Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Kendine güvenin olsun

Merhabalar 🙂 Üniversite ve Dikey Geçiş sınavı olmak üzere her iki eğitim hayatı hakkında yazdığım için bu yazıyı sizler ile de paylaşmak istedim.Sonuçta benzer şeyler yaşıyoruz 🙂 Keyifli okumalar ! 🙂

Kendine güvenin olsun

En büyük sorunlarımızdan biri cesaret edemiyor olmamız.Ah o cesaretimiz bir olsa neler neler başarırız.Önümüzden ne fırsatlar geçiyor ama biz kolay olanına evet diyoruz zoru düşünmeden geri çeviriyoruz.Sonra bizim geri çevirdiğimizi bir başkası yapıyor.Pişman oluyoruz , ben de yapabilirdim diyoruz ama ne yazık ki iş işten geçiyor.Gerçekten niye cesaret edemiyoruz ? O cesaretin gelmesi için bekleyip duruyoruz.Neymiş efendim cesaretini toplaması gerekiyormuş.Bazen şanslı olabilirsiniz , cesaretinizi toplamanız için yeteri kadar zamanınız vardır.Bazen ise siz cesaretinizi toplayıncaya kadar bir başkası alkışlanır , bakakalırsınız. Atılımcı olmalısınız.Derste kimse soru sormuyor diye siz de susmayın , öğrenciler x öğretmeninden korkuyorsa çekiniyorsa siz onlar gibi hissetmeyin ,  öğrenciler öğretmenin kapısını  çalmazsa siz çalın, kimse gönüllü olmuyorsa siz olun , topluluk şunu düşünüyor diye hemen siz  de kabul etmeyin, kendi düşüncelerinizi dile getirin , diğer öğrenciler tenefüs saatini beklerken siz dersten daha neler öğrenebileceğinizi  düşünün , başkaları gezmeden , cafelerden bahsederken siz kendinizi nasıl geliştirebilirsiniz onu düşünün , diğerleri ona şuna para harcarken siz geleceğinizi düşünüp paranızı biriktirin , başkaları herkes onu sevsin diye maske takarken siz kendiniz olun , ne kadar değerli olduğunuzu hep hatırlayın.Takılıp düşeceksiniz belki gücünüzü kaybedeceksiniz ama inanmaktan , hayal kurmaktan vazgeçmeyin.Bir ileri iki geri de gitseniz karmaşık gelen şeyler düzene girecektir , ümitsiz olmayın.

Hayal kurmak o kadar da kolay değil gibi.Yapamayacağını düşünüp hayal kurmayan , hayal kurmayı bırakan insanlar var.Yanlış ! Gerçekleştirsen de gerçekleştiremesen de hayallerin seni ayakta tutar , sana güç verirler. O yüzden umutsuzluğa kapılıp hayallerinizden vazgeçmeyin ! Yeni şeyler denemeye , girişimlerde bulunmaya , yeni yerlere gitmeye , kendinizi geliştirmeye cesaretiniz olsun.Ve cesaret kadar önemli olan şey ; yüzünüzdeki gülümseme daim olsun.

Her şey gönlünüzce olsun !

Sevgiler , Gizem.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ