Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

DGS Yönetmeliğinde Değişiklik

DGS Yönetmeliğinde Değişiklik

 Bugün açıklanan Yönetmelik DGS ile kazanıp okuyanlar için:

MESLEK YÜKSEKOKULLARI VE AÇIKÖĞRETİM ÖN LİSANS

PROGRAMLARI MEZUNLARININ LİSANS ÖĞRENİMİNE

DEVAMLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK

YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 –19/2/2002 tarihli ve 24676 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Meslek Yüksekokulları veAçıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmeliğin 9 uncu maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“Dikey geçiş ile lisans programlarına yerleşen ve halen kayıtlı olan öğrencilerin lisans not ortalamaları,önlisans programında alarak lisans programında intibakı yapılan dersler ile lisans eğitimi sırasında aldığı dersler üzerinden hesaplanır.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Yükseköğretim Kurulu Başkanı yürütür.

*Özet geçmek gerekirse, artık tüm üniversiteler 2 yıllıkta alıp, lisansta saydırdığınız derslerin notlarını lisans ortalamanıza ekleyecektir. Tüm üniversiteler bu karara uymak zorundadır. Örnek olarak önlisansta aldığınız inkilap dersinin harf notu BB idi. Lisansta bundan muaf oldunuz. Ama bazı üniversiteler muaf edip notunu eklemiyordu. Artık tüm üniversiteler muaf ettikleri derslerin puanlarını lisans diplomalarına ekleyecekler.

(KAYNAK: 01.04.2016 Tarihli Resmi Gazete)

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. www.dgsli.org biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

DGS Forum

DGS Facebook Sayfası

DGS Facebook Soru Çözüm Gurubu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Avatar MEHMET FATİH BUCAK dedi ki:

  YANİ BU DEMEK OLUYORMU Kİ ARTIK BİZ 2 YIL BOYUNCA GÖRDÜĞÜMÜZ DERSLERİ YOK SAYAMAZLAR O DERSLERDEN MUAF OLARAK GÖSTERMEYE MECBURLAR DEMEKTE OLUYOR MU ACABA ?

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   hayır sadece saydırabildiğin dersler için geçerli bu. Örnek verirsek önlisansta aldığınız inkilap dersinin harf notu BB idi. Lisansta bundan muaf oldunuz. Ama bazı üniversiteler muaf edip notunu eklemiyordu. Artık tüm üniversiteler muaf ettikleri derslerin puanlarını lisans diplomalarına ekleyecekler.

   1. Avatar MEHMET FATİH BUCAK dedi ki:

    teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için..

 2. Avatar HÜSEYİN dedi ki:

  Muaf olduğumuz dersler her dönemki ortalamamıza etki edecekmi yoksa sene sonundamı etki edecek?

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   Net bir açıklama yok madde ama tahminim sene sonu veya mezun olacağınız zaman eklenir.

   1. Avatar Burak dedi ki:

    Okudugumuz universite muaf ettigimiz dersleri donem icerisinde ortalamaya yansitmak yerine mezuniyet sonrasi yansitacagini soyledi.Simdi bu yasa netlesir ve netlesir ise donem icerisinde ortalamamiza muaf dersler etki eder mi ?

 3. Avatar Gülsüm dedi ki:

  Ben açıköğretim önlisans öğrencisiyim tek dersim kaldı tek ders sınavına gireceğim bu arada dgs başvurusunu yapabiliyor muyum?

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   http://www.dgsli.org/yokten-sartli-kayit-duyurusu/ burayı okumanda fayda var. Başvurabilirsin.

 4. Avatar Murat dedi ki:

  Bazı derslerim cd olduğu için kabul edilmedi bunla alakalı mı peki

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   dc kabul olmayabilir. Geçer not cc’dir.

 5. Avatar Erkan dedi ki:

  Bulunduğum üniversitede muaf sayılan dersler mezun olma şartını sağladığımda eklenebileceği söyleniyordu. Yani şuan üçüncü sınıfım ve ortalama sıkıntım var , bu habere göre muaf sayılan ders notları işlenip benim sıkıntım kalmayacak öylemi ? Yanlışmı anladım

 6. Avatar Uğur dedi ki:

  Ben 2015 yılında mezun olduğumda GNO 3,53 tü. Şimdi aradan 1.5 sene geçti. Bu yönetmelik yüzünden GNO 3,29 a düştü. Ben 3,53 ile yüksek lisans kazandım. Şimdi ben mezun olduktan 1.5 sonra notlarım değişmiş. Ben bu yönetmeliğin mağduru oldum. Benim gibi mağdur olanlar için bir hak talebi yok mudur? Ben ne yapıcam?

 7. Avatar Murat dedi ki:

  Merhaba inşaat teknolojisi 2 yıllık mezunuyum inşaat Mühendisliğine tamamlamak için sınava girdim hangi üniversiteler 2 veya . Sınıftan başlatıyor ona göre tercih yapacağım ıtu ve istanbul Üniversitesi İnşaat Mühendisliği tutuyor sizce tercih etmelmiyim kaçıncı sınıftan devam ederim

 8. Avatar Pınar dedi ki:

  Ders programlarinda acilan secmeli derslerden muaf oldugumuz durumlarda yerine baska ders mi açılcak tir yoksa muaf oldugumuz icin alma mecburiyeti ortadan kalkar mı

 9. Avatar Bady dedi ki:

  2002 yılında mezun oldum dgs ile geçiş yaptım bazı derslerden muaf olabilirmiyim

 10. Avatar Şahan dedi ki:

  Önlisansta verdiğim iki dersin kredisi biri 4 diğeri 5 ve lisansa geçtiğim dersler aynı ama burada ikisi 3 peki bu şekilde önlisansta yüksek kredi olduğu için burada da sayılması gerekli değil mi

BİR YORUM YAZ