Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

DGS’de 15 Dakika Kuralı

DGS’de 15 Dakika Kuralı

15 DAKİKA KURALINA DİKKAT! DİKEY GEÇİŞ SINAVI NASIL UYGULANACAK?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) , 23 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecektir. Sınav başlangıç saati 10.00’dır. Sınav süresi 140 dakikadır.

ÖSYM’nin yeni başlattığı ve kamuoyunda tepkilere yol açan 15 dakika kuralı DGS için de geçerli olacak.ÖSYM düzenlemiş olduğu diğer sınavlardaki gibi bu sınavda da adayların 15 dakika kuralına uymaları istenecektir. DGS başlangıç saati olan 10.00’dan 15 dakika önce yani 09.45 itibariyle sınav binalarına adayların girmelerine izin verilmeyecektir. 2017 DGS kılavuzunda belirtilen 15 dakika kuralı, adaylara sınav giriş belgeleri alınırken ÖSYM internet sitesi üzerinde de bildirilmektedir. Adayların, kimlik kontrollerinin ve güvenlik kontrollerinin zamanında tamamlanabilmesi için sınav saatinden en az 1 saat önce sınav giriş binası önünde hazır beklemesi gereklidir. Sınav gününde adaylar metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafet tercih etmelidir. Gerekli açıklamalar sınav giriş belgesinde detaylı olarak verilmektedir.

Adaylar sınav binalarına ve sınav salonlarına T.C. kimlik cüzdanları ve sınav giriş belgeleri kontrol edilerek alınacaktır. Her aday sınav giriş belgesinde belirtilen sıra numarasının bulunduğu yere oturacaktır. Sınav başlamadan önce sınav giriş belgesinin üzerinde belirtilen kurallar, sınav görevlisi tarafından sınava girilen adaylara tekrar okunur.

ÖSYM sınava girecek olan adaylara kurşun kalem, silgi, kalemtıraş ve peçete verecektir. Adaylar sınava giderken yanlarında T.C. kimlik kartları ve sınav giriş belgelerinin yanında pet şişe içerisinde su götürebilirler. Bunlar dışında adayların herhangi bir araç götürmemesi gereklidir. Sınav binalarında adayların eşyaları emanete alınmaz.

Sınav süresinin ilk 105 dakikası tamamlanmadan ve son 15 dakika içine girildiğinde sınav salonu terk edilemez. Aday sebebi her ne olursa olsun sınav salonunu belirtilen süreler dışında terk ederse tekrar sınav salonuna alınmaz.

Ayrıca ilk 105 dakika tamamlanmadan da sınav binasını terk etmesine izin verilmez. Aday sınav binasının içerisinde bekletilir. Sınav süresince sınav salonları güvenlik kameraları ile izlenecektir. Sınav ile ilgili bir sorun ortaya çıkması halinde güvenlik kameraları kayıtları kanıt olarak sayılacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ