Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

ÖSYM’den Skandal Değişiklik

ÖSYM’den Skandal Değişiklik

ÖSYM bugün yapmış olduğu duyuru ile bir skandala imza attı. Geçtiğimiz günlerde açıklanan yerleştirme sonuçlarında değişiklik yapıldığını resmi sitesinden duyurdu. Sonuçları yanlış hesapladığını kabul eden ÖSYM ayrıca önceki sonuçlara göre yerleşen  1499 adayın, yeni sonuçlara göre bir yere yerleşemediğini açıkladı. Yapılan bu hata ile binlerce öğrencinin yerleri değişti.

ÖSYM hatırlandığı üzere 2017 LYS sonuçlarının hesaplanmasında da hata yaparak yine sıralamaların değiştiği sitesinden duyurmuştu.

“Emeğiniz emanetimizdir” sloganını kalemlere yazan bir kurumun bu denle kritik hatalar yaparak bir çok öğrencinin kaderine etki etmesi  düşündürücüdür.

ÖSYM’nin resmi sitesinden yaptığı duyuru şu şekilde;

DUYURU
(12 Ağustos 2017)

08.08.2017 tarihinde açıklanan 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarında, adayların yerleştirmelerinde kullanılacak puanlar belirlenirken Tablo-6C’nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların alan ve dallarına göre ek puan kullanılabilecek tercihlerinde ‘ek puanlı yerleştirme puanları’ yerine ‘ek puansız yerleştirme puanları’nın kullanıldığı tespit edilmiştir.

Bu işlemin düzeltilmesi amacıyla yapılan güncellemede 1110 adayın ilan edilen yerleştirmesi değişmiş, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen 1499 aday ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşememiştir.

Konu ile ilgili adaylar ve kurumlar bilgilendirilmiş, yeni sonuçlar 12.08.2017 tarihi saat 11:00 itibariyle güncellenmiştir.  Bu durumdan etkilenen adaylardan özür diler bilgilerine saygıyla sunarız.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

Duyuru resmi linki : http://osym.gov.tr/TR,13319/duyuru-12082017.html

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ