Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Sınav Korkunuzu Yenin! Neden mi?

Sınav Korkunuzu Yenin! Neden mi?

Sosyal medya hesaplarımızı takip ediyorsanız dün akşam görmüşsünüzdür. Sınav korkunuz var mı diye sorduk. Genelin cevabı evet oldu. Biz de bu konu hakkında birkaç şey söylemeden geçmeyelim istedik.

Sınav korkunuz olabilir, çoğu insanda olduğu gibi. Size sınavdan korkmayın desek de bunun böyle olmayacağını biliyoruz. Ama sınav korkusunun sizi geriye götürecek bir etmen olduğunu da söylememiz lazım. Gireceğiniz sınav bir sıralama sınavı, puan sınavı değil. Çok iyi hazırlanmış olsanız da bazı etmenler (sınav korkusu gibi) sizin sıralamanızı geriye atabilir. Kendim çok şahit oldum buna. Çok başarılı, çok çalışkan bazı öğrencilerin sınav korkusu ve sınav heyecanı nedeniyle sınavda başarısız olduklarını gördüm

sınav kaygısı

Sınava hazırlanmakta çok fazla emek veriyorsunuz. Bu emeklerinizi bir korkuyla boşa çıkarmayın. Sınavdan korkmanız gerekmiyor. Çünkü sınav sizin önünüze çıkan bir engel değil, sınav sizi hayallerinize ulaştıracak bir araç. Sınava birde bu gözle bakmayı deneyin. Sizi hayallerinize ulaştıracak bir araçtan niye korkasınız ki?

Sınava rahat girmek önemli. Yine yaşadıklarımdan bir örnek vereceğim. 10 kişilik dershane sınıfımda denemelerde genellikle sınıfta 4. ya da 5. sıralarda olan arkadaşım, gerçek sınavda sınıf birincisi oldu. Neden mi? Çünkü kimse onun kadar rahat giremedi sınava. Onun gibi rahat girdiklerinde (denemelerde) herkes çalıştığı kadar, bildikleri kadarıyla sıralanıyordu. Ama iş gerçek sınava geldiğinde onlar bu performansı gösteremedi. Aynı rahatlıkta gerçek sınava giren arkadaşım çok iyi bir sıralama elde etti. Sınav korkusu yoktu, sınav heyecanı da çok fazla değildi. Bu sayede ondan daha iyi durumdaki binleri hatta on binleri eledi. Onda sınav korkusu yoktu, bunu siz de yapabilirsiniz. Böylece fark yaratırsınız. İnanın bu çok zor değil.

Herkese başarılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Ömer dedi ki:

    Teşekkürler. Korku o dereceye gedi ki soru çözemez ders çalışamaz hale geldim son üç gündür. Büyük bir moral oldu. Teşekkürler.

BİR YORUM YAZ