Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Durum Değerlendirmesi Zamanı

Gizem Yıldız

Gizem YILDIZ kimdir ? Üniversitedeki eğitiminden önce ezbere karşı yenik düşen , umutsuz , ' ben yapamam ' fikrine sahip ve hayalleri olmayan bir kişiyken , üniversiteyi (MYO) kazandıktan sonra hayatı tamamen değişen ve karamsarlıktan uzaklaşanan kişi. Bahçeşehir Üniversitesi MYO'dan Bahçeşehir Üniversitesi iktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi'ne giden bir eğitim yolculuğu.

Yaz yaklaşmışken bir durum değerlendirmesi yapalım. Evet sorular biraz sinir bozucu olabilir.”Kimler günde kaç saat çalışıyor ne kadar soru cevaplıyor ? ” biraz duygusuz gelebilir.Ama durum değerlendirmesi için kendinize sormanız gereken sorular.. O zaman başlayalım !

İlk olarak şunu sormak istiyorum. Kendinizi ne kadar iyi tanıyorsunuz ? Kendinize ne kadar güveniyorsunuz ? Kendini bilen insan , yapacaklarını da bilir , yapmak istediklerini bilen insan kendine güvenir , kendine güvenen insan vazgeçmez.Eğer ben bunu yapamam derseniz gerçekten de yapamazsınız.Bunun çalışmakla ilgisi de var tabii ama psikolojik olarak kendinizi neye inandırırsanız onu yaşarsınız.

Hem duygularınıza hem de mantığınıza uygun okul , bölüm ile karşılaştınız mı ?

Sınav için çalışmalara yeni başlayanlar var mı ? Kendini geliştiren sonraki aşamalara gelenler var mı ?

Sınava hazırlık aşamasında kimler yaşadıklarını not edip yazıyor ? Size tavsiyem sınav sonucunuz , netleriniz ne olursa olsun hayatınızda olup bitenleri yazın.Benim stresli geçen tercih dönemlerimde yaşadıklarımı yazmam ve sonrasında da okumam bana büyük destek oldu.

Hedeflerini kesin bir şekilde belirleyip kendine güveni tam olan ve bunun için çalışanlarımızı görelim ! 🙂

Şuan hepimiz zorlu bir süreçten geçiyoruz , ama ne olursa olsun iyi düşünmekten vazgeçmeyelim. Çalışmalara henüz başlamamış ya da bir çalışıp iki çalışmayanlar kendilerini toparlayıp derslere yoğunlaşsınlar , tam gaz çalışanlara zaten sözüm yok 🙂 Ayın belirli dönemlerinde siz de kendinize bir durum değerlendirmesi yapın.Bu size iyi gelecektir.Durumunuzu yazdığınız listeyi  her gün görebileceğiniz bir yere koyun.İlerlediğinizi fark edince mutlu olacaksınız , ferahlayacaksınız !

NOT: İyi hazırlanmazsanız başarısızlığa hazırlanırsınız demiş Benjamin Franklin.

Sevgiler

Gizem

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ