Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Deneme Çözmenin Önemi

Deneme Çözmenin Önemi

Sınava yaklaştıkça deneme çözmenin önemi artıyor. Çünkü denemeler, gerçek sınavların provasıdır. Zaman konusundaki, teste başlama sırası konusundaki stratejilerinizi deneme sınavlarıyla test edebilirsiniz. Deneme çözmenin en önemli faydalarına bakacak olursak:

  1. Eksikliklerinizi gösterir. Testlerde sadece konuya özgün sorular görebilirsiniz fakat denemelerde her tür konudan sorular görebilirsiniz. Nerede eksiğiniz var, nerede iyisiniz, bunu denemelerle öğrenebilirsiniz. Ona göre de çalışmanızı şekillendirebilirsiniz.
  2. Deneme size konularınızı hatırlatır. Bir konuyu çalıştıktan sonra o konuyu tekrar etmezseniz muhtemelen o konuyla alakalı çoğu şeyi unutursunuz. Denemelerde o konudan karşınıza çıkan sorularla bir nevi tekrar yapmış olursunuz. Konuyu unutmanızı engeller, pratik yapmış olursunuz.
  3. Farklı soru tiplerini gördürür. Ne kadar çok deneme çözerseniz o kadar çok farklı soru tipi yakalarsınız. Tabii ki deneme alırken sadece bir yayın evine bağlı kalmayın. Mutlaka birden fazla yayın evininin denemelerini çözün.
  4. Kaygıyı azaltır. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi, deneme sınavları gerçek sınavların provasıdır. Ne kadar çok deneme çözerseniz gerçek sınava o kadar hazır olursunuz. Sınava hazır olduğunuzda ise kaygılarınız da azalır.
  5. Zaman planı yapmanızı sağlar. DGS için bakacak olursak sayısalda ne kadar, sözelde ne kadar zaman harcadığınızı görmüş olursunuz. Bu sayede bir plan yapabilirsiniz. Örneğin 180 dakikanın belirli bir kısmını sayısala ayırırsınız. Sınav esnasında sayısal için ayırmış olduğunuz zamanı geçtiğinizi görünce biraz hızınızı arttırabilirsiniz. Bu tamamen sizin belirleyeceğiniz bir taktik. Bu taktiği deneme sınavlarınızda oluşturabilirsiniz.

Sınava hazırlığınızda başarılar diliyoruz.

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. “www.dgsli.org“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ