Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ TANITIMI

GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ TANITIMI

Üniversite Türü: Devlet

Kuruluş Tarihi: 6 Haziran 1994

Telefon: +90 212 2274480

Faks: +90 212 259 23 32

Internet: www.gsu.edu.tr

Adres: Çırağan Cad. No:36 34357 Ortaköy/İstanbul

Öğrenim Dili: Fransızca

Yerleşim: 4 550 m2 üzerine kurulu olan kampüs Ortaköy?de bulunuyor.

Akademik birimler: 5 fakülte (hukuk, iktisadi ve idari bilimler, iletişim, mühendislik ve teknoloji, fen ? edebiyat fakültesi) ve 2 enstitü var.

Barınma: Üniversite öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu?na bağlı yurtlarda kalabiliyor.

Beslenme: Yemek ihtiyacı anlaşmalı firmalar ile karşılanıyor.

Teknoloji: Fizik, kimya ve dil laboratuvarları bulunuyor. 500?den fazla PC ve Macintosh, internet?e yerel ağ bağlantısı ile çıkmaktadır.

Sağlık hizmetleri: Üniversitede 1 KBB uzmanı, 2 pratisyen, 2 diş hekimi ve 1 hemşire görev yapıyor.

Barınma: Üniversiteye ait yurt yok. Öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun yurtlarından yararlanıyor.

Burs: Özel bir burs imkanı yok.

Genel Bilgi: Galatasaray Üniversitesi, Türkiye ve Fransa arasında özel antlaşmayla kurulan bir devlet üniversitesi. Öğrenim dili Fransızca olan üniversitede lisans programına başlamak için Fransızca yeterlik sınavında başarılı olunması gerekiyor. Başarısız olan öğrenciler bir yıllık hazırlık eğitimi alıyor. Bu sürenin sonunda başarılı olan öğrenciler bir yıllık ikinci hazırlık ileri Fransızca ve Sosyal Temel Bilimler sınıfında eğitim görüyor. Türk-Fransız ortak komitesinin kararları uyarınca, Galatasaray Üniversitesi Yüksek Öğretim Birimlerine her yıl, sınavla 293 öğrenci alınıyor. 70 öğrenci mühendislik bilimlerine, 223 öğrenci sosyal bilimlere olmak üzere. Bu kontenjanın yüzde 25′i o öğretim yılında Galatasaray Lisesi’nin diplomasını almış veya alacak olanlara; yüzde 25′i de Türkiye’de Fransızca öğretim yapan okulların aynı durumdaki öğrencilerine ayrılır. Sözkonusu öğrenciler için Galatasaray Üniversitesi içinde ayrı bir sınav yapılır. Geri kalan kontenjanın yüzde 45′i üniversitelerarası ögrenci yerleştirme sınavından, yüzde 5′i özel sartlar çerçevesinde yabancı öğrencilerden alınır. Kaydın yapılabilmesi için adayların lise diplomasını veya Fransız bakaloryasını belgelemeleri gerekiyor. Galatasaray Üniversitesi eğitim ve öğretim faaliyetlerini Ortaköy Kampusunde sürdürüyor. Eğitim öğretimin yanısıra sosyal ve kültürel faaliyetlere de önem verilen üniversitede çok sayıda öğrenci kulübü bulunuyor. Galatasaray kütüphanelerindeki toplam kitap, tez sayısı 43.000 civarında. Galatasaray kütüphanesine abonelik, bağış ve değişim yoluyla sağlanan süreli yayın sayısı 550. Ayrıca 11 adet online ve 15 adet CD-ROM veri tabanına abone olunuyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar Berkay dedi ki:

    Peki bu üniversiteye yerleşip okuyabilmek için üniversitede uygulanan gsüösys isimli sınava girmek zorunlumudur?

    1. Avatar Admin dedi ki:

      üniversite ile görüşmeniz gerekmekte yada kazanan arkadaşlarımız sizi bilgilendirebilir.

BİR YORUM YAZ