Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Sınav Heyecanını Yenmek !

Sınav Heyecanını Yenmek !

SINAV HEYECANI ÇOK NORMAL BİR DUYGU
Sınav öncesinde heyecan duymak çok normal bir duygudur. Bu bizim bir taraftan da hazır olduğumuzu ve beklentilerimizin olduğunu gösterir.

BU SINAV BİR SON DEĞİL 
Sınava bu kadar az bir zaman kalmışken adaylar nasıl bir psikolojik hazırlık yapmalı? Adaylar her şeyden önce şunun bilmeliler ki bu sınav bir son değil. Tabi ki süreç olarak onlar için özel bir anlamı ve önemi olan bir sınav ama hayatımızın da sonu değil.  Sınava öncelikli olarak bu açıdan bakmaları gerekiyor.  Sınav sadece adayların amaçlarına ulaşmalarını sağlayacak bir araç aslında. Bunun bilinciyle hareket etmeleri başarıyı artıracaktık.

UYKU DÜZENİNE DİKKAT! 
Sınav  ve kaygı arasındaki ilişki çokça dile getirilir ve yeteri kadar kaygının başarıyı getireceği söylenir. Siz bununla ilgili neler söylersiniz? Adaylar sınav öncesi kaygı düzeylerini nasıl kontrol altında tutabilirler? Sınavla ilgili çalışmalar tamamlandıktan sonra sınav davranışlarının da kazanılması önemlidir. Sınav öncesinde yapılması gerekenler;
• Sınava birkaç gün kala yeni konular öğrenmek yerine bildiğimiz konular üzerinden soru çözümleri yapmak önemlidir.
• Deneme sınavlarında mutlaka sınav stratejisi geliştirilmelidir. Hangi konudan başladığımızda ne kadar başarılı oluyorsak DGS de de aynı stratejiyi uygulamak adayların yararına olacaktır. Bu zamanı verimli kullanmak açısından da önemlidir.
• Sınava az bir zaman kala zamanı verimli kullanmak adına soru çözümlerine ve sınav hazırlıklarına daha çok vakit ayrılmalıdır.
• Sınav öncesinde sabah erken kalkabileceğiniz bir şekilde uyku düzeninizi mutlaka oluşturun.
• Sınav öncesinde olumsuz söylemleriyle sizin motivasyonuzu düşürecek kişilerden uzak durun.

MOTİVASYONUNUZU YÜKSEK TUTUN

TÜM DGSLİ AİLESİNE BAŞARILAR

kaynak: on5yirmi5.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ