Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Çift Anadal Nedir? Ne Zaman Başvuru Yapılabilir?

Çift Anadal Nedir? Ne Zaman Başvuru Yapılabilir?

Yapılan yönetmelik değişikliği ile birlikte önlisans okuyan öğrencilerde bundan sonra çift anadal yapabilecek. Peki çift anadal için şartlar nedir? Yapılan yönetmelik değişikliği bize neleri sunuyor? Bunların detaylarını sizin için hazırladığımız haberimizde okuyabilirsiniz. TIKLAYINIZ

Çift Anadal Nedir?

Çift anadal uygulamasının Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile bir ilgilisi bulunmamaktadır. Çift anadal daha önceden lisans bölümleri için uygulanmaktaydı ve farklı bir lisans programına daha katılarak çift lisans diplomasına sahip olunması anlamına geliyordu.

Yani lisans programının okurken aynı zamanda farklı bir lisans programını daha okumak isterseniz çift anadal yaparak 2 diploma sahibi olabiliyorsunuz. Yapılan değişiklikle daha önce lisans bölümleri için olan bu çift anadal uygulaması artık önlisans bölümleri için de geçerli olacak.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamaları şekilde;

Yekta Saraç da bu uygulama ile önlisans diploma programları ile diğer önlisans diploma programları arasında çift anadal programları açılabilmesi ve öğrencilerin de ikinci anadal diploma programına katılabilmesinin sağlandığı belirtildi.

Meslek Yüksek Okullarına MYO yönelik olarak anadal yönetmeliğinde yapılan değişiklikle daha önce lisans için olan bu uygulamanın MYO’lar için de uygulanma fırsatının getirildiği açıklandı. Böylelikle resmi gazetede yapılan değişiklikle meslek yüksekokulunda öğrenim gören öğrencilere, lisans öğrencilerine sunulan ikinci anadal diploma programına devam etme hakkı geldi.

Başvurular ne zaman olacak?

Çift anadal düzenlemesinden sonra önlisans öğrencilerinin ikinci anadal diploma programına kabulünün o programın yürütüldüğü ilgili bölümün önerisi üzerine, fakülte ve yüksekokul yönetim kurulunun onayı ile yapılacağını belirten Saraç öğrenciler programlara önlisans için en erken ikinci yarıyılın başında lisans için üçüncü yarıyılın başında başvurabileceklerini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ