Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

ÖSYM’den Skandal Uygulama

ÖSYM’den Skandal Uygulama
ÖSYM’nin yapmış olduğu uygulamalara alışmıştık yada alışmak zorunda kaldık. Buda onlardan birisi.ÖSYM, bugüne kadar, hep, yaptığı sınav işlemlerinden dolayı para alıyordu. Bu para alma işlemi de; sınav hazırlığı, telif ücretler, matbaa, dağıtım gibi maliyetlerden dolayı normal karşılanıyordu. Ancak, Başkanlık bu kez internet üzerinden yürütülen tercih işlemleri için para almaya başladı.
Dün yayımlanan YLSY ek tercih kılavuzunda yer alan açıklamaya göre, 461 adet kadro için internet üzerinden ek tercih alınacaktır. ÖSYM, tercihte bulunacak adayların bankaya 10 TL yatırmasını istemiştir. Bu uygulamayla birlikte, ÖSYM internet üzerinden de tercihlerde para almaya başlamıştır.
İşsiz adaylardan 10 TL alınması ve bu yolla adayların, ÖSYM’ye kar sağlayacak bir unsur olarak görülmesi hoş değildir.100 bin kişinin yapacağı bir tercihte ÖSYM’nin elde edeceği gelir 1 milyon TL’dir. Eski parayla bu 1 trilyon demektir. ÖSYM’nin temel amacı kar amacı gütmeyen bir kuruluş olmasıdır. ÖSYM bu uygulamasıyla kamu kurumu olma vasfından uzaklaşmaktadır. Yetkililerin bu anlamsız ücretlendirmeye son vermesi bekleniyor.

 

2015 DGS Sınav Ücretleri için TIKLAYINIZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ