Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Son Virajda Pes Etmek Yok!

Son Virajda Pes Etmek Yok!

DGS’ ye 1 ay kaldı. Bütün bir sene çalıştınız ya da çalışmadınız, önünüzde son 1 ayınız var artık.

Son viraja girdik. Eğer bütün bir sene çalıştıysanız emeklerinizin son virajda yok olmasını istemezsiniz değil mi? Yahut çalışmadınız/yeteri kadar çalışmadınız, son 1 ay da hala çalışılabilecek çok vakit var.

Son aylara girdikçe öğrenciler rahatlama dönemine, bitse de gitsek dönemine giriyor. Bu normal bir durum çünkü yoruldunuz. Ama artık son kozlarınızı oynamanız gereken bir döneme giriyoruz. Son bir ay sizin en güçlü olmanız gereken bir ay.

Önce mevcut durumunuzu kabullenin. Ne durumda olduğunuzu en iyi kendiniz bilirsiniz. Öncelikle bunu kabullenmeniz lazım. Kabullendikten sonra son 1 ayı nasıl geçireceğinizi planlayın. Emin olun bu son 1 ayda çok fazla şeyi değiştirebilirsiniz. Tekrarlarınızı yapın, denemelerinizi çözün (deneme çözmenin önemi yazısı için tıklayın), eksik konunuz varsa konularınızı bitirin (son 1 ay konu çalışılmaz klişesini kenara bırakın) . Bunun planı sizin elinizde. Bu 1 ayı bırakırsanız verdiğiniz tüm emeklere yazık olacak. Şimdi vazgeçmenin sırası değil.

Kendinizi kampa alın. Sıkı sıkı çalışın. Özel durumlar olabilir, bir yerde çalışıyor olabilirsiniz, onları dışarıda bırakarak bir şeyler düşünelim. Bir gün 24 saat, 7 saat uyuma, 5 saati kişisel ihtiyaçlara ayıralım. Yemek, televizyon, ders molaları olabilir. Geri de koskoca 12 saat kaldı. Bu 12 saati de boşverin, biz şuna 9 saat diyelim. 4 saatini günde 1 denemeye ayırsanız, geri kalan 5 saati de tekrarlar, konu çalışmalarına ayırmak çok mu zor olur sizin için. Bunu yapabilirsiniz ve son 1 ay gerçekten bunu yapabilirsiniz, emin olun çok fazla yol kat edersiniz. Şimdi pes etmenin zamanı değil, daha da fazla asılmanın zamanı. Çok zor durumlardan bunu başarabilenler var, onların hikayelerini paylaştık. Bunu siz de başarabilirsiniz. Gidip başarın ve biz de sizin başarı öykünüzü paylaşalım.

Çalışmayana Allah yardım etmez.

               -Sophokles

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ