Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Soru/Cevap

Soru/Cevap

Sıkça sorulan sorular?

Bu bölümde sizden gelen ve en fazla sorulan soruları derledik. Sormak istediğiniz diğer sorularınız için forum sayfamızda bulunan  Soru-Cevap bölümünden soru sorabilirsiniz.

1-Sınava kaç kere girebilirim?

Sınava istediğini kadar girebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

2-Sınava kimler girebilir?

Mezun ve son sınıfta olan arkadaşlarımız girebilir.

3- Açıklanan sınav sonuçlarına okul puanları dahil mi?

Evet arkadaşlar. Okul puanlarınız eklenmiş halidir.

4- Sınavı kazandım ama gitmezsem puanım düşer mi?

Evet, okul puanınız kılavuzda belirtildiği oranda düşer. ÖBP’niz 0,6 yerine 0,45 ile çarpılıp puanınıza eklenecektir.

5- Dgs ile açıköğretimden devam ettim. Örgün bir öğretimi kazanırsam açıköğretimde ki okulumu da okumaya devam edebilir miyim?

Evet, hiç bir sıkıntı olmadan aynı anda okuyabilirsiniz. Taban puanları dikkate alınmalıdır.

6-Tek ders, staj ve bitirme projesi gibi durumlardan dolayı okulum uzadı DGS ile bir yer kazandım kayıt yapabilir miyim?

Yök bu konu hakkında 2012’de bilgilendirme yaptı. Mezun olamayan öğrencilere bütünleme veya ek sınav sonucunda kayıt hakkı kazandıkları programa kayıt hakkı tanındığı da dikkate alınarak, 2012 dikey geçiş sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavını, tek ders sınavını vb. Başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2012 -2013 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar programların kontenjanları dikkate alınmadan, 2012 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmelerine karar verilmiştir.

7- Lisans ile uzaktan eğitim aynı anda okunabilir mi?

Hayır, böyle bir imkan yok malesef. Lisans eğitimi ile beraber uzaktan eğitim programlarını ve açıköğretimin kontenjanlı bölümlerini aynı anda okuyamazsınız.

8-Önlisans bölümümden hangi lisans programlarına geçiş yapabileceğimi nereden öğrenebilirim?

Sayfamızda ki kılavuzlar kısmından yada ösym sayfasında dgs kılavuzlarından TABLO-3 kısmına bakarak öğrenebilirsiniz. Eşit Ağırlık Meslekleri TM bölüm meslekleri bakabilirsiniz.

9-Okul birincisine ek puan yada ayrı kontenjanı var mıdır?

Hayır böyle bir uygulama yoktur.

10-Kazandıktan sonra derslerde başarısız olursam okuldan atılır mıyım?

Hayır atılmazsınız. Eskiden bu durum mümkündü. Fakat sistem değiştiği için başarısızlık durumunda atılma ortadan kalktı. Ama siz yinede derslerinize çalışmayı ihmal etmeyin 🙂

11- Hem DGS hemde YGS’YE girebilir miyim? İkisinide kazanırsam ne olur?

Evet, sınava kayıt yapıp girebilirsiniz. Sınav sonuçlarınıza göre iki sınavdan da tercih yapabilirsiniz. Her ikisinden de bir yükseköğrenimi kazandığınız taktirde tercih hakkı size kalmıştır. İstediğiniz okula kayıt yaptırabilirsiniz.

12- DGS’de baraj puanı var mı?

Dgs’de herhangi bir baraj puan bulunmamaktadır. Puanınız tutarsa istediğiniz okula kayıt yapabilirsiniz.

13-Kaçıncı sınıftan başlayacağımı nereden öğrenebilirim?

Her okul bu konu hakkında farklı bir uygulamaya gittiği için malesef önceden bunun bilinmesi zorlaşıyor. Bizlerde sınavı kazanan arkadaşlarımızın www.facebook.com/dikeygecissinavi sayfasına yazdıkları tecrübeleri doğrultusunda sizlere bir forum açarak, tüm bilgileri bir başlık altına topladık.

14- Açıöğretim Fakültesine sınavsız kayıt yapabilir miyim?

Bu sorunun cevabını detaylı şekilde hazırladığımız yazımıza BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

15-YGS-LYS ile Okul Kazananlar DGS’den Tercih Yapabilirler mi?

Bu sorunun cevabını detaylı şekilde hazırladığımız yazımıza BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Tercihini Yap

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 93 YORUM
 1. Avatar Beyda dedi ki:

  Merhaba. Ben hemşirelik okuyorum. Yan dal ile adalet okusam dgs ye girebilme hakkım var mıdır? Teşekkürler.

 2. Avatar SERAP dedi ki:

  Hocam öncelikle merhaba. size yanıtını bir türlü bulamadığım muğlak bir durum hakkında yardımınızı rica ediyorum. 2017 senesinde dgs ile yerel yönetimler bölümünden uluslararası ilişkiler bölümüne (%100 ingilizce) geçiş yaptım ancak hiçbir dersim sayılmadı program ingilizce olduğu için. şimdi ise türkçe program olan uludağ üniversitesinin uluslararası ilişkiler bölümüne dgs puanım ile merkezi yatay geçiş yapmak istiyorum. bu sefer intibak işlemi olur mu? yani yerel yönetimler bölümünde uyuşan derslerim sayılır m? cevaplarsanız çok sevinirim sağlıklı bilgi alamıyorum hiçbir şekilde.. iyi günler saygılarımla.

  1. Avatar Ayşe Karakaya dedi ki:

   Merhaba ben de şu an böyle bir sorun yaşıyorum ve bunun cevabını henüz net olarak öğrenemedim.
   Siz öğrenebildiniz mi? Dersleri saydırabiliyor muyuz acaba?

 3. Avatar Msalihcakir Msalihcakir dedi ki:

  Dgs 4 yilliga tamamlarken iyi onlisans universite mezunlari dusuk onlisans mezunlari ne kadar fsrk ediyor ?

 4. Avatar Sezgin dedi ki:

  Merhaba, önlisans bilgisayar programcılığı bölümünü bitirip dgs ile aöf kamu yönetimi bölümüne geçiş yaptım ve lisansı bitirip mezun oldum. Tekrardan sınava girebilir miyim? Girebiliyorsam eğer, tekrardan dgs ile aöf den yönetim bilişim sistemleri bölümüne geçiş yapabilir miyim?

 5. Avatar Berke dedi ki:

  Dgs puanım hesaplanmadı 0,5 net kuralı yüzündrn.Peki yine de kendi okulumda öğrenim görme şansım var öı ya da bu hakkı tanıyan okullar var mıdır?

 6. Avatar Eyüp dedi ki:

  2018 DGS tercihleri ne zaman yapılacak acaba öğrenebilirmiyim lütfen

 7. Avatar HAKAN BAĞATUR dedi ki:

  197,76 puan ile dgs açıktan devam edebilir miyim

 8. Avatar Rıfat dedi ki:

  Merhaba hocam ben dgs tercihimi yaptıktan sonra herhangi bi bölüm kazanamasamda benim öbp puanım kesilirmi yoksa sadece kazanıp gitmeyenler için bir senelik bi kesintimi bu

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   Kesilmez. Dediğin gibi, kazanıp gitmeyenler için bir senelik kesinti.

 9. Avatar Ahmet dedi ki:

  Merhaba ben bu sene dgs ye hazırlanıyorum ama benim seneye alttan 2 tane dersim kalıcak şartlı kayıttan yararlanabiliyormuyum alttan dersim sadece ilk dönem yani bahar yılını kadar bitirmiş olucam bir sorun çıkmaz dimi

 10. Avatar İlk 100'de gayretli bir genç dedi ki:

  Merhaba, Hocam önlisans bitirip dgs ile lisans’a yerleştim 2.sınıftan başladım önlisansta kredi alıyordum fakat bazı yerler öğrenim kredisine devam edebilmem için 3.sınıf olman gerek diyorlar ben şimdi 2.sınıfta kyk kredime devam edebilirmiyim? 2yılda olsa

 11. Avatar nesime dedi ki:

  meraba 2019 dgs matematik icin hangi yayınları oneriyorsunuz matematik temelim var. Tamamen sinava yönelik zorlayici kitaplar istoyorum..tesekurler

 12. Avatar pınar nur dedi ki:

  ben dgs ile ftr’ye geçiş yapmak istiyorum ek tercihlere kaldım ama ftr de kontenjan az olduğu için hemşirelik yazıp gelecek sene dgsye girip tekrardan ftr ye geçmek istiyorum. Ek tercihlerde hemşirelik gelirse eğer ben okuduğum bölümü dondurup tekrardan dgsye girip ftr için tecih yapabilir miyim?

 13. Avatar mert dedi ki:

  ben dgsye girdim ilk tercihlerde gelmedi ek tercihleri bekledim ama bu arada yeniden AYT-TYT sınavına hazırlanmaya karar verdim ek tercihle bir yere yerleşirsem 2019 AYT-TYT sınavında puanım kırılır mı ? Yapmak istediğim dgsyle bir yere girersem o bölümü dondurmak sınava çalışmaya devam etmek

 14. Avatar Melek dedi ki:

  Ek tercihlerle yerleşme ihtimalı nedir ? Geçen senelerde yerleşen arkadaşlar var mı ?

 15. Avatar Büşra dedi ki:

  Hocam merhaba ek tercihlerde bir üniversiteye yerleştim kayıt yaptıktan sonra dondurma işlemini yapıp bir sonraki sene dgsye girebilir miyim? Girebilirsemde tercih yapıp başka üniversiteye yerleşebilir miyim?

 16. Avatar evren dedi ki:

  İyi akşamlar 2010 yılında DGS ile erciyes üniversitesini kazandım ve 2014 yılında mezun oldum.Sormak istedğim soru 2019 yılında yapılacak olan DGS girebilirmiyim ve 2. üniversiteyi bitirebilirmiyim.Mail adresime cevaplarsanız çok sevinirim.evrenunal_06@hotmail.com

 17. Avatar hülya dedi ki:

  merhaba ben sıtenıze daha once kayırlı ıdım sımdı gıremıyorum aktıvasyon koduda hata verıyor yardımcı olurmusunuz

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   kullanıcı adınız nedir?

 18. Avatar seda .t dedi ki:

  merhaba ben 4 yıllık hemşirelik bitirdim şimdi 2yıllık alakasız bi bölüm okumak ve ordan dgs ile 4yıllık başka bir bölüme geçmek istiyorum .yani lisans bitirip sonra önlisans okuyup tekrar dgs yapabilir miyim

 19. Avatar Zehra dedi ki:

  Merhaba ben dgs açıköğretim yazacağım bu sene. Önümüzdeki sene tyt ayt ye gireceğim eğer üniversite sınavındanda kazanırsam puanım düşer mi önceki sene yerleşmiş olacağım için merak ettim yoksa dgs okul puanı ile lise okul puanınını etkilemez mi?

 20. Avatar serdar dedi ki:

  sonuçlar açıklandı matematikten 35 doğru 2 yanlış
  türkçeden 2d 1y
  önlisans başarı puanı 56,44 hesaplama sitelerine göre 281 civarında puan almam lazım 266 puan aldım

 21. Avatar Adaletproblem dedi ki:

  aöf adalet okurken dgs girip aöf kamu yönetimi kazandım yerleştirildim ancak yaz okulu sonrası tek ders bahar döneminden kaldığım için güz dönemi sonunda da tek ders – üç ders sınavı yapılmadığından şartlı kayıtta olamıyorum. Sonuç bir sonraki sene dgs de puanım kesilir mi ? Problem ben kaynaklı değil ! tek dersimin sınavı sene sonunda açılıyor kayıt hakkı bahar dönemi başlangıcına kadar !

 22. Avatar Byznrgk dedi ki:

  Merhaba , ben suan onlisans cocuk gelisim okuyorum dgs ile okul oncesi ogretmenligine gecis yapmak istiyorum ama bu bolume hala acik ogretim ile girebiliyor muyuz bilgim yok bilgisi olan yardimci olabilir mi lutfen:)))

 23. Avatar SONAY GÖZÜTOK dedi ki:

  tıbbi laboratuvar mezunuyum moleküler biyoloji veya genetik bölümleri için örgün eğitim zorunlu mu? Dgs ye ile kazandığımız her bölüm örgün mü?

 24. Avatar Ayşe Karakaya dedi ki:

  Merhaba kazanılan bölüm ve okulla alakalı pişmanlık yaşadım. Yeniden sınava girsem başka bir okula kayıt yaptırsam, önceki okulda okuduğum dersleri saydırabiliyor muyum acaba?

 25. Avatar Ted Mosby dedi ki:

  Ayşe verdiğin dersleri saydırırsın ancak ben de aynı durumu yaşadım ve çok sıkıntı çektim. Şunu yaptım ve bir şey fark etmedi onu seninle paylaşmak istiyorum. Kendi üniversitem içinde bölüm değiştirdim ama yine de mutlu ve başarılı olamadım. Bir çok yol denedim olmadı. Lütfen sen okul değiştirirsen yaz bana. Senin için farklı olucak mı ?

 26. Avatar Hatice Güler dedi ki:

  Merhabalar ben saglıkta lisans tamamlama yaptım açık ve uzaktan eğitim fakültesinden mezun oldum şimdi myo önlisans diplomamla tekrar dgsye girip örgün okuyabilir miyim

 27. Avatar veli dedi ki:

  inşaat mühendisliğine geçiş kalktı diye bir şey gördüm, bu doğru mu?

BİR YORUM YAZ