Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Sınava 1 Hafta Kala Yapılacaklar

Sınava 1 Hafta Kala Yapılacaklar

1 hafta kala

Sınava son 1 hafta kalmışken bazı konuların önemi de artıyor. Bu konuları bir araya getirip sizler için bir yazı hazırladık.

Gününüzü güzel planlayın.

dgsli.org clock_hd

Gününüzü iyi planlamanız önemli. Az sonra bahsedeceğimiz deneme, konu tekrarı gibi çalışmaları günün hangi vaktinde yapacağınızı planlamanız gerekir. Size deneme ve tekrar konusunda biz yardımcı olalım. Denemeleriniz normal sınava girermiş gibi saat 10 da yapın. Tekrarlarınızı ise yatmadan önce yapın. Yatmadan önce tekrar etmek hatırlamanızı kolaylaştırır. Uyumadan önce mutlaka notlarınızı tekrar edin. Kaynak: https://www.brightnetwork.co.uk

Konsantrasyon

daydreaming-desk-girl-6384

Odaklanmanın öneminin en fazla olduğu haftadayız. Dikkat dağıtıcılardan uzak durmaya çalışın. Sosyal medyaya çok fazla girmeyin. Çok fazla içeriğe, tüketime maruz kalacağınızdan odaklanmada sıkıntı yaşayabilirsiniz. Derin çalışmamız gereken bir haftadayız. Derin çalışmaktan kastım, başka hiçbir unsurun etkisinde kalmadan sadece işimize odaklanmak… Bunu başarabilirsiniz. Kendinizi alıştırın, işinize iyice odaklandığınızda sınavda da odaklanma konusunda sıkıntı çekmezsiniz.

Her gün deneme

Denemeler üzerinde ısrarla duruyoruz, çünkü sizin de ısrarla deneme çözmenizi istiyoruz. Sabah saat 10 da denemenizi çözdükten sonra yapamadığınız soruların çözümünü mutlaka öğrenin. Eğer konularınız bittiyse günde 2 deneme de çözebilirsiniz fakat bu sizi çok yorabilir. Şahsen benim yapabildiğim bir şey değildi o yüzden önermek de istemiyorum. Günde 1 denemeyi verimlice çözün ama, eksik etmeyin.

Tekrarlara devam

class-close-up-diary-8769

Son hafta tüm bilgilerin uçup gitmesini istemeyiz değil mi? O yüzden tekrarlara devam ediyoruz. Tekrarların neden mi önemli. Bunu nörobilimciler açılıyor aslında. Kısaca özetlemek gerekirse nöronların çevresinde biriken bir tür yalıtkan madde var, adı miyelin. Bu madde hücrelerin daha hızlı ve kusursuz şekilde ateşlenmesini sağlıyor. Tekrarlarınızı arttırdıkça miyelin adı verilen yağ dokusu katmanının ilgili nöron da birikimi de artıyor. Bu yüzden o bilgiye ihtiyacımız olduğunda da çok hızlı bir şekilde bilgiye kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Yani bir konuda uzmanlaşmak için nöronlarımızın yeterince miyelinlenmesi gerekiyor. Tekrarlar burda kilit rolde.  Bu bilgileri Cal Newport’un Pürdikkat kitabından alıntılayarak yazdım.

Kaygıları bir kenara bırakalım.

Neden mi, çünkü kaygılara hiç ihtiyacımız yok. Sınav hayatınızın sonu değil. Kazanana da fırsatlar var, kaybedene de. Son 1 haftaya girmişken kaygılarımızın bildiklerimizi unutturmasına fırsat tanımayalım. Kaygılarınız çok fazlaysa oturun biraz düşünün. Gerçekten çok mu önemliler. Hayır tabii ki. Kaygılarınız sizi geriye atar, o sizi geriye atmadan siz onu atın.

Uyku düzeni.

Normal bir uyku düzenine alışmadıysanız mutlaka bunu halledin. Sınava uykusuz girmeyin. Çünkü uykunuzu almak konsantrasyonunuzu arttırıp enerjinizi yükseltir. Geceleri kahve içmeyin. Vücudunuzun ve beyninizin dinlenmeye ihtiyacı var, onu uykudan mahrum etmeyin. Kaynak: https://www.onlinebusinessschool.com/the-importance-of-sleep-during-exams/

 

Yazımızı beğendiyseniz alttaki butonları kullanarak paylaşmayı unutmayın.

Herkese iyi çalışmalar.

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. “www.dgsli.org“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ