Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

GAZİ ÜNİVERSİTESİ TANITIMI

GAZİ ÜNİVERSİTESİ TANITIMI

Üniversite Türü: Devlet

Kuruluş Tarihi: 1982

Telefon: +90 312 212 68 40

Faks: +90 312 221 32 02

Internet: www.gazi.edu.tr

Adres: Gazi Üniversitesi Rektörlüğü 06500 Teknikokullar ANKARA

Öğrenim Dili: İngilizce – Türkçe

Yerleşim: Beşevler, Emek, Gölbaşı ve Maltepe Kampüsleri 340 000 m2 alan üzerine kurulu bulunuyor.

Akademik birimler: Üniversite bünyesinde 24 fakülte, 19 yüksekokul, 5 enstitü, 18 araştırma merkezi bulunuyor.

Barınma: Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu?na bağlı yurtlarda kalabiliyor. Üniversitenin 240 kişi kapasiteli 120 odalı öğrenci misafirhanesi bulunuyor.

Beslenme: 9 fakülte mutfağında ve 25 yemekhanede öğrenci ve personele yemek çıkıyor.

Teknoloji: Merkez kütüphanesinde 154 000 kaynak buluyor. Üniversite, internet ağına bağlı bulunuyor ve öğrenciler internetten yararlanabiliyor.

Sağlık hizmetleri: Mediko ? Sosyal Merkezi?nde toplam 34 sağlık personeli görev yapıyor.

Spor tesisleri: 1 spor salonu, 1 tenis sahası, 1 açık futbol sahası, 2 oyun salonu, 1 aletli jimnastik, 1 ritmik jimnastik salonu, 1 halk oyunu salonu, 1 güreş salonu, kapalı ve açık yüzme havuzu var.

Burs: Üniversite sınavında dereceye giren öğrencilere karşılıksız burs veriliyor. İhtiyaç sahibi başarılı öğrencilere de her yıl burs ve ücretsiz yemek kartı veriliyor.

Genel Bilgi: Gazi Üniversitesi, tarihi Cumhuriyet dönemine kadar uzanan birkaç üniversitemizden birisi. Bugün 22 fakülte, 7 yüksekokul, 12 meslek yüksekokulu, 5 enstitü ve 26 araştırma merkezi ile eğitim öğretim çalışmalarına devam ediyor. Üniversiteye bağlı birimler Ankara merkez olmak üzere Kastamonu, Kırşehir, Çorum ve Nevşehir illerine yayılmış durumda.

Üniversitede 16 öğrenciye bir öğretim elemanı düşüyor.

Üniversitede kariyer hizmetleri her fakültenin kendi içinde oluşturduğu merkezler aracılığıyla yürütülüyor. Fakülte bünyesinde öğretim üyesi, iş temsilcileri ve öğrenci işbirliği ile faaliyet gösteren organizasyonlar, üniversite hayatına başlayan öğrencilerin bulundukları fakültelerinde kariyer planlarını geliştirmeleri ve iş hayatına hazırlanmaları sürecinde destek sağlamak ve onları yönlendirmek amacıyla yapılıyor.

2002 yılında üniversitenin makaleleri Citation Index’e kaynak teşkil eden dergilerde yayınlanan ve ödül alan 292 uluslararası yayın bulunuyor. Her yıl eğitim- öğretim yılı başında yeni kayıt olan öğrencilere kütüphane tanıtımı ve kaynakların kullanımı konusunda oryantasyon programı düzenleniyor. Üniversite, sosyal ve kültürel etkinlikler açısından öğrencilerine geniş imkanlar sunuyor. Fakülte ve yüksek okullar bünyesinde, tiyatro, Amerikan futbol, dağcılık, masa tenisi gibi geniş bir yelpazede yer alan öğrenci kulüpleri ve toplulukları faaliyet gösteriyor.

Rektörün Adaylara Mesajı: “Üniversite yaşamınızın başlangıç müjdesi olan Öğrenci Seçme Sınavında gösterdiğiniz başarından dolayı sizleri kutlar; bu başarınızın yaşamanız boyunca mutluluklarla devam etmesini dilerim. Köklü bir geçmişten, aydınlık yarınlara uzanan, bilgi toplumuna yakışan ideal bir üniversiteye girmek ve diploma sahibi olmak en büyük amacınız olacak… Zira, alacağınız diploma size, hayatınız boyunca prestij ve avantaj sağlayacaktır. Çağdaş üniversitenin vizyonuna yakışır, her türlü fikre açık, demokratik, bilimsel, ulusal değerleri kucaklayan, nitelikli kadrolarla bu yola çıkan üniversitemizde ayrıcalıklı olmak sizin de hakkınız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Avatar Kübra dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar DGS yapmayı düşünenlere bazı tavsiyelerim olacak. Arkadaşlar tercih listenize yazdığınız her üniversitenin , hangi bölümünü tercih ediyorsanız, önlisans olarak bitirdiğiniz bölümde hangi dersleri kaç akts ve kaç kredi ile gördüğünüzü lütfen inceleyin. Alın önlisans Transkriptinizi koyun önünüze sonra diğer üniversitenin istediğiniz bölümünün ders listesini (her üniversitenin web adresinde mevcuttur) alın. İki listede de aynı olan derslerinizin Akts leri ve Kredileri aynı mı diye kontrol edin. Eğer Akts ya da Kredi “ikisinden biri bile tutmuyorsa” o dersin içeriği aynı dahi olsa muaf olamayacaksınız. Dolayısıyla döneminizin hatta yılınızın uzamasına sebep olacak. En fazla hangi üniversitenin hangi bölümünde dersler uyuşuyorsa oraya başvurmanızı şiddetle öneriyorum. Umarım hiç mağduriyet yaşamazsınız.

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   Bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz.

   1. Avatar Kübra dedi ki:

    Rica ederim

 2. Avatar mahmut dedi ki:

  teşekkürler

BİR YORUM YAZ