Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

KPSS’ye Kimler Girebilir

KPSS’ye Kimler Girebilir

Ön Lisans KPSS’ye Kimler Girebilir, Lisans Okurken Ön Lisans KPSS’ye Girmenin Koşulları hakkında sizi bilgilendirme amacıyla bir yazı yayınladık.

Lisan Okuyan KPSS adaylarının belirli şartları taşımaları halinde Ön Lisans KPSS’ye girebilmeleri mümkündür.

Ön Lisan KPSS’ye giren bir aday öncelikle tercih yapacağı zaman lisans mezunu olmamalıdır. Bunu yanında önlisans kpss’den girdiği için önlisans diploması veya önlisanstan mezun olabilecek drumda olmalıdır.

İlişiklerini kesen adaylar kendi bölümlerinden tercih yapamazlar. Ancak bazı bölümlerde hem lisans hem de dört yıllık öğretimler vardır. Bu bölümlerde kurken ilişik kesenler ilgili bölümlerin ön lisans mezunu olarak kabul edilmezler. Bu kişilerin mezun oldukları herhangi bir alan yoktur, bunlar sadece lisans mezunu olarak değerlendirilir.

Ön lisans okuduktan sonra lisansa devam edenler ilişik kesmeden KPSS’ye girebilir çünkü bir diplomaları vardır. 1. Sınıf öğrencileri ise ön lisans KPSS’ye girebilir. Ancak bir diplomaları olmadığından tercih yapamazlar. Tercih yapabilmek için iki yıllık eğitimi tamamlamış olmak gerekmektedir.

Açıköğretim fakültesi veya uzaktan eğitim ile okuyanlar için de benzer durum geçerli olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Avatar kadir dedi ki:

  ben dgs den 283 puan aldım ve 4 yıllık bir lisansa yerleşebiliyorum aynı zamanda kpss önlisansa irebilirmiyim ve bunun dgs ye bir zararı olurmu yani 4 yıllık lisasa etkisi olurmu . bu sınavlara aynı yıl içinde gireceğim .

 2. Avatar Ömer dedi ki:

  Dgs ile yerleşirsiniz kpssye de girersiniz atanırsanız eğitim durumundan dolayı size bişey yapamazlar lisansı bitirdikten sonra işinize dönüş yapasınız.

 3. Avatar Berkay dedi ki:

  Önlisans anestezi mezunuyum dgs ile hemşirelik okumak istiyorum dgs olursa önlisans kpss ye girebilirmiyim? İyi bir puan yaparsam hemşireliği bırakıp atanabiliröiyim ?

 4. Avatar Fatma dedi ki:

  Onlisans ilk ve acil yardım mezunuyum hemşirelik bölümüne geçiş yaptıktan sonra ilk acil yardimdan atanabilir miyim

 5. Avatar Derya dedi ki:

  Fatma adlı kişiye ve tüm herkese sesleniyorum ben de ortaöğretim yani lise hemşirelik mezunuyum 2017 ve 2018 de üniversiteye girdim hemşirelik diplomamın yanmayacağını düşünerek çünkü o kadar okuldaki hocalarımıza sorduk dershane hocalarımıza sorduk üniversite tercih zamanı kurulan büyük fuardaki eğitmenlere sorduk internetten araştırdık her türlü yerden baktık yani ve her kafadan bi ses çıktı ama genel olarak dendi ki hemşirelik diplomanız yanmıyor kpss ye girdiğiniz zaman aynı tercih listesinden iki meslek içinde tercih yapabilirsiniz bu iki meslek sıkıntısı 2016 yılında çözüldü dendi ve ben de bunun üzerinde 2 yıllık bir bölüme yerleştim üniversitede dgs ile tamamlarım dedim 4 e ve 2. sınıfa geçtim sonra bize tekrar dediler diplomanız yanıyor felan biz tekrar araştırdık. Ben ösym yi aradım dedim liseden hemşirelik mezunuyum üniversitede okuyorum şu an bitirirsem hemşirelik diplomam yanıyor mu kpss ye giremiyor muyum başvuru yapamıyor muyum dedim devlete dedim ve bana dediler ki hayır yapamazsınız önlisans diploması ortaöğretim diplomasından yüksek olduğu için en son hangisini aldıysanız hangisi yüksekse diplomaların o geçerli olur ve ondan kpss ye girebilirsiniz 🙂 dedim sçtk o kadar girdim üniversiteye 1 yıl okudum mezun olucam şimdi mi çıkıyor bu. Bütün yanlış bilgi veren her kafan bi ses çıkan bütün hocalara eğitmenlere haber sitelerine saydırdım. Bir daha bir şey araştırdığınız zaman direk ösym yi arayın kimseye sormayın her kafan bir ses çıkıyor ve yalan yanlış doğru bile değil. Şu an mecburen dgs ye hazırlanıyorum 4 e hemşireliğe tamamlıcam yani 2. kez hemşirelik okucam. O kadar üniversite okursanız 2 mesleğiniz olur bilmem ne diye bizi hayallere düşürüp kandıranların da burdan ………… neyse evet yine 2 mesleğimiz oluyor ama devlete atanamıyosunuz düşük diplomanız hangisiyse o meslekten. Sadece özel sektörde çalışabilirsiniz.

 6. Avatar Büşra dedi ki:

  ben önlisans maliye okuyacağım bu sene. Fakat kpss de idari hakimlik istiyorum. Acaba dgs ile maliyeyi 4 yıla tamamlasam bu sınava girebilir miyim? Yani lisans isteyen kpss sınavı için dgs ile 4 yıla tamamlayıp girebiliyor muyum?

 7. Avatar Meliha dedi ki:

  Ben dgs eyle lisans bölümüne geçtim bu yıl 4 sınıfim önlisans kpss ile lisans kpss gire bilme hakkım var mı

BİR YORUM YAZ