Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Bu blog yazısı , yeni yıl için hatırlatmalar içerir.

Gizem Yıldız

Gizem YILDIZ kimdir ? Üniversitedeki eğitiminden önce ezbere karşı yenik düşen , umutsuz , ' ben yapamam ' fikrine sahip ve hayalleri olmayan bir kişiyken , üniversiteyi (MYO) kazandıktan sonra hayatı tamamen değişen ve karamsarlıktan uzaklaşanan kişi. Bahçeşehir Üniversitesi MYO'dan Bahçeşehir Üniversitesi iktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi'ne giden bir eğitim yolculuğu.

Yazmayalı bir hayli oldu.Mezuniyet , sınav telaşı , kazandım mı kazanamadım mı derken giden psikolojim mi desem , yoksa mezun olduğum dönem tekrardan okula başlamam ve tatil yapamayaşımdan dolayı çöküşüm mü desem ne desem…Okumayı seviyorum , yazmayı seviyorum , okulumu seviyorum ama mezuniyetten sonra 1 hafta bile tatil yapamadan sinir stresle geçen bir yazdan sonra okula başlamak gerçekten de insanı çöktürüyormuş.Ya da ben çok koşuşturuyorum , her gün bir kampüsten diğerine gidiyorum o yüzden.Ama işte bu koşuşturmacalar sonunda insan kendisini de unutuyormuş.Zamana yetişebilmek için kendimizi unutuyoruz ki bu benim her zaman aklımda olan ve yapmamaya çalıştığım bir şey olmasına rağmen mecbur yapıyorum…

Böyle girişte direkt negatiflikten girdim ama aslında bu seferki blog yazımın amacı ‘Bak bir yıl geride kaldı bu yıl kendini fark ettirmenin vakti , kendini geliştirmenin ve etrafına ışık saçmanın , gülümsemelerini ve diğer insanlara yardımlarını yayma vakti.! ‘

Her zaman yazdığım ve yazmaya da devam edeceğim önerilerimi yeni yıl için tekrardan yazdım çünkü bunlar hiçbir zaman değişmiyor ve evet artık yenilerini eklemeliyim. 🙂

1-Yıllardır değişmeyen bir öğüt ; Kitap okuyun.O kitap kokusunu içinize çekin.O sıcaklığı bir yaşayın.Kağıtlarda yazılı olan olayları gözlerinizde canlandırın.Ve Kur’an-ı Kerim’in ilk emri olan OKU’yu unutmayın.

2-Bu yıl projeler üretmeye bakın.’Ben kimmm proje üretmek kim ? ‘ diyenler elbet olur.Ben de buralara geleceğimi hiççç düşünmezdim ama ne oldu bak şimdi ? Bir gün bir cesaret geldi ve o gün bugündür yavaş da olsa ilerliyorum.Cesaret kırıcı sözlerin arkasında saklanıp kendinize haksızlık etmeyin.

3-Bu dönem kendimden hiç beklemediğim kadar tembellik yaptım , tabii bunu arkadaşlarıma söyleyince benimle alay ettiler ama onlar da alıştılar artık benim ders ve ödev tutumuma.Ama tembelliğin ne kadar kötü bir şey olduğunu bu yaşımda bir kez daha öğrendim.Yeni yılda tembel olmayalım , Tembellik Pişmanlıktır !

4-O kadar çok teknoloji bağımlısı olduk ki evdeki sevdiklerimizi dahi görmez olduk.Ah bu Twitter’ın gözü kör olsun! Aslında suçlu onlar da değil.Sorun bizim aşırı kullanıyor olmamız ve bunu bir süre sonra aşırıya kaçırıp , kendimizi , sevdiklerimizi unutmamız.Belki ailemizle daha az zaman geçiriyoruzdur.Sonuçta işe,okula gidiyoruz ve toplu taşıma araçları olsun ya da kişisel arabalarımız , ellerimiz hep telefonda.

5-Sevin ! Sevmek çok güzel şey.Hoşlandığınız kişiyi , gökyüzünü , yıldızları,çiçekleri,kuşları,denizi,ailenizi,kendinizi sevmeyin sakın unutmayın.

6-O ne der , bu ne der diye kendinizi kısıtlamayı bırakın.Tabii çok uçuk şeyler de yapmayın ama kendiniz olun ve başkalarının düşüncelerini kafanıza takacak kadar kendinizi strese sokmayın.Demesi kolay yapması epey zor olabilir ama hayat neşesinizi bir yakaladınız mı bunu kolaylıkla başarırsınız.!

7-Ve en önemlisi de Şükretmek… Her ne olursa olsun , ne zaman olursa olsun Şükredin.

Sevdiklerinizle mutlu , huzurlu ve sağlıklı güzel yıllar dilerim…

Gizem YILDIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ