Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

900. Koşulu İçin Durdurma Kararı Sonucunda Tercih Alınması

900. Koşulu İçin Durdurma Kararı Sonucunda Tercih Alınması

DUYURU
(24 Haziran 2015)

2014-DGS Kılavuzu 900. Koşul İle İlgili Olarak Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun Yürütmeyi Durdurma Kararının Uygulanması  

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kararları doğrultusunda hazırlanan 2014-Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunun, “Tablo-1’de Yer Alan Yükseköğretim Lisans Programlarının Koşul ve Açıklamaları” başlıklı kısmında yer alan “Bk. 900” kod nolu açıklama ile “Tablo-1 Merkezi Yerleştirme ile Dikey Geçiş Yapılacak Yükseköğretim Lisans Programları” başlıklı kısmında yer alan 900 kod nolu  koşulların iptaline ilişkin açılan davalarda verilen yürütmeyi durdurma ve iptal kararları gereğince; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 17/06/2015 tarihli yazısı ile konunun Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında incelendiği ve söz konusu yargı kararının aşağıda belirtildiği şekilde uygulanmasının uygun görüldüğü bildirilmiştir:

1) Adalet açık öğretim ön lisans programlarından mezun olarak 2014-DGS’de tercih yapma hakkı bulunan adaylar, 25-29 Haziran 2015 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr  internet adresinde yer alan 2014-DGS Tercih–3 alanından TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak tercihlerini yapacaklardır. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacaktır. Tercih süresi uzatılmayacaktır.

2) 2014-DGS’de Kılavuzunda yer alan 900 koşulu koşullardan çıkarılmıştır. 900 koşulu bulunan program tablodan silinerek kontenjanı diğer programa aktarılmıştır. Tercih yapılacak program kodları,ekli tabloda yer almaktadır. Diğer koşullar ile yerleştirme kuralları, 2014-DGS yerleştirme işlemleri ile aynı olacaktır.

3) 2014-DGS yerleştirme işlemleri için tercih yapan veya herhangi bir tercih yapmayan Adalet açık öğretim ön lisans programlarından mezun adaylar istedikleri takdirde bu yerleştirme için tercih yapabilecek veya yapmış oldukları tercihlerini güncelleyebileceklerdir.

4) İlgili adaylardan 2014-DGS yerleştirme işlemlerinde bir programa yerleşenler de istedikleri takdirde tercihlerini güncelleyebileceklerdir.

5) Bu yerleştirmede tercih yapmayan, tercihini güncellemeyen veya bu yerleştirme için tercih yapma hakkı bulunmayan Adalet ön lisans programı mezunu diğer adayların (Adalet örgün programları mezunları) daha önce yapmış oldukları tercihleri, diğer program koduna eşleştirilerek yerleştirme işlemine alınacaktır.      

6) Yerleştirme işleminde;

a) adayların bu tercih süresi içinde yapmış oldukları tercihleri,

b) bu tercih süresi içinde tercih yapmayan veya tercihlerini güncellemeyenler ile bu yerleştirme için tercih hakkı bulunmayan Adalet ön lisans programı mezunu diğer adayların (Adalet örgün programları mezunları), 2014-DGS yerleştirmelerine ilişkin yapmış oldukları önceki tercihleri işleme alınacaktır.

7) Yerleştirme işlemi, kılavuzda yer alan temel ilke ve kurallar doğrultusunda adayların tercihleri, programların kontenjan ve koşulları dikkate alınarak yapılacaktır.

8) Yerleştirme sonuçları, ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr  internet adresinden duyurulacaktır. Yerleştirme sonuçları, sadece bu tercih süresi içinde tercih yapma hakkı bulunan adaylara açılacaktır.

9) 29 Ağustos 2014 tarihinde açıklanan 2014-DGS Yerleştirme Sonuçlarına göre herhangi bir programa yerleşememiş adaylardan yeni  yapılacak yerleştirme işlemi sonucunda bir programa yerleşen adaylar ile 2014-DGS Yerleştirme Sonuçlarına göre yerleştiği programdan farklı bir programa yerleşen adaylar, yerleştirme sonucunu kabul ettiklerine dair yazılı beyanlarını yerleştirme sonuç belgesinde belirtilecek olan tarihe kadar ÖSYM’ye ulaştıracaklardır. Belirtilen tarihe kadar yazılı beyanlarını ÖSYM’ye göndermeyen adaylar, yerleştirme sonucundan yararlanamayacaklardır.

10) Önceki yerleştirmede bir programa yerleşen adaylardan, bu yerleştirmede yerleşsin veya yerleşmesin yerleştirildikleri ilk programda kalmak isteyenler, eğitim-öğretimlerine aynen devam edebileceklerdir.

11) Mahkeme kararının bir yürütmeyi durdurma kararı olması dolayısıyla ileri bir tarihte verilecek aksi/farklı yöndeki bir karara göre işlem yapılması halinde bu yerleştirme sonuçları, adaylar açısından bir kazanılmış hak kabul edilmeyecektir. Böyle bir durumda önceki yerleştirmede bir programa yerleşen adayların hakları saklı tutulacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

TERCİH EDİLEBİLECEK PROGRAMLAR 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ