Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Tercihlerimi Nasıl Yapmalıyım? (3. Aşama)

Tercihlerimi Nasıl Yapmalıyım? (3. Aşama)

DGS tercihleri için hazırladığım yazı dizisine 3. aşamadan devam ediyoruz. İlk aşamaya ve ikinci aşamaya buradan ulaşabilirsiniz.

 

Peki Tercihleri Nasıl Sıralayacağız?

Daha önceki yazıları da göz önünde bulundurarak, tercih listemizi şu şekilde toparlamak istiyorum.

İlk olarak senin istediğin bölüm, bölümün sana uygunluğu. Bunu ilk aşamada da söylemiştik. İkinci olarak üniversite. İkinci aşamada yaptığınız araştırmalar sonucu karar verdiğiniz üniversite. Üniversitenin ismi, kalitesi, geçmişi göz önünde bulundurulması gereken faktörler. Üçüncü olarak il. İlin sana uzaklığı, pahalılığı da göz önünde bulundurulması gereken faktörlerden biri. Dördüncü olarak ise koşullar. Önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi DGS tercihlerinde koşullara dikkat etmek çok önemli. Koşullar sana uygun değilse (hazırlık gibi) tercihlerinizi farklı yönde şekillendir. Son olarak ise puan sıralaması. Genel olarak büyükten küçüğe bir sıralama yapabilirsin fakat böyle yapmak zorunda da değilsin elbette. İstediğin bölüm daha düşük puanda ise onu yüksek yerin üzerine yazabilirsin. Bu durumda o yüksek yerli tercihinin ölü tercih olacağını da unutma 🙂

Son olarak değinmek istediğim bir nokta var. Lütfen öylesine tercih yapma. Okumayacağın, yarı da bırakacağın yerleri yazma.

Umarım her şey istediğin gibi olur. İstediğin yeri kazanman dileğiyle 🙂

Sorularını forumdan ve bu yazının atlına yorum atarak sorabilirsin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Meryem dedi ki:

    Merhaba hocam puanlar başarı puanları eklenmiş halde mi şuan

BİR YORUM YAZ