Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

DGS’de Ham Puan Koşulu!

DGS’de Ham Puan Koşulu!

Bu sene Dikey Geçiş Sınavında yapılan bir diğer değişiklik ise ham puan koşulu oldu. ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, sınava ilişkin değerlendirme raporundaki ikinci önerinin DGS puanının hesaplanmasına ilişkin olduğunu söyledi. (İlk öneriyi ve değişikliği görüntülemek için buraya tıklayın.)

Raporda, sayısal ve sözel testlerde negatif ve ham puanlarda yoğunlaşma görüldüğü için adayların puanlarının hesaplanabilmesi için her iki testten de 0,5 ham puan alma koşulunun getirilmesinin önerildiği vurgulandı. Mahmut Özer açıklamasında “Bu öneri de YÖK tarafından kabul edildi. 2018 DGS sınavında adayın puanının hesaplanabilmesi için 60 sorunun yer aldığı sözel testten en az 0,5 ham puan ve yine 60 sorunun yer aldığı sayısal testten en az 0,5 ham puan alması gerekiyor” dedi.

Peki bu ne demek oluyor? Şöyle bir örnekle izah edelim. Sayısaldan 60 soru çözseniz, 60′ ı  da doğru olsa, sözel kısmında en az 0,5 netiniz yoksa puanınız hesaplanmaz. Aynısı sözelciler için de geçerli. Yani mutlaka her iki testten de 0,5 ve üzeri netiniz olmalı. Yoksa puanınız hesaplanmaz.

Herkese iyi çalışmalar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar mustafa serhat dedi ki:

    ben sadece sözel yaptım. puanım sayısalda netim yok diye hesaplanmamış. bu unsurda açıköğretime geçiş yapabilirmiyim

BİR YORUM YAZ