Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ TANITIMI

BİLKENT ÜNİVERSİTESİ TANITIMI

Üniversite Türü: Vakıf

Kuruluş Tarihi:1984

Telefon: +90 312 290 40 00

Faks: +9 0312 266 41 52

Internet: www.bilkent.edu.tr

Adres: Bilkent Üniversitesi 06800 Bilkent Ankara

Öğrenim Dili: İngilizce

Yerleşim: Ankara?nın 8 km batısında Eskişehir yolu üzerinde 389 000 m2 alana kurulmuştur. 3 kampüsü bulunuyor(merkez, orta ve doğu kampüsleri).

Akademik birimler: Bünyesinde 8 fakülte, 2 yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 1 konservatuar bulunuyor.

Barınma: 4 500 yatak kapasiteli yurt bloklarında odalar 4 kişilik, 2 kişilik ve tek kişilik olmak üzere hazırlanmış.

Beslenme: Kampüste 2 tabldot, 4 alakart, 4 hızlı yemek salonu, 1 pastane ve çok sayıda kantin ve büfe bulunuyor.

Teknoloji: Üniversitede 1 600 civarında mikrobilgisayar yerel bilgisayar ağına bağlı olup, zengin bir yazılım koleksiyonu ile destekleniyor.

Sağlık hizmetleri: Sağlık merkezinde ilk müdahale ve tedaviye ek olarak, diş, göz, cildiye, kulak-burun-boğaz ve kadın hastalıkları ünitesi ile ilaçların temini için bir eczane bulunuyor.

Barınma: Üniversitenin yurtlarında 4 bin 500 öğrenciye barınma imkanı sağlanıyor.

Burs: Üniversitenin çeşitli bursları bulunuyor.

Genel Bilgi: Türkiye’nin ilk vakıf özel üniversitesi olan Üniversite amacını,”Eğitim düzeyi, bilimsel araştırma ve yayınları, kültür ve sanat faaliyetleri ile dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktır” olarak açıklıyor.

Bilkent Üniversitesi 9 fakülte, 2 lisans düzeyinde yüksekokul, 3 meslek yüksekokulu ve 8 enstitüde eğitim öğretimini sürdürüyor.

Üniversitenin dünyanın çeşitli üniversiteleri ile öğrenci değişim anlaşması var. Bu üniversiteler arasında Carnegie Mellon (ABD), Georgia Institute of Technology (ABD), Johns Hopkins University (ABD), McGill (Kanada), University of Michigan, Ann Arbor (ABD), Odense (Danimarka), Purdue (ABD), Tel-Aviv (İsrail), University of California (Berkeley, Davis , Irvine , Los Angeles, Riverside , San Diego, San Fransisco , Santa Barbara, Santa Cruz ) bulunuyor.

Bilkent Üniversitesi’nin 5 bin dönüm alanı kapsayan kampusunde eğitim ve yönetim amaçlı tesislere ek olarak, öğrenci yurtları, spor tesisleri, konser salonu, çok sayıda kafe, kafeterya, kantin, sağlık ve öğrenci danışma merkezleri, sosyal ve kültürel amaçlı tesisler bulunuyor.

Rektörün Adaylara Mesajı: “Bir üniversitenin en önemli niteliklerinden biri eğitimin kalitesidir. Öğretim üyelerinin akademik seviyeleri, bilimsel nitelikleri açısından dünyada önde gelen konumları ve öğrenciler tarafından erişebilir olmaları Bilkent’in özelliklerindendir. Ders programları ve içerikleri, derslerin kaç kişilik sınıflarda verildiği, kütüphane, bilgisayar ve internet olanakları da gözönünde tutulmalıdır. Tercihlerinizde ve üniversite hayatınızda sizlere başarılar dilerim.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Lüzumsuz dedi ki:

    DGS ile hiçbir öğrenci almayan bu üniversiteyi tanımamıza lüzum yok bence…

BİR YORUM YAZ