Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Pokemon Go Nedir? Nasıl Oynanır? En Kapsamlı Pokemon Rehberi

Pokemon Go Nedir? Nasıl Oynanır? En Kapsamlı Pokemon Rehberi
Dünya genelinde çığır açmış adeta çılgınlığa dönen Pokemon Go Oyununun nasıl oynandığını detaylı bir şekilde siz Dgsli.org takipçileriyle paylaşıyoruz.
Karşınızda Pokemon GO Rehberi
Pokemon GO, Niantic Labs tarafından geliştirilen arttırılmış gerçeklik içeren en güncel Pokemon oyunudur. Oyun şimdilik ülkemiz için kullanıma sunulmuş durumda değil. Ancak oyunu apk yoluyla indirenlerin sayısı inanılmaz fazla. Bu rehber sizin oyunu öğrenmenize ve rakiplerinize yetişmenize yardımcı olacak. Hadi başlayalım.
 İlk etapta eğer Android  ve İOS işletim sistemine sahip bir telefonunuz varsa googledan aratarak indirip kurulumunu yapabilirsiniz. Bulamayan arkadaşlar yorum yazarlarsa yardımcı olunacaktır.
iOS kullananlar Ayarlar – Genel – Aygıt Yönetimi- Güven yolunu takip etmeliler. Oyunu indirdikten sonra sağlıklı bir şekilde oyuna giriş yapın ve hemen pokemonları aramaya başlayın. Reddit isimli bir forumda oyunla ilgili son derece öğretici bilgilere yer verilmiş. Biz de bu bilgilerden yararlanıp sizi aydınlatmaya çalışacağız. Ancak öncelikle şunu söyleyelim Pokemon Go, İngress isimli Google tarafından geliştirilen ve haritası gerçek dünya olan, akilli telefonlarla oynanabilen bir MMORPG tarzı oyunun haritalarını ve portallarını kullanıyor. Böyle olması İngress oynamayan oyuncuların Pokemon GO’ya biraz dezavantajlı başlamasına sebep oluyor.

Nasıl Pokemon Yakalanır?

Eğer oyunu sağlıklı bir şekilde yüklediyseniz hemen telefonunuzu açıp yola koyulun. Sağ alt köşede Nearby Listseçeneğini göreceksiniz. Bu listede beliren bir pokemon resminde ne kadar az ayak izi varsa o kadar yakınsınız demektir. Eğer ayak izi bulunmuyorsa o pokemon hemen etrafınızda bir yerlerde saklanıyor demektir. Pokemona tıkladığınızda onu yakalamanız için karşınıza çıkacak. Pokemonu yakalamak için poke topunu isabetli bir şekilde pokemonun kafasına atmalısınız. %80 ihtimalle pokemonu yakalıyorsunuz. Bazı zamanlarda ise pokemon size karşı direniyor hatta kaçıyor. Her atışınız bir poke topunu kaybetmenize neden oluyor. Bu sebeple atışları düzgün ve isabetli yapmaya özen gösterin. Zira bir süre sonra poke topunuz bitiyor.

Yakaladığınız her pokemon için 3 adet Candy (şeker) kazanıyorsunuz. Bu sebeple yakalayabildiğiniz kadar pokemon yakalayın. Bu pokemonları profesöre gönderdiğinizde de ayrıca 1 adet Candy kazanıyorsunuz. Bu Candy’ler ile pokemonlarınızı geliştirebiliyorsunuz. Ancak bizim önerimiz sadece en güçlü pokemonlarda buCandy’lerinizi kullanmanız.

Pokemon-GO-Rehber

 

Yukarıda gördüğünüz pokemonda kırmızı halka içine alınmış kısım CP, Combat Power anlamına geliyor. Yakaladığınız pokemonun CP’si düşük olabileceği gibi yüksek de olabilir. Siz olabildiğince çok pokemon yakalayın ancak düşük CP’ye sahip olanları profesöre gönderin. Yüksek olan Combat Power’ı daha da yükseltmek için sarı halkayla işaretlenmiş olan Power Up seçeneğini kullanın. Power Up seçeneğini her kullandığınızda pokemonun üzerindeki seviye bir tık ileri gidecek ve beyaz hale gelecek. Seviye tamamen beyaz olunca o pokemon artık geliştirilemez hale gelmiş demektir.

Stardust Nedir ? Candy Ne İşe Yarar ?

Eğer güçlü bir pokemon yakalamışsanız bu pokemonu daha da güçlendirmek isteyebilirsiniz. Bunu yapabilmenin iki yolu var. Birincisi yukarıdaki resimde görüldüğü gibi Power Up yapmak. İkincisi ise Evolve seçeneğini seçmek. İki seçenekte de elinizde yeterli miktarda Stardust ve Candy olmalı. Fotoğrafta üst kısımda yer alan 585 Stardust sizde yer alan Stardust miktarı. Alttaki 1000 ise Power Up yapabilmek için istenen rakam. Yine 51 şeker sizde varken 1 şeker geliştirme için istenilen şeker. Evolve seçeneğinde ise çok daha fazla şeker harcamanız gerekiyor.

Mor renkli halka ile gösterilen bölmede pokemonunuzun en güçlü saldırısını görüyorsunuz. Karşısında ise saldırı puanı mevcut. Gri halkanın altında bir kalem görüyorsunuz. Bu kalem sayesinde dilerseniz Sandslash’ın adını değiştirebilirsiniz. En üstteki pembe halkanın altında ise oyunu oynarken fark etmeden şarjınızın geldiği hali görüyorsunuz. 🙂

Nasıl  Savaşabilirsiniz ?

Oyunda en çok kafa karıştıran şeylerden biri savaş kısmı oluyor. ”Eee pokemon yakala yakala dur nereye kadar ? Ben ne zaman savaşmaya başlayacağım?” dediğinizi duyar gibiyim. Sabredin çünkü level 5’e ulaşmadanGYM’lere gidip savaşamıyorsunuz. Level 5’e ulaştıktan sonra elinizde güçlü pokemonlarınız varsa (örneğin Combat Power’ı 400’lerde olan) haritalarda yakınlarınızda bir GYM bulabilirsiniz. GYM’ler kırmızı çubuklar ve halkalar şeklinde tasarlanmış. Aşağıdaki resimde sol tarafta bulunan kırmızı direk GYM, mavi poke topu ise Pokestop. Yeri gelmişken hemen söyleyelim bu Pokestoplar çoğu zaman bir cami, Atatürk büstü veya yüksek bir bina olabiliyor. Bu alanların dibine kadar gitmeniz ve üzerine tıklamanız halinde hakkında bilgiler ve altında bir resim açılıyor. Bu resmi hızlı bir şekilde parmağınızla 360 derece döndürdüğünüzde size bir takım hediyeler veriyor. Çoğu zaman bir kaç poke topu, bazen revive (Ölen pokemonunuzu canlandırır.) bezense yabani pokemonları çevrenizde toplamanıza yarayan incence. Ancak bilmelisiniz ki 5 level olmadan Pokestoplar da sizin için bir işe yaramıyor.

Elinizde güçlü bir kaç pokemon mevcutsa en yakınınızdaki Jimnastik salonunun dibine gittiniz. Ve savaş vakti. İlk savaşımda rakibin hamle sırasının bitmesini beklemiştim. Tabi ki öyle bir şey yokmuş. Yani savaşlarda sıra sistemi uygulanmıyor. Savaş sırasında 3 hamle yapabilirsiniz. Ya gelen saldırıyı savuşturmak için sağa ya da sola kaçmak, ya pokemon değiştirmek ya da direkt saldırıya geçmek. Saldırı kısmında ya hızlı hızlı rakip pokemonun üzerine tıklamalısınız ya da özel saldırı gerçekleştirebilmek için bir kere tıklayıp uzunca basılı tutmalısınız. Tabi özel saldırı her saniye yapılamıyor. Yapabilmek için mavi barın dolu olması gerekiyor. Girdiğim savaşlarda her zaman kazanabilmek için durmadan saldırma yolunu seçtim. En verimli olanı da zaten bu yöntem.  Karşınıza çıkan bir GYM’de genellikle GYM pokemonu olarak en güçsüz pokemon gözükür. 5 ya da 6pokemonu bulunan bir GYM lideri sizin saldırmanız için en güçsüz pokemonunu görücüye çıkaracaktır. Bazı zamanlar bir GYM’i kendinize alabilmeniz için birden fazla savaşa girmeniz gerekmekte. Eğer bir GYM sahibiyseniz 20 saat arayla sahip olduğunuz pokemon sayısına göre Stardust ve para kazanıyorsunuz. Yani aklınızdaki soru ”NASIL PARA KAZANIRIM ?” ise cevabı basit. Bir GYM sahibi olun.
Pokemon-GO-Rehberi

Ne İşe Yarar

Eğer oyunu daha önce oynamadıysanız. Belli itemlerin ne işe yaradığını bilemeyebilirsiniz. Aşağıdaki açıklamalar bu konuda size fazlasıyla yeterli olacaktır.

Potion: Ekranın ortasında bulunan Poke topuna bastıktan sonra sağda İtem yazan çantayı göreceksiniz. Bu çantanın içinde size oyunun hemen başında verilmiş mor renkli 20 adet iksir yer alıyor. Bu iksirlerin her biri pokemonunuzun canını 20 HP kadar arttırıyor. Bu iksir ölü bir pokemonun canını arttırmaz.

Revive: GYM liderleriyle savaştıktan sonra fazlasıyla ihtiyacınız olan sarı renkli item. Bu item sayesinde ölmüş olan bir pokemonunuzu canlı hale getirebiliyorsunuz.

Poke Topu: Pokemonları yakalamak için kullanılır. Ne kadar çok poke topu o kadar çok pokemon.

Egg Incubator: Arkadaşlar Pokestop’larda size verilen hediyelerin arasında yumurta da yer alıyor. Bu yumurtaları açabilmek için onları kuluçka makinesine yerleştirmelisiniz. Bunu yapmak için ekranda bulunan poke topuna tıklayın Pokemon yazan yere girin. Üst kısımda EGGS seçeneğini göreceksiniz buraya giriş yaptıktan sonra yumurtaları fanusun içine yerleştirebilirsiniz. Yumurtaların çatlaması için belli bir mesafe kat etmelisiniz. 2km/5km/10km gitmeniz gereken yol miktarı. Daha uzun gittikçe daha güçlü bir pokemon çıkar demek için şimdilik erken bekleyip göreceğiz. 20km’nin altında hızla araba sürenler yürümeden yumurtayı açabiliyorlar.

Candy: Arkadaşlar şeker pokemonlarınızın evrim geçirmesi ve güçlerinin arttırılması için vazgeçilmez bir item. Her pokemon yakaladığınızda +3 Candy, bu pokemonları profesöre yolladığınızda ise +1 Candy kazanıyorsunuz.

Stardust: Bu da pokemonunuzun Combat Power’ını geliştirmek için gerekli bir item.

İncence: Arkadaşlar bu item oyunun başında size 2 adet şeklinde veriliyor. Normal koşullarda tanesi 2 TL. Bu item sayesinde yabani pokemonlar sizin çevrenizde toplanıyor. Daha az mesafede daha çok çeşit pokemon ile karşılaşıyorsunuz.

Pokemon-GO

 

Hangi Pokemonu Nerde Yakalarım

Arkadaşlar ateş pokemonu için illa ateş bulunan yere gitmeniz gerekmediği gibi hayalet pokemonu için de mezar mezar dolaşmanıza gerek yok. Her pokemon her yerde karşınıza çıkabilir. Örnek vermek gerekirse Tekirdağ-İstanbul yolu üzerinde seyahat ederken karşıma bir Gastly çıktı. Tarlalardan geçerken çok miktarda Ratata ve çok miktarda Weedle çıktı. Otobüs yolculuğu yaparken çok sayıda pokemon yakalayabilirsiniz. Bu yüzden İstanbul trafiği sizi bir nebze olsun mutlu edecektir.

Aşağıda oyunu ülkemizde oyanayıp çok güçlü pokemonlara sahip olan bir kaç arkadaşın pokemonları mevcut. Siz de eğer bu kadar güçlü pokemonlara sahip değilseniz GYM’lere saldırmayı güçlenmeye bırakın.

62EQ37zN

62EQ37zN

 

NOT: Arkadaşlar sizde yazıda mevcut olmayan bilgileri bizlerle yorum olarak paylaşırsanız, Pokemon GO Rehberi sürekli güncel kalır ve daha fazla oyuncuya destek olabiliriz.

11/07/2016 Rehber Güncellemesi

Arkadaşlar gelen sorular üzerine marketten parayla satın alabileceğiniz objelerin ne işe yaradığını açıklamak istiyorum. Poke topu, Revive ve İncence’in ne işe yaradığını haberimizin üst kısımlarında bulabilirsiniz. Biz burada daha önce bilgi vermediğimiz itemlere değineceğiz.

Lure Module

Aşağıda gördüğünüz Lure Module Pokemonları 30 dakikalığına sizin yanında bulunduğunuz Pokestop’a yaklaştırır. Bundan sadece siz değil sizin çevrenizde bulunan Pokemon oyuncuları da yararlanır. Bunu satın almak için 100 Poke Coins’iniz olmalı.

Lure-Module

 

Lucky EggŞanslı Yumurta olarak isimlendirilen bu item sayesinde 30 dakika boyunca elde ettiğiniz her XP ikiye katlanacaktır. Örneğin bir pokemon yakaladınız ve normal koşullarda kazanmanız gereken XP miktarı 100. Bu yumurta sayesinde 200 XP kazanıyorsunuz. Yani bir anlamda 30 dakika boyunca daha hızlı gelişiyorsunuz. 1 Lucky Egg 80 Coins olarak satılıyor. Ancak level atladıkça bu itemleri kazanabileceğinizi unutmayın.Lucky-Egg

Pokemon Storage UpgradeYanınızda taşıyabileceğiniz pokemon sayısı oyun başında 250 olarak belirlenmiş. Bu item sayesinde bu sayıyı300’e çıkarabiliyorsunuz. Yani 50 arttırıyor.Pokemon-Storage-UpgradeBag Upgrade

İsminden de anlaşılacağı gibi bu item sayesinde çantanızın kapasitesi 50 item artıyor. Bu önemli değil demeyin bir süre sonra item silmek zorunda kalıyorsunuz ve bu canınızı çok acıtıyor. Bu item diğerlerine göre biraz daha pahalı tutulmuş. 200 Coins.

Bag-Upgrade

 

Egg Incubator

Bu bir yumurta kuluçka makinesi. Bu makinenin içerisinde 2 km gidince çatlayan, 5 km gidince çatlayan ya da10 km gidince çatlayan pokemonlar koyabilirsiniz. Siz bu km’leri tamamladığınızda yumurtalar çatlayacaktır.

Egg-Incubator

 

12/07/2016 Güncellemesi 

Pikachu nasıl yakalanır?

Arkadaşlar bize gelen sorulardan bir tanesi de oyunda Pikachu’nun nasıl yakalanacağı. Bu sebeple bu güncellemeyi yapmayı uygun gördüm. GYM konusunda da bir kaç ekleme yapacağım. Öncelikle oyunda Pikachu yakalamak için oyunun en başında olmalısınız aksi takdirde oyunda karşınıza bir daha Pikachu çıkmayacaktır. Oyunun hemen başlangıcında sizin için 3 pokemon çıkıyor. Bulbasaur, Charmander ve Squirtle. Siz bu pokemonları yakalamayıp bunların etrafında dolaşmaya başlayın onlar gözden kaybolduktan sonra tekrar onları bulun tekrar kaybolsun tekrar bulun. Bu işlemi 4 veya 5 defa tekrarladıktan sonra karşınıza Pikachu çıkacak ve onu yakalayabileceksiniz. Eğer oyunda bir hayli ilerlediyseniz bu işlemi boşuna yapmayın.

GYM’lere pokemon bırakmanın sebebi nedir? Bu da gelen bir soru. Bildiğiniz gibi oyunda Mavi, Sarı ve Kırmızı takımlar mevcut. Her takım diğer takımın GYM’lerini ele geçirmeye çalışıyor. Şu anda en fazla GYM’e sahip olan takım Mavi takım. Bu sebeple rekabetin kızışması açısından Sarı ve Kırmızı takımları seçmelisiniz. Siz en iyi pokemonunuzu seçtiğiniz rengin GYM’ine savaşmak için bırakırsanız hem para kazanacaksınız hem de o GYM daha güçlü hale gelecek ve diğer renkler o GYM’i ele geçiremeyecek. Ancak unutmayın bir kere bıraktınız mı güçlü pokemonunuzu bir daha alamıyorsunuz.

Teknocadde

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ