Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

DGS İçin Dershane Şart Mı ?

DGS İçin Dershane Şart Mı ?

DGS için bir çok aday dershanenin şart olduğunu düşünüyor. Peki DGS için dershane gerçekten şart mı? Yoksa dershane olmadan da DGS’den iyi sonuçlar elde etmek mümkün mü?

daydreaming-desk-girl-6384

Öncelikle DGS, ÖSYM’nin yapmış olduğu diğer üniversite sınavlarına göre daha kolay. Bu çalışmanıza gerek kalmadan kazanacağınız anlamına gelmiyor tabi ki çünkü sınavların her gelecek yıl , geçen yıllara göre daha zorlayıcı olduğunu göz ardı etmek doğru olmaz. Yine de şanslı olduğunuz bir konu var ki oda YKS‘deki gibi tüm derslerden sorumlu olmamanız. Bu da edebiyattan coğrafyaya, coğrafyadan felsefe soru bankları arasında dolaşmanıza ve hangi birine çalışayım diye düşünmenize gerek kalmadan sadece türkçe ve matematik çalışarak lisans bölümlerine geçmenizi sağlıyor. Sadece bu iki dersten sorumlu olduğunuz için dershanenin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Eğer ki azda olsa liseden kalma temel matematik ve Türkçe bilgim var şöyle bir kitapları gözdem geçirsem yaparım diyorsanız. Programlı, kararlı ve doğru soru bankları ile çalışmanın yeterli olacağına inananlardanım. Buna rağmen bazılarınız dershaneler  Türkiye içinde ki başarı sıralamamızı görmemizi sağlayan Türkiye Geneli Deneme Sınavları yapıyor diyebilir. Fakat ufak bir ücret karşılığında dershaneye kayıtlı olmanıza gerek kalmadan dışardan bu sınavlara katılabiliyorsunuz. Sırf bu sınavlar için dershaneye yığınlarca para vermektense ayda bir kere yaklaşık 10-15TL (değişmiş olabilir) arasında olan ücreti ödeyerek kendinizi ölçme şansını da elde edebilirsiniz. Gelen sınav sonuçlarına göre de durumunuza bakıp hangi konu üzerinde yoğunlaşmanız gerektiğini görebilirsiniz.

class-close-up-diary-8769

Başka bir taraftan değerlendirecek olursak dershaneye kayıt olmanın tamamen yanlış bir şeymiş gibi algılanması yanlış olur. Çünkü dershanenin avantaj sağladığı yönleri elbette ki var. Bunlar birazda kişisel şeyler diyebiliriz. Bazı kişiler evde kendi başıma çalıştığımda sınava hazırlandığımı hissetmiyorum veya evde olduğum zamanlarda soru çözmek zor geliyor evdeki ortamın rahat olması sınava hazırlanmak için yapmam gerekenler hep ikinci planda kalıyor diyebiliyor. Bu noktada  dershaneyi sınava hazırlanırken disipline sokan askeriye gibi düşünebiliriz. Sürekli ders tekrarı yapmanız ve soru çözmeniz gerektiğini hatırlatıyor olması ayrıca dershanede edindiğiniz arkadaşlarınızın sizden daha çok çalıştığını gördüğünüzde sınavı kazanmak için yapmanız gerekenden daha fazlasını yapmanızı sağlıyor hırslandırıyor ve motivasyonunuzun daima yüksek kalmasını sağlıyor diyebiliriz.  Sizde böyle düşünenler arasında iseniz dershaneye yazılmanızda fayda olabilir.

Bahsetmeden geçmek istemeyeceğim bir diğer nokta ise internet. İnternet sayesinde onlarca kaynağa, kitaplara erişimimiz mümkün. Aynı zamanda internet üzerinden satılan kurslarda mevcut (dershane mantığında). Bireysel olarak çalışıp, internetten ders anlatımı izleyerek de çalışmanız mümkün. Seçim sizin 🙂

Son olarak unutmayın! Sınava hazırlanırken en önemli şey hedef koymak değil hedefi elde etmeyi ne kadar çok istediğinizdir.

 

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. www.dgsli.org biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar İlyas dedi ki:

    dgs değil sadece, aslında hiçbir sınav için dersane öncelikli şart değildir. Fakat ülkemizde ne yazık ki herkes eşit şartlar altında eğitim görmüyor, eşit şartlar altında yaşamıyor. O yüzden bazı durumlarda dışarıdan alınan küçük bir destek bile ileride kelebek etkisi ile çook büyük etkiye bürünebiliyor. Bu durumla alakalı olarak, dersaneden öte sadece eğitim desteği alabileceğiniz, gidip çay içebileceğiniz Murat Eğitim Kurumları’nı ve buranın Kadıköy şubesinde Matematik öğretmeni olan Taylan Hoca’yı öneriyorum. Tüm sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

  2. Avatar İlyas dedi ki:

    Dersane ülkemiz şartlarında insanların eşit şartlarda ve eşit eğitim düzeylerinde olmadığını düşündüğümüz zaman gerçeklten de çok önemli bir kurumdur. Burada görülecek küçücük bir yardım kelebek etkisi ile inanılmaz başarılareı tetikleyebilir. Bu konuda eğitim desteği ve bilgi alabileceğiniz Kadıköy Murat şubesinde çok iyi bir Matematik hocası olan Taylan beyi öneriyorum. Kayıt olmasanız bile gittiğinizde sizinle gerçek bir eğitimci olarak çok güzel ilgilenecek ve yol gösterecektir.

BİR YORUM YAZ