Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Sonuçların Açıklanmasından Önce Bilgilendirmeler

Sonuçların Açıklanmasından Önce Bilgilendirmeler

1- AÇIKLANAN PUANINIZIN İÇİNDE MYO MEZUNİYET PUANINIZ (ÖNLİSANS BAŞARI PUANI=ÖBP) DA EKLENMİŞ DURUMDADIR.

2- SONUÇ BELGESİNDE ÖBP PUANI 40-80 ARASINDA BİR SAYISAL DEĞER OLARAK GÖSTERİLECEKTİR. ANCAK BU PUAN EKLENMİŞ PUAN DEĞİLDİR, BUNUN 0,6 İLE ÇARPILMIŞ HALİ EKLENMİŞTİR.

3- PUANDAN ZİYADE SIRALAMA DAHA ÖNEMLİDİR. PUANLAR YILDAN YILA DEĞİŞKENDİR. ÇÜNKÜ STANDART SAPMA SORU BAŞINA DEĞİL SENE BAŞINA DEĞİŞKENDİR. YANİ 2015 YILINDA SAYISAL BÖLÜM İÇERİSİNDEKİ HER SORU AYNI PUANDI. 2016 YILINDA DA SAYISAL BÖLÜM İÇERİSİNDE HER SORU AYNI PUAN DEĞER GÖRECEK. ANCAK 2015 YILI İLE 2016 YILI ARASINDA HERHANGİ BİR SAYISAL SORUNUN FARKLI PUANLARI OLACAKTIR.

4- PEKİ NEDEN YILLAR ARASINDA SORULARA VERİLEN PUANLAR DEĞİŞİYOR; ASLINDA ÖSYM’NİN HER YIL SABİT NET PUANI VAR ANCAK KATSAYI ÇARPANI O SENENİN ZORLUK SEVİYESİNE GÖRE BİR BAŞKA DEYİŞLE TÜRKİYE GENELİNDE NET ORTALAMASINA GÖRE (STANDART SAPMAYA GÖRE) DEĞİŞTİĞİ İÇİN SORULARA VERİLEN PUANLAR YILDAN YILA DEĞİŞİYOR.

5- BİR ÜNİVERSİTENİN X BÖLÜMÜ GEÇEN SENE 305 PUAN İLE ALIRKEN BU SENE BELKİ DE 315 PUAN İLE ALABİLİR. ANCAK GEÇEN SENE BU BÖLÜME 2000. GİRMİŞSE BU SENE DE BELKİ 2100. VEYA 1850. GİRECEKTİR. SIRALAMALAR DAHA BELİRLEYİCİDİR.

6- EVET SIRALAMA BELİRLEYİCİ ANCAK ÖSYM’NİN SIRALAMA ÇALIŞMASI HENÜZ YOK. SAĞOLSUNLAR ÇEŞİTLİ SİTE VE DERSHANELER BU KONUDA ÖNCEKİ SENE, YERLEŞENLERE ULAŞARAK SIRALAMA ÇALIŞMASI YAPIYORLAR. YİNE DE BAZEN BU NOKTADA EKSİK VEYA HATALI BİLGİLER OLABİLİYOR.

7- DERSHANEMİZDE ÖĞRENCİLERİME UYGULADIĞIM TERCİH SİSTEMİNİ HER SENE PAYLAŞIYORUM. ÖZELLİKLE BU KONUDA ÇOK FAZLA BİLGİ SAHİBİ OLMAYAN, KULAKTAN DOLMA BİLGİLERLE YANLIŞ YÖNLENDİRME YAPAN REHBERLİKÇİLERİMİZ, HOCALARIMIZ DA OLABİLİYOR. TERCİHLER ÖNCESİNDE; BİR LİSTE NASIL HAZIRLANIR, PUANIMIZI VEYA SIRALAMAMIZI NASIL KULLANABİLİRİZ, NELERE DİKKAT EDİLMELİ SORULARINA CEVAP VERECEK BİLGİLENDİRMELERDE BULUNACAĞIM.

GENEL GEÇER BİLGİ; 2017 YILININ TÜRKİYE NET ORTALAMASI BİR ÖNCEKİ SENEYE GÖRE DÜŞERSE SORU BAŞINA ALINAN PUAN (YÜKSELEN KATSAYI ÇARPANI SAYESİNDE) YÜKSELECEKTİR. YANİ YAPTIĞINIZ NET DAHA DEĞERLİ OLACAKTIR. YANİ GEÇEN SENE 40 SAYISAL NETLE ALAN BİR X BÖLÜMÜ BU SENE BELKİ DE 35-36 NET İLE BELKİ DE DAHA AZ NET İLE ALACAKTIR. ÖRNEĞİNİ 2014’TE YAŞADIK.

TAHMİNİ BİLGİ; GENEL GEÇER BİLGİDE VERDİĞİM ÖRNEK BU SENE GEÇERLİ OLACAKTIR.

RAHATLATICI BİLGİ; BÜYÜK ÇOĞUNLUĞA ZOR GELMESİ GEÇEN SENEYE GÖRE SINIRDA VEYA AZ ALTINDA NETE SAHİP OLANLARA AVANTAJ SAĞLAYACAKTIR.

FELSEFİ BİLGİ; AŞIRI ÜZÜLMEN, KENDİNE HEDER ETMEN, SIZLAMAN, İSYAN ETMEN, AŞIRI MERAKLA STRESE GİRMEN NETLERİNİ YÜKSELTMEYECEKTİR, SINAVDAKİ YANLIŞ SAYINI DÜŞÜRMEYECEKTİR. SABIR VE METANETLE SINAV SONUCUNU BEKLEMENİZ DAHA DOĞRU OLACAKTIR.

NE ZAMAN AÇIKLANACAK SORULARI GELECEKTİR; 29 AĞUSTOS’DA AÇIKLANACAKTIR.

RABBİM HAKKINIZDA HAYIRLISINI VERSİN.

Aziz Hoca

2018 DGS Sizce Nasıldı? Yorumlarınızı alta yazabilirsiniz.

2018 DGS Sayısal Soru Tartışmaları

2018 DGS Sözel Soru Tartışmaları

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Avatar Rıdvan dedi ki:

  Merhabalar ben 2 yıllık ilahiyat mezunuyum. Dgs ile ilahiyat dışında hangi bölümlere gecebilirim sozelden.

 2. Avatar Hasan dedi ki:

  Açıklanması dediginiz tercih sonucları mi yoksa sinav sonucu mu? Tercih sonucu ise yks 31 inde bizimki nasil yks den erken oluyor şaşırtıcı, değil ise 16 si diye haberi yapıldı. Onu da anlamış değilim bilgilendirir misiniz

  1. Avatar faruk dedi ki:

   hocam sonuçlar açıklanmadı daha ne tercihi:) bismillah 🙂 bugün sonuçlar açıklanacak daha.

 3. Avatar yunus dedi ki:

  HOCAM BU SAYIN DGS NİN BARAJ PUANI YOK MU?? BEN BİR TÜRLÜ BULAMADIM. BİR DE HOCAM SAYISALDAN 195 PUANIM VAR 2018 SINAVI İÇİN. YİNE SAYISALDAN 118.000 SIRALAMAM VAR. BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ GELİR Mİ HOCAM. DEVLET ÜNİVERSİTESİNDE DGS MÜH. LİK PUANLARI DÜŞÜK DEDİ BİR ARKADAŞIM DOĞRU MU? LÜTFEN YARDIMCI OLUN HOCAM NOLUR. TŞK LER

 4. Avatar yasemin olcay dedi ki:

  merabalar hocam bankacılık sigortacılık mezuuyum dgs den sayısal 26 bindeyiz eşit ağırlık 58 bindeyim açıköğretimden bankacılığı dört yıllığa tamamlamak istiyorum biraz yardımcı olur musunuz hiç bir bilgim yok bişey de bulamıyorrum

BİR YORUM YAZ