Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

DGS ile Boğaziçi Elektrik – Elektronik Mühendisliği

DGS ile Boğaziçi Elektrik – Elektronik Mühendisliği

Selamlar bende 2015 yılında DGS ile Boğaziçi Elektrik – Elektronik Mühendisliği kazandım. Peki bunu nasıl yaptım onu anlatmak istiyorum.

Ege Üniversitesinde önlisans okudum, mezun olduktan sonra 1 sene dershaneye gitmeden kendi kendime derslerime çalışmaya başladım. Yediiklim dershanesinin kitapları vardı elimde okuduğum dönemde dershaneye gitmiş fakat dgs de 265 aldığım için bölüm tercihi yapmamıştım. Elimde olan konu anlatımlı kitap üzerinden tüm konularımı bitirdim, amacım olabildiğince hızlı soru çözümüne geçmekti fakat hiçbir zaman konuları atlamadım tek tek hepsini öğrene öğrene gitim.

Son 3 ay kala 2 dershane ile anlaştım uygun bir fiyat karşılığı türkiye geneli olan sınavlarına giriyordum. 2 Ay kaldığında tüm konuları bitirmiş soru çözümüne başlamıştım ilk girdiğim sınavdan 224 aldım moralim bozuldu fakat konuları bitirip soru çözümüne başladığımda bu kadar hızlı artış olacağını beklemiyordum. Günde 100 soru çözerek başladım bu 3 saatimi alıyordu. Açıkçası ben DGS de sorulan soruların dershanelerin sorduklarından çok daha kolay oldugunu düşünüyordum hala da öyle düşünüyorum. 5. Türkiye geneli olan sınava girdiğimde 281 e çıkmıştı puanım. Ayrıca günlük çözdüğüm soru sayısı çok yükseldi çalıştığım süre yine 3 saatti fakat günde 200 civarına yaklaşmıştı artık soruları 1 dakika altında çözmeye başlamıştım.

En son girdiğim dershane sınavından 54 Matematik 22 Türkçe net yaptım. DGS günü geldiğinde istanbula gittim ve sınava girdim ünide okurken sınavdan çıktıgımda kaç alabileceğimi tahmin ediyordum fakat bu sınav çok farklıydı çıktığımda ne yaptıgımdan emin değildim üniversite kazanıcam bu belli fakat neresi olacak istediğim yer olacak mı bilemiyordum.

Sınav en sonunda açıklandı ben illaki yanlışım vardır diye düşünüyordum çünki dershanede hepsi doğru diye çıkıyordum 49 net çıkıyordu, 54 ne çıkıyordu fakat DGS de 60 da 60 yaparak kendi rekorumu DGS de kırdım. Daha önce dershane sınavlarında hiç full çekememiştim. Türkçeden 28 net çıkarttım 360 puan ile tercihi yaptım ve kazandım.

Geldik kaydolduk hazırlık almam gerekiyormuş muafiyet sınavına girdim tahmin edildiği üzre geçemedim 🙂 Hazırlık çok kolay dersleri kabul ettiler, üstten ders almamıza izin veriyorlar 3 senede bitermi bilmem fakat hazırlık dahil maksimum 4 senede bitireceğimi düşünüyorum.

Uzun yazdım, Tornacıda çalışırım yinede okumam diyenler için kısa ve net özet geçiyim.
Çalışırken yapamadıklarınız soruları katti şekilde bırakmayın. Belirli bir aşamadan sonra aynı standarta sahip oldugu için sorular çözeceksiniz alın kronometreyi deli gibi hızlı çözmeye çalışın. Hedef baktığında cevabı bilmek fakat garanti olması için çözmek olmalı bunu unutmayın.

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. www.dgsli.org biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Gunay dedi ki:

    Kardesim iyi gunler ben suanda 2 yillik elektrik okuyorumda burasi bittiginde 4 yilliga tamamlarken dgs ile kalan 2 yili aciktan devam edebiliyomuyum ve sadece elektriktenmi devam edebiliyorum yani 2 yil elektrigin uzerine kalan 2 yilida farkli bi bolumle devam edebiliyomuyum 4 yilliga tamamlamak icin ama aciktan

BİR YORUM YAZ