Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

DGS’de Skandallar Zinciri

DGS’de Skandallar Zinciri

15 Temmuz nedeniyle 1 ay ertelenen Dikey Geçiş Sınavı üst üste yapılan hatalar ile gündemden düşmüyor. Sızan taban puanlardan sonra bugün puanı değişen bazı adaylara yeni tercih hakkı verilmesi ve dakikalar sonra SİSTEMSEL HATA! olduğu gerekçesiyle tercih hakkının kaldırılması gibi bir sürü olayın yaşandığı DGS hakkında kamuoyuna bazı belge ve bilgileri sunmak istedik. Daha önceden yaptığımız haberlerin linklerinide sizlere sunarak ne olduğunu detaylı bir şekilde görülmesini istedik.

2016 DGS’de Neler Oldu?

1- Sınav tarihi 15 Temmuz olayları nedeniyle 1 ay ertelendi.

2-  Sınavdan 17 gün ÖSYM, ÖBP bilgileriniz eksik diyerek bazı öğrencilere sms attı. Mesaj attığı kişiler arasında sınava defalarca girmiş öğrencilere bile vardı ki bu öğrencilerin sistemde ÖBP’si olmaması imkansız. Bir çok öğrenci yinede ÖBP bilgilerini tekrardan yolladı. ÖSYM sınavda 30 gün sonra bir daha aynı sms’i adaylara yolladı. Kısacası  “Bakın not ortalamaları eksik ondan açıklayamıyoruz” demeye getirdi. ( Bu haberin detaylarına BURADAN ulaşabilirsiniz.)

3- 363 bin kişinin girdiği sınavın sonuçları 34 gün sonra açıklandı. LYS gibi milyonların girdiği sınav daha erken açıklandı.

4- Sınavın geç açıklanmasına nedeni yeni uygulanan karekod sistemi ile kitapçıklarda kalan silgi tozlarının okunmayı zorlaştırdığı öne sürüldü. (Silgi Tozu Haberine BURADAN ulaşabilirsiniz.) Bugün yapılan KPSS önlisans sınavında eski sisteme dönülerek cevap kağıdı kullanıldı. Yani DGSliler kobay olarak kullanıldı!

5- Sınav sonuçları açıklandıktan sonra bir çok aday işaretlendiğinden daha az sorunun okunduğunu, sınav sonuçlarında yanlışlık olduğunu söyleyerek bizden yardım istedi. Bir çok aday ÖSYM’ye itiraz dilekçesi yolladı. Bu sayının 6000 civarında olduğu iddia ediliyor. ( Yanlış okunma ile yapılan habere BURADAN ulaşabilirsiniz.)

6- Tercih sonucu beklenirken Taban Tavan Puanları sızdırıldı. ÖSYM’nin resim sitesinden Puanların olduğu PDF öğrencilerin çabalarıyla bulundu. ÖSYM aranarak bu puanlar sorulduğunda haberleri olmadığını ancak böyle bir şeyin mümkün olmadıklarını söylediler. Bizimde yaptığımız haberlerden sonra ÖSYM pdfi kaldırdı. Ancak biz dosyayı indirdik. Buradan indirip inceleyebilirsiniz. Bunun üzerine  YÖK Türkiye Öğrenci Konseyi Baş Danışmanı ile  YÖK ve ÖSYM üyesinin twitter’da öğrencilere verdiği cevapları aşağıda sizlere sunuyoruz. Ortada durumu daha net görelim.

dgsli.org

7- Bugün bir çok öğrenciye itiraz sonucu puanlarının değişti ve yeniden tercih hakkı kazandığını bildiren sms gönderildi. ÖSYM aday işlemlerinde DGS tercih sistemi açıldı. Bir süre sonra bu haber duyulunca ÖSYM tercihleri kapatarak sistemsel bir hata! olduğunu söyledi. Aşağıda görselleri sizlere sunduk.

dgsli.org 1 dgsli.org 2 dgsli.org 3

Buradaki durumu size açıklayalım. Ne anlama geliyor bunlar? Cuma gecesi taban puanları sızdırılıyor. Burada öğrencilerin kaç puanla hangi üniversiteye yerleştikleri zaten belli. Şimdi itiraz edenlerin puanları değişti. Doğal olarak bu değişen puanlara göre sıralamalarda değişti. Pazar günü öğrencilere sms atılarak değişen puanlarına göre tekrardan tercih hakkı sunuldu. Ancak asıl sorun burada: Öğrenciler normalde tercihlerini bir önceki seneni taban puanlrına göre yaparak yerleşirlerdi. Ancak bu senenin taban puanları sızdı. Buda öğrenci hangi üniversitenin bu sene kaç puanla aldığı bilerek tercih yapması anlamına geliyor. Doğal olarak istediği yeri tercih ederek sızanpuana göe yerleşen son kişiyi dışarı atacak. Adalet kavramı da böylece ortadan kalkıyor.

8- Okulların açılmasından 1 ay gibi bir süre geçti ve DGS öğrencileri hala tercih sonucu bekliyor. Üniversite Vize-Final sınavlarına yetişecekler mi?

DGS dönemi boyunca yapılan bunca şeye rağmen herhangi bir açıklama ÖSYM tarafından yapılmadı. Twitter’da YÖK ve ÖSYM üyeleri DGS öğrencilerine verdiği cevapları da gördünüz. Sonuçlarını bekleyen öğrencilere sabırsız deniliyor. Haksızlıklara karşı “öyle birşey yoktur” deniliyor. ÖSYM’nin kendi sitesindeki PDF’den haberi yok….

1 sene emek verip umutlar kurarak bu sınava hazırlanan bir çok öğrenci arkadaşımız mağdur ediliyor. Zaten üvey evlat diye görülen dgsliler bu sene yapılan skandal uygulamalarla daha da dışlanarak zarar görüldü. Haber siteleri, TV kanalları gibi mecralarda sesimizi duyurmak yapılan haksızlıklar ve mağduriyetlere çözüm getirilmesini, adaletli bir şekilde insanlara haklarını verilmesini istiyoruz.

Bu yazımızı olabildiğince tüm haber kuruluşlarına gazetecilere, tanınmış kişilere ulaştırarak yapılan mağduriyeti duyuralım. Açıklama isteyelim. Twitter’da her gün saat 15:00 ‘da #DGSdeSkandallarZinciri hastagini paylaşarak gündem yaratalım. Herkesin duyarlı olup hakkına sahip çıkmasını bekliyoruz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ