Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Yanlış Sorunun Önemi

Yanlış Sorunun Önemi

Sınava hazırlıkta yapılan en büyük hatalardan birisi de yanlış yapılan soruların üzerinde durmamaktır. Çünkü kendimizi asıl geliştirebileceğimiz nokta yanlış sorulardır. Bunun nasıl olacağına gelin bakalım.

 

class-close-up-diary-8769

 

Öncelikle yanlış yaptığınız soruya dönüp iyice bakmalısınız. O soruyu neden yanlış yaptığınızı anlamalısınız ki ona göre çalışmanızı şekillendirebilesiniz. Şimdi şunu düşünelim. Bir soruyu neden yanlış yaparsınız?

Dikkat eksikliği bunlardan birisi olabilir.

Soruyu dikkatli okumamış olabilirsiniz, bir noktayı gözden kaçırmış olabilirsiniz, küçük bir hata yapmış olabilirsiniz. Eğer çok fazla sorunuz bu yüzden gidiyorsa bunu acilen çözmeniz gerekir. Belki de çözebileceğiniz soruları bu yüzden eksi net olarak hanenize yazdırıyorsunuz. Boş yere netiniz azalmasın. Yanlış sorularınızın analizini yapın ve nerede yanlışınız olduğunu görün.

Konuyu tam bilmediğinizden yanlış yapıyor olabilirsiniz.

O konuya dair her soruyu çözebileceksiniz diye bir kaide yok ama yanlış yaptığınız konuları not etmeye çalışın. Eğer bir konuda fazla yanlış yapıyorsunuz o konuda eksiğiniz var demektir. O konuya yeniden çalışmanız daha isabetli olacaktır. Şunu yeniden hatırlatmakta fayda var, konuyu bildiğinizi düşünüyorsanız fakat konunun sorularını çözemiyorsanız o konuyu bilmiş olmuyorsunuz.

Sadece o soruyu çözememiş olabilirsiniz.

Konuyu biliyorsunuzdur fakat farklı bir soru tipi olduğundan ya da zor bir soru olduğundan çözememiş olabilirsiniz. Bu durumda sorunun çözümünü öğrenmeniz gerekir. Öğrenmezseniz o soruyu bir daha gördüğünüzde bir daha yanlış yaparsınız. Yanlış yapılan soruların çözümlerini öğrenmek şart.

 

daydreaming-desk-girl-6384

 

Testleri, denemeleri çözmenin bir sebebi de yanlışlarınızı görebilmek, onları analiz edebilmektir.

Doğru yaptığınız soruyu zaten çözebiliyorsunuz, onun üzerinde durmanızın bir anlamı yok. Önemli olan yanlışların üzerinde durup onları da doğru yapabilmektir. Size asıl puanı getirecek olan, netlerinizi arttıracak olan yanlış sorulardır. Yanlış sorularla moralinizi bozmamanız gerekir. Yanlış sorunun çözümünü öğrenmeniz gerekir. Bunun için efor sarf edin.

Denemelerde veya testlerde kaç doğru yaptığımıza bakıyoruz sadece. Bizim için oradaki rakam önemli oluyor, doğru yanlış sayısı. Neyin doğru neyin yanlış olduğuna bakmıyoruz. Denemeyi çözüyoruz, kontrol ediyoruz ve bir köşeye bırakıyoruz. Halbuki yukarıda da belirttiğimiz gibi doğru sorunun çözümünü öğrenmemiz gerekir. Yanlışlarımızı doğrulara çevirmek bizim amacımız burada. Eğer çözümü gerçekten özümsersek, o soru ya da benzeri bir soruyla karşı karşıya geldiğimizde bu sefer neden çözemeyelim. Sınava 1 hafta kalmış olsun, ya da 1 yıl kalmış olsun, önemli değil. Öğrendiğiniz 1 yanlış sorunun çözümü, sizi sınavda bin kişinin önüne atabilir. O yüzden yanlışlarımızı incelemeyi bırakmamalıyız.

Herkese iyi çalışmalar.

Netlerim Artmıyor, Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Deneme Çözmenin Önemi

Sözel İçin 40 Hap Bilgi

Pratik Matematik Formülleri

Kendine güvenin olsun

2018 DGS Puan Hesaplama

DGS Tercih Robotu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ