Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Sınava 2 Ay Kala…

Sınava 2 Ay Kala…

Sınava iki ay kadar kalmışken bu iki ayınızı en güzel nasıl değerlendirebileceğiniz konusunda sizlere beş tavsiyemiz var.

  1. Konu eksikliklerinizi kapatın. Konularınız son aya kalmasın. Endişe yapmanıza gerek yok, güzel bir çalışma planı yapın ve sıkı çalışın. Son ay elbette tekrarlar yapacaksınız fakat konularınızı bu ay bitirmeye odaklanın. Konu çalışmalarıyla fazla vaktinizi harcamayın. Bu konuda Aziz Hocamdan sizlere alıntı yapacağım.“Konu çalışmalarıyla çok zaman kaybetmeyin. Unutmayın, bu tür sınavlarda konu çalışmaktan ziyade bol bol soru çözerek daha fazla başarı elde edebilirsiniz. Konu eksiği fazla olan ve temeli zayıf olanlara da yine bol konu çalışma yerine kararında konu çalışma + çözümlü soru bankalarından gerekirse çözümlere bakarak bol bol soru çözmelerini tavsiye ederim.”
  2. Deneme deneme deneme! Son yazılarımızda bahsettiğimiz üzere denemeler çok önemli. Hala denemenin ne kadar önemli olduğunu bilmiyorsan “Deneme Çözmenin Önemi” yazımıza tıklayarak bunu öğrenebilirsin. Mutlaka oku! Kısaca o yazımızdan konu başlıklarına bakacak olursak deneme çözmenin önemini şöyle aktarabiliriz: eksikliklerinizi gösterir, deneme size konularınızı hatırlatır, farklı soru tiplerini gördürür, kaygıyı azaltır, zaman planı yapmanızı sağlar.
  3. Erken saatlerde kalkın. Bazılarınız gece çalışmayı seviyor olabilir ama bildiğiniz gibi sınava sabah gireceksiniz. Her gün sabah 10.00 da denemeye çözmeye çalışın. Kendinizi buna alıştırın. Emin olun, bunun çok faydasını göreceksiniz. Gerçek sınavın küçük bir provasını yapmış olacaksınız burada. Yapamadığınız soruların da mutlaka ama mutlaka çözümlerini öğrenin. Denemeyi çözüp bi kenara atmayın. Değerlendirmeler yapın.
  4. Telaşa mahal yok. “Hiçbir şey bilmiyorum, yapamayacağım” gibi gereksiz moral bozucu sözcüklerden kaçının. Telaş yapmanızı gerektirecek bir şey yok. Önünüzde koskocaman bir iki ay var. Bu iki ay da çok fazla şeyi değiştirebilirsiniz. Olumsuz düşünceler sadece sizi çalışmaktan geri koyacaktır. Sınava tek giren siz değilsiniz. Binlerce aday arasından sıyrılmak istiyorsanız bunu telaşa kapılarak yapamazsınız. Çalışın, yeterli çalıştığınızı düşünüyorsanız, akşam yastığa kafanızı koyduğunuzda rahat uyuyabiliyorsanız telaşa kapılmaya da gerek yok demektir.
  5. Kendinize dikkat edin. Sağlığınız çok önemli. Hem mental açıdan hem de fiziksel açıdan sağlığınıza dikkat edin. Aynı zamanda tehlikeli aktivitelerden kaçının ( yani kolunuzu bacağınızı kırdırmayacak şeyler yapın  🙂 )

Dgsli.Org olarak herkese başarılar diliyoruz. Günde bir kere sitemize uğramayı ihmal etmeyin. Yeni/eski yazdığımız yazıları, en güncel haberleri gözden kaçırmayın.

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. “www.dgsli.org“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©Dgsli.Org

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Burak dedi ki:

    Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ