Reklam
Reklam


DGS İçin Dershane Şart Mı ?

  • 8.994 kez görüntülendi.
DGS İçin Dershane Şart Mı ?

Öncelikle DGS ÖSYM’nin yapmış olduğu diğer üniversite sınavlarına göre daha kolay. Bu çalışmanıza gerek kalmadan kazanacağınız anlamına gelmiyor tabi ki çünkü sınavların her gelecek yıl , geçen yıllara göre daha zorlayıcı olduğunu göz ardı etmek doğru olmaz. Yine de şanslı olduğunuz bir konu var ki oda YGS’deki gibi tüm derslerden sorumlu olmamanız. Buda edebiyattan coğrafyaya, coğrafyadan felsefe soru bankları arasında dolaşmanıza ve hangi birine çalışayım diye düşünmenize gerek kalmadan sadece türkçe ve matematik çalışarak lisans bölümlerine geçmenizi sağlıyor. Sadece bu iki dersten sorumlu olduğunuz için dershanenin gerekli olduğunu düşünmüyorum. Eğer ki azda olsa liseden kalma temel matematik ve türkçe bilgim var şöyle bir kitapları gözdem geçirsem yaparım diyorsanız. Programlı, kararlı ve doğru soru bankları ile çalışmanın yeterli olacağına inananlardanım. Buna rağmen bazılarınız dershaneler  Türkiye içinde ki başarı sıralamamamızı görmemizi sağlayan Türkiye Geneli Deneme Sınavları yapıyor diyebilir. Fakat ufak bir ücret karşılığında dershaneye kayıtlı olmanıza gerek kalmadan dışardan bu sınavlara katılabiliyorsunuz. Sırf bu sınavlar için dershaneye yığınlarca para vermektense ayda bir kere yaklaşık 5-10TL arasında olan ücreti ödeyerek kendinizi ölçme şansını da elde edebilirsiniz. Gelen sınav sonuçlarına göre de durumunuza bakıp hangi konu üzerinde yoğunlaşmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Başka bir taraftan değerlendirecek olursak dershaneye kayıt olmanın tamamen yanlış bir şeymiş gibi algılanması yanlış olur. Çünkü dershanenin avantaj sağladığı yönleri elbette ki var. Bunlar birazda kişisel şeyler diyebiliriz. Bazı kişiler evde kendi başıma çalıştığımda sınava hazırlandığımı hissetmiyorum veya evde olduğum zamanlarda soru çözmek zor geliyor evdeki ortamın rahat olması sınava hazırlanmak için yapmam gerekenler hep ikinci planda kalıyor diyebiliyor. Bu noktada  dershaneyi sınava hazırlanırken disipline sokan askeriye gibi düşünebiliriz. Sürekli ders tekrarı yapmanız ve soru çözmeniz gerektiğini hatırlatıyor olması ayrıca dershanede edindiğiniz arkadaşlarınızın sizden daha çok çalıştığını gördüğünüzde sınavı kazanmak için yapmanız gerekenden daha fazlasını yapmanızı sağlıyor hırslandırıyor ve motivasyonunuzun daima yüksek kalmasını sağlıyor diyebiliriz.  Sizde böyle düşünenler arasında iseniz dershaneye yazılmanızda fayda olabilir. Son olarak ; Unutmayın sınava hazırlanırken en önemli şey hedef koymak değil hedefi elde etmeyi ne kadar çok istediğinizdir.

 

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. www.dgsli.org biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

ankara lazer epilasyon