Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Sınavı başvurularında önemli bir değişiklik

Sınavı başvurularında önemli bir değişiklik

buyuk_resim_752Üniversite sınavı başvurularında önce başvuru yapılacak, sonra ücret yatırılacak

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), sınav başvurusunda değişikliği gitti. Önceden, sınava girmek isteyen öğrenciler, ücreti yatırdıktan sonra başvuru yapıyorlardı. 2015 ÖSYS’den itibaren ise, öğrenciler önce başvuruyu yapacak, daha sonra başvuru ücretini yatıracak. Bu uygulama DGS‘yide kapsamaktadır.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (2015-ÖSYS) için adayları bilgilendirme amaçlı Aday El Rehberi, sınav Takvimi Posteri ile Kamu Spotu hazırladı.

Adayların mağduriyet yaşamaması için bu yıl ilk kez yapılan düzenlemeye ilişkin hazırlanan kamu spotunda, 2015 ÖSYS’ye katılabilmek için 05-19 Ocak 2015 tarihleri arasında ÖSYM’nin başvuru merkezleri, sınav koordinatörlükleri veya bireysel olarak internet üzerinden başvuru yapılabileceği belirtilerek, “Başvuruda alacağınız kişisel şifre ve TC kimlik numaranızla tüm işlemlerinizi ÖSYM’nin internet sayfasından takip edebileceksiniz. Başvuru işleminin tamamlanabilmesi için ÖSYS başvuru ücretini 05-20 Ocak 2015 tarihleri arasında anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da (www.osym.gov.tr) adresindeki ödemeler sekmesinden yatırmanız gerekmektedir.” uyarısı yapıldı.

ÖSYS’ye başvuru yaptığı halde süresi içerisinde sınav ücretini yatırmayan adayların başvurularının işleme alınmayacağı kaydedildi.

‘Emeğiniz Emanetimizdir’ yazılı 2015-ÖSYS Aday El Rehberi’ne göre YGS, 15 Mart 2015 tarihinde yapılacak. LYS-4 13 Haziran, LYS-1 14 Haziran, LYS-5 14 Haziran, LYS-2 20 Haziran, LYS-3 21 Haziran günlerinde yapılacak. Başvuracak adaylar, Aday El Rehberi, Sınav Takvimi Posteri ile Kamu Spotu’na ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden ulaşabiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ