Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

ÖSYM bildiğini okumaya devam ediyor

ÖSYM bildiğini okumaya devam ediyor

ÖSYM, 2015 YGS sorularının yüzde 20’sini açıklayacak.

ÖSYM, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) sınavlarının ilk aşaması olan 2015 YGS soruların yüzde 20’sine karşılık gelen ve rastgele seçilen 32 soruyu, soru kitapçıklarındaki soru numaraları ve cevap seçenekleri ile birlikte adayların incelemesine açacak.

ÖSYM, geçtiğimiz yıl aldığı bir karar ile yine soruların yüzde 20 sini açıklamıştı. 2014 DGS’ye giren adaylarda soruların sadece yüzde 20 sini görebilmişti.

DANIŞTAY KARARI DURDURMUŞTU

Danıştay 8. Dairesi, ÖSYM’nin hukuk devletinin vazgeçilmez ilkelerinden olan ‘hak arama özgürlüğü’, ‘adil yargılama hakkı’ ve ‘mahkemeye başvuru hakkı’nı doğrudan veya dolaylı olarak ihlal ettiği kanısına varmıştı.  Danıştay, kararın uygulanması durumunda geri dönüşü olmayan veya olanaksız zararlara neden olabileceğine hükmetmişti.

Önceki günlerde sizlere bu danıştayın durdurma kararı aldığını açıklamıştık. Bu kararın biz DGS adaylarınıda etkileyeceğini ve sınav sorularının tümümnü göreceğimizi düşünmüştük. DGS’ye daha aylar bakalım zaman neyi gösterecek. Umarız ÖSYM bu yanlştan kısa sürede döner ve adil bir değerlendirme için öğrencilerin soruları görme hakkı elinden alınmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ