Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

DGS’deki Ham Puan İptali İçin Dava

DGS’deki Ham Puan İptali İçin Dava

DGS 2018, ham puan kuralı nedeniyle son yıllardaki en tartışmalı Dikey Geçiş Sınavı oldu. Binlerce öğrenci ham puan uygulamasından haberdar olmadığını, bu yüzden bu kuralın kaldırılmasını talep etti. Bu konuyla ilgili gelişmeleri ve ayrıntılı bilgileri DGS’de 0,5 Ham Puan Tartışması haberimizde bulabilirsiniz.

 

class-close-up-diary-8769

 

0,5 ham puan kuralından dolayı puanı hesaplanmayan İdris Yavuz, yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştaya sunulmak üzere, İzmir İdare Mahkemesine dava dilekçesini verdi.

Sayısal testte 60 sorudan 54’üne doğru yanıt veren Yavuz, puanının hesaplanmadığını gördü. Bunu araştırdıktan sonra ham puanla kuralından dolayı puanının hesaplanmadığını öğrendi. Bunun üzerine İdris Yavuz, yürütmenin durdurulması için Danıştay’a sunulmak üzere, İzmir İdare Mahkemesine dava dilekçesini verdi.

İmza Kampanyası Başlattık

Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu Uçak Teknolojisi Bölümü mezunu İdris Yavuz, DGS 2017’de 317 puan aldığını ve istediği üniversiteye yerleşemediğinden dolayı sınava tekrar hazırlandığını söyledi.

DGS 2018’den sonra umutlu olduğunu ancak sonuçlar açıklanınca şaşırdığını ifade eden İdris Yavuz, “Bu netlerle Türkiye’de ilk 50’ye girmeyi beklerken sınava girilmemiş gibi puanımın hesaplanmadığını gördüm. Doğrularım yazıyor ama puanım hesaplanmamış. Sadece ben değil, 10 binlerce mağdur olduğunu tahmin ediyorum” diye konuştu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvurduğunu belirten İdris Yavuz, “DGS kılavuzunda bu husunun yer aldığını ve bu kararı da 25 Nisan’da aldıklarını söylediler” dedi.

Kural değişikliğinin sadece kılavuzda yer aldığını, giriş belgesi ve sınav kitapçığında böyle bir hususa değinilmediğini savunan İdris Yavuz, “Bu durumdan etkilenenler olarak internet üzerinden imza kampanyası başlattık” ifadesini kullandı.

YKS’de Bu Kural Değişti

Aynı kuralın YKS’de olduğunu ancak gelen tepkiler üzerine kuralın değiştiğini anımsatan İdris Yavuz, aynı değişikliğin neden DGS’de neden olmadığı cevabını beklediklerini kaydetti.

Bu konuda YÖK Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç’tan destek beklediklerini belirten İdris Yavuz şunları söyledi: “Bu kuralın değişmesi sonucunda 10 binlerce öğrencinin puanı hesaplanacak ve yerleşecekler. Herkesin puanı hesaplansa diğer öğrenciler de mağdur olmayacak çünkü ben mezun olduğum alanla ilgili tercih yapabiliyorum. Ben İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak Mühendisliği istiyorum. Hedefim 2023’te yerli uçak projesine dahil olmak.”

Sizler de bu konudaki görüşlerinizi aşağıya yorum yazarak belirtebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Avatar Berkcan dedi ki:

  Rahat olun davayı kazanamaz

  1. Avatar Koray Tolga Doğan dedi ki:

   Belki kazanamaz ama böyle dava sürecinde nasıl tercih yapacağız o muamma inşallah bir an önce yaparız

 2. Avatar Aykut dedi ki:

  Peki şöyle diyelim. Ben sayısalcıyım. Sayısal puanımın hesaplana bilmesi için türkçe de çözmek durumunda kaldım. 20 dk mı türkçeye ayırdım. Ben o 20 dkyı sayısala ayırabilirdim. Ben bu sefer mağdur olmuş olacam. Kural tvden, sosyal medyadan, klavuzdan yayımlandı. Kimse benim haberim yoktu demesin. Bir çok kişi yks de kaldırıldı diye dgs de de kaldırılır mantığıyla soru çözmedi türkçeden. Bu durumda benim gibi puanı hesaplanan kişilerde mağdur olacak. Zaten eğer klavuzu bile okumayan birisiyse bu kişi onun puanı nı hesaplamaları saçma olur. Bu kişiden 2023 e ne tür bi katkı bekliyprsunuz ki. Politik yaklaşmayın olaya. Eğerki bu kişinin puanı hesaplanırsa herkesin hesaplanmalı ve sıralamalar değişir. Farklı meslek gruplarındaki kişi sayısıda artar. Bu durumda bu kişi benim 20dk lık kaybımı bana nasıl geri verecek.

 3. Avatar Koray Tolga Doğan dedi ki:

  Kesinlikle kaldırılması halinde adaletsiz bir ortam oluşur ben türkçe de çözmem gerektiğini bilerek o stresi yaşadım beyefendiler rahat rahat tek bölümü çözmüşler asıl adaletsizlik kural kalkarsa ortaya çıkar.Kalkacaksa eğer kurala uyanlara ek puan verilmeli ülkemizde kurala uyan cezalandırılıyor böyle bir ülkede yaşıyotız

 4. Avatar Emrah dedi ki:

  Senin 20 dk 10 bin kişiden dahami deyerli sen ona kişisel diyorsan senin de kişesel oluyor mantikli dafranin bencil olmayin senin 20 dk sana arti puan kazandiriyor eksiyin olmuyor ama yerleşmeyen adam bir yıl geçiyor

  1. Avatar Koray Tolga Doğan dedi ki:

   Sendr biyerde haklısın ama sayısalcı adam içim çözdüğü türkçe sorusu pek birşey ifade etmiyor ne yazıkki

 5. Avatar Fatih dedi ki:

  Yks’de sınav başlamadan kaldırıldı dava sonucu baştan belli isterse 377 puan alsin farketmez kuralı uygulamazsan sorumlusu kişinin kendisidir bu kural bir anda verilmiş bir karar değil. Mahkeme kararını çok kısa sürede verecektir içiniz rahat olsun. ÖSYM kendini her türlü savunur bu konuda. Kişinin kendi bilinçsizliği ÖSYM mal edilemez .

 6. Avatar Muhammet dedi ki:

  işte böyle insanlar nedeniyle dgs tercihleri hep geç yapılıyor ve bu sebeple okullar başladıktan sonra dgs lilerin başlaması 1 ayı buluyor ! okumanız yazmanız yok mu da görmediniz 0,5 hampuan olayını anlamıyorum. kabul ediyorum diyip imza çakarkende mi okumadınız ?!!

 7. Avatar Fatih Esat dedi ki:

  bu saçma davanın ivedi bir şekilde sonuçlanması ve tercihlerimizi biranönce yapmamız için bir çalışma başlatmalıyız arkadaşlar bu konuda organize olup acilen bir teşebbüste bulunmamız lazım aksi taktirde vizelere bile yetişeyemebiliriz…

  1. Avatar Mine dedi ki:

   Yerlesebılenler yerlesmıs zaten mağdur olanlara puanları hesaplanmayanmayanların puan hesaplamaları yapılsın koca bır yıl beklemek aynı stresı yasamak durumunda kalıyoruz

BİR YORUM YAZ