Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

İlk önce kendini inandır !

Merhaba arkadaşlar ,

Ben Dicle üniversitesi DMYO Büyük ve Küçük Baş Hayvan yetiştiriciliği Programından mezun oldum.

İlk dgs’ye girişimde kazanamadım çünkü sınavı kazanabilecek kapasitede değildim açıkçası. Ben ilk ve orta okulu köy okulunda okumuş ve çat pat çarpım tablosu bilen biri olarak mezun oldum.  Lise de pek farklı geçmedi ortaokuldan derken liseden de mezun oldum.  Sonrasından da kendimi Dicle Üniversitesinin 2 yılık bölümlerinin birinde buldum.  Okulun ilk haftalarında hiç ders çalışma isteğim yoktu ben zaten orda burda boş gezmeyeyim diye 2 yıllığa gitmiştim. Kendi  okuduğum bölüm 2 yıllık değil de 4 yıllık bir bölüm olsaydı sabahlara kadar ders çalışırdım diye diye geçiştirirdim hep. Vizeler  finaller derken 2 yıllığı da bitirim. Artık önlisans mezunuydum ve mezun olduktan sonra tabi yaşın da ilerlemesiyle ya askere ya da herhangi bir işte çalışmak zorundaydım artık.  Bir işe girdim ve çalışmaya başladım işte.  Ağır işlerde çalışmaya hiçte alışık değildim ve çok zorlanıyordum ve okumanın değerini yavaş yavaş anlamaya başlıyordum. Karar verdim artık dgs’ye girecek ve kazanacaktım zaten başka da çarem yoktu.  Aldığım ilk aylığımla hemen kendimi kırtasiyede dgs kaynaklarını alırken buldum. Kararlıydım kazanmaya çünkü çalıştığım iş bana çok zor gelmişti ve bu böyle gidemezdi. Sabah işe giderken yanımda kitaplarımı da götürürdüm molalarda ve öğlen yemeklerinde oturur ders çalışırdım.

Akşam eve gelinceye kadar karanlık çökerdi.  Yorgunluktan çoğu kez yemek yemezdim. Kendime gelmek için soğuk suyla duş alır ve başlardım çalışmaya. Bir çok farklı kaynak almıştım konu anlatımlı olsun soru bankası olsun.  Konuya çalıştıktan sonra çözümlü soru bankalarına bakar ardından da soru bankalarını çözerdim ve ben çözdükçe matematik bana zevkli geliyor kendime inanamıyordum. Artık kimseden bir yardım almadan kendim çözebiliyordum ve bu beni daha da kazanmaya yönlendirdi. Artık sınava 2 ay kalmıştı ve ben çözmüş olduğum bütün soru bankalarını zevkle sobaya atardım hepsini çözmüş ve sadece deneme çözecek halle gelmiştim. Kalan 2 aylık zaman diliminde günde 2 deneme 3 deneme çözerdim sabah işe gitmeden birtane işteyken mollalarda birtane ve akşam eve gelirken birtane. Çözdüğüm denemelerin hepsi şuan evde ve hergün 3 4 tane sobaya atarım.

Sınav günü geldi çattı. Sınav yerim Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesiydi tam da kazanmak istediğim yer ve orkadi kantinciye seneye burdayım inşallah dedim ve gülümseyerek içeriye girdim.  Kimlik kontolleri sırasında bir sorun yaşadım neymiş efendim kimliğindeki soğuk damga eski bu sen değilsin falan derken az daha sınava almıyorlardı neyse halletik ve girdik sınava.

 

Şuan Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni 3. Sınıftayım. ( ilk tercihimdi J )

Ve ben kendimden şunu anladım ki insan isterse herşeyi yapar. Matematik temelim yok zaten yapamam dershaneye de gidemiyorum kazanamam falan demeyin çalışmak  isteyen insan mum ışığında bile çalışır yeter ki bahane üretmesin.

Biz önlisansların son çaresi emin olun ki dgs’dir ve dgs bize vreilen bir nimmettir ve biz bu nimmete sahip çıkalım. Diziymiş maçmış mezip dolaşmakmıymış bunların hepsi bugün yapıldığı gibi yarın da yapılır ama çalışmak sadece bugün yapılır yarına erteledin mi farkına olmadan geleceğini de ertelersin.

Son olarak şunu söylemek istiyorum;  gece yatmak içim başımızı yastığa koyguğumuzda evet ben bugün hakkıyla çalıştım deyip vicdanen rahat bir şekilde uyuyabiliyorsak sıkıntı yok sınav işi tamamdır yeter ki yarın da başımızı yastığa koyalım 🙂

 

 *Bu tablo ve yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. “www.dgsli.org“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar Emre dedi ki:

    Hocam ben myo elektrik bölümü 2.sınıf ögrencisiyim . Dgs hazrılanıyorum sayfanızdan baktıgımda elektrik mühendislgi türkiyede 3 4 tane ünide var ve elektronik dersi görmedim ben sımdı ben elektrik-elektronik mühendisligine geçersem cok zorlanırmıyım . veyada okulum cok uzarmi alltan ders yuzunden teşekkürler

  2. Avatar Merve Aydoğan dedi ki:

    Hocam ben gıda Teknolojisi ikinci sınıfa geçtim ve senye dgs kpss var nasıl çalışmam lazım ikisini bir anda yürütmm için biraz bilgilendirirmisiniz beni hayırlı günler.

BİR YORUM YAZ