Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Meslek lisesi ve Meslek yüksek okulundaki ders ve okul psikolojiniz ?

Gizem Yıldız

Gizem YILDIZ kimdir ? Üniversitedeki eğitiminden önce ezbere karşı yenik düşen , umutsuz , ' ben yapamam ' fikrine sahip ve hayalleri olmayan bir kişiyken , üniversiteyi (MYO) kazandıktan sonra hayatı tamamen değişen ve karamsarlıktan uzaklaşanan kişi. Bahçeşehir Üniversitesi MYO'dan Bahçeşehir Üniversitesi iktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi'ne giden bir eğitim yolculuğu.

Arkadaşlar merhaba ,

Meslek lisesinde okurken karşılaştığınız sorunlar nelerdi ? Eğitim-okul psikolojiniz , okulunuzun-öğretmenlerinizin ve arkadaşlarınızın tutumları nasıldı ? Dersleriniz ve sınavlarınıza zamanında çalışır mıydınız ? Okulunuzu sever miydiniz ?İsteyerek mi gittiniz okulunuza ? Hayalleriniz , hedefleriniz var mıydı ? “Ben başaramam , yapamam “cümlesini çok tekrarlıyor muydunuz ? MYO’da da aynı şekilde okul ve ders psikolojinizi yorum olarak yazabilirsiniz. 🙂

 

Sevgiler

Gizem YILDIZ

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Avatar Ayaz Niyaz dedi ki:

  Öncelikli olarak bazı hocalar açık açık söylüyordu “Sizden hiç bir şey olmaz.”
  2. olarak “Bu konu size meslek hayatınızda lazım olmayacak.”
  3. olarak “Alın çocuklar bunlar sınav soruları bunlarda cevapları ezberleyin sınavda çıkar.”
  4. olarak eziklik psikolojisi nasıl diye sorarsanız çevrenizden dolayı.
  4. maddeyi şöyle anlatayım : Şimdi biz meslek lisesinde staj yaptığımız için bazen okullara servise yani onarıma giderdik bir gün Anadolu öğretmen lisesine gittik müdür odasına girdik tabi insanlık halidir orada oturan müdür gibi akşama kadar tertemiz sıcak ortamda oturmuyoruz ki onu getir bunu getir gör işleri pis işler hep bizde neyse odaya müdür değil suratıma bakmak elimi bile sıkmadı. kusura bakmayın ş.refsiz o gün çok moralim bozulmuştu.
  5. maddeyle devam edelim bizde sütten çıkmış ak kaşık değiliz derslerle ilgilenmezdik şartlar bizi o tarafa daha sürüklerdi velhasılı kelam öyle böyle 4 yıl meslek lisesinde okuduk bitti. 😀

  Sonra 2 yıllık meslek yüksek okulunda mekatronik bölümü kazandım ve okula başladım. İşte tamda orada değişti bütün hayatım nasıl desem hayatın zor şartlarını anladım desek daha doğru olur. Ayıptır söylemesi köpek gibi okul derslerime çalışmaya başladım ve sonunda bölümümden 1. mezun oldum vay anasını 😀 sonra 2 yılda bitince direk dgs ye girdim ama kazanamadım döndüm memlekete. 4-5 ay bir yerde çalıştım sonra dgs yi tekrar denemeye karar verdim ve başladım dersi çalışmaya fazla uzatmıcam dgs sınavına tekrar girdim ve makine mühendisliği kazandım. 1. ve 2. sınıfı karışık okuyorum şimdi. ayıptır söylemesi nazar değmez inşAllah buradada derslerim haddinden güzel bir ders hariç oda sınıf ortalamasında kalmış. Neyse … ne anlattım ya demek içimde birikmiş.
  İşin şakası Meslek Yüksek Okulunda okuyan arkadaşlar hiç bir zaman pes etmeyin benden söylemesi.İnanın sınıfımdaki arkadaşlarımdan hiç bir farkımın olmadığını düşünüyorum.İnanın sizde öylesiniz. Hiç bir zaman eziklik psikolojisine girmeyin.

  Sonra 2. olarak Arkadaşlar yaşı hiç bir zaman kafanıza takmayın . Şöyle diyeyim ve çenemi kapayım. “Kime göre geç kaldınız kendi yaşınıza göre mi yoksa size geç kaldın diyenin yaşına göre mi ? daha açık sorayım hanginiz daha çok yaşayacaksınız ? ” 😀 Öpüldünüz 😀

 2. Avatar Osman dedi ki:

  Boş hepsi boş diyorlardı bizim için , meslek şisesi candır arkadaslar ortamıda makarayıda dersleride bulamazsınız, anadolu teknik olarka okudum fizik kimya biyo hepsini gördüm 2 senelik geçtim myo dan yata yata mezun oldum okul bitti dgs gireceğim simdi ygs den 10 kat kolay seneye mühendislik öğrencisiyim büyük aksilik olmazsa. Herkese öneriririm veli nimet gözün korkmasın ortama uyma.

BİR YORUM YAZ