Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Nasıl Tercih Yapmalıyım ?

Nasıl Tercih Yapmalıyım ?

Herkesin sorduğu merak ettiği sorulardan biri kaç tercih yapabilirim? 2012 DGS ile birlikte tercih hakkı 30’a çıkarıldı.2013 öncesinde 18 tercih hakkı vardı 2012’den sonra tercih sayısı 30 yükseltildi. Dolayısıyla tercih hakkınız 30 ve tercih yaparken gitmek istediğiniz yerler olacak şekilde yapın. Eğer gitmek istemediğiniz bir yer çıkar ve gitmezseniz seneye puanınızda kesinti olur. Okul puanınız 0,6 yerine 0.45 ile çarpılacaktır.Bu nedenle iyi düşünmenizde yarar var.

Aşağıda belirtilen koşullar her tercih dönemi için geçerlidir….

1-Tercihlerinizi yaparken sadece bölümünüzle ilgili YÖK’ün belirlediği bölümleri tercih edebilirsiniz. Bölümünüzün dışındaki alakasız bölümleri tercih yapmayın ölü tercih olur. Kazanma ihtimaliniz yoktur.

2-Tercihlerinizi yaparken fikir vermesi açısından geçen seneki puanlara bakabilirsiniz ama asıl önemli olanın başarı sıralamaları olduğunu unutmayın. Başarı sıralamasına göre tercihlerinizi o doğrultuda yapın.

3-Maddi yönden yetersizseniz ikinci öğretim programlarını yazmamayı yada yazarsanız da kazandıktan sonra yüzdelik dilime girebilme şansınız varsa onu düşünerek yazınız.

4-Kılavuzdaki koşul ve açıklamaları dikkatli okuyun.

Gideceğiniz üniversitelerde zorunlu hazırlık okutuluyor mu, kaçıncı sınıftan başlatılıyor, eğitim dili hangi dili İngilizce mi gibi koşullar sonradan karşınıza çıkıp sizi şaşırtmasın. Forum sayfamızda bazı sizden gelen biligileri yazdık bu konu hakkında. Yeni bilgiler geldikçe güncellenecektir.

DGS tercihlerinizi sisteme girdikten sonra onay almayı unutmayın. Birçok arkadaş sisteme girdikten sonra onayı almadığından dolayı tercihleri vermemiş gözüküyor.

Bu işlemleri yaparken lütfen çok dikkatli olalım. Bunlar belkide sizin önünüzdeki hayatınızın akışını değiştirecek işlemlerdir. Bize sorularınızı forum sayfamızdan sormayı unutmayınız.

DGS için önemli linkler aşağıda verilmiştir.

ÖSYM Sıralamaları Yayınlamadığı için Dgsli.org’un oluşturduğu sıralamalar:

DGS Tercih Robotu

DGS KILAVUZ

DGS FORUM

BAŞARI ÖYKÜLERİ

DGS REHBERLİK YAZILARI

DGS 2017 TABAN PUANLARI

2018 DGS PUAN HESAPLAMA

ÜNİVERSİTE TANITIMLARI

DGS İSTATİSTİKLERİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Avatar Neslihan ertas dedi ki:

  Merhaba ben onlisans sosyal hizmetlerden lisans sosyal hizmetlere geçmek istiyorum hangi üniversite kaçıncı sınıftan başlatıyor nasıl öğrenebilirim

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   kazanan öğrenciler veya okuldan öğrenebilirsiniz.

 2. Avatar Erhan Ali Yükselen dedi ki:

  Merhaba, myo da ve lisede mekatronik bölümünü okudum bu bölümden devam etmek istiyorum ama kontenjanlar kısıtlı bildiğiniz gibi tercih sıralamasında önce mekatronikleri yazsam sonrasında puanı daha düşük olan diğer geçiş yapabileceğim bölümleri yazsam bu ölü tercih mi olur yoksa mekatroniğe yerleşemesemde onlardan birine yerleşebilir miyim? Önceliğimin mekatronik olduğunu belirtmek isterim.

 3. Avatar isimsiz dedi ki:

  merhaba ankarada ikinci ögretim varmı dgs ile teknik bölümler

BİR YORUM YAZ