamazlar. Tercih yapabilmek için iki yıllık eğitimi tamamlamış olmak gerekmektedir.

Açıköğretim fakültesi veya uzaktan eğitim ile okuyanlar için de benzer durum geçerli olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. kadir dedi ki:

  ben dgs den 283 puan aldım ve 4 yıllık bir lisansa yerleşebiliyorum aynı zamanda kpss önlisansa irebilirmiyim ve bunun dgs ye bir zararı olurmu yani 4 yıllık lisasa etkisi olurmu . bu sınavlara aynı yıl içinde gireceğim .

 2. Ömer dedi ki:

  Dgs ile yerleşirsiniz kpssye de girersiniz atanırsanız eğitim durumundan dolayı size bişey yapamazlar lisansı bitirdikten sonra işinize dönüş yapasınız.

 3. Berkay dedi ki:

  Önlisans anestezi mezunuyum dgs ile hemşirelik okumak istiyorum dgs olursa önlisans kpss ye girebilirmiyim? İyi bir puan yaparsam hemşireliği bırakıp atanabiliröiyim ?

 4. Fatma dedi ki:

  Onlisans ilk ve acil yardım mezunuyum hemşirelik bölümüne geçiş yaptıktan sonra ilk acil yardimdan atanabilir miyim

BİR YORUM YAZ