Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Netlerimi Nasıl Arttırabilirim?

Arkadaşlar bu yazımızda sizlere girdiğiniz sınavlarda, testlerde, denemelerde netlerini nasıl arttırabilirsiniz, nasıl verimli çalışabilirsiniz bunun hakkında bir kaç ipucu vereceğiz.

Dgsli.org olarak her zaman Dgsli arkadaşlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sizlerden gelen olumlu tepkiler ve teşekkürler üzerine bu yazıyı kaleme alalım dedik. Öncelikle size tavsiyem, girdiğiniz denemelere göre kendinizi hemen çok kötü yada çok iyi diyerek gruplandırmayınız. Bazı sınavlar aşırı derecede kolay olabildiği gibi aynı şekilde gereksiz zorlukta da olabiliyor. Bu değişkenliğe göre kendinizin ne seviyede olduğunuzu görmek bazen zor olabilir. Türkiye geneli yapılan denemeler var. Bunları zaman zaman Dgsli.org ve Facebook sayfamızdan duyurmaktayız. Bunlara mutlaka girin. Bu sınavlar size durumunuzu özetleyebilir.

Denemelere giriyorum ama netlerim yeterli değil? Ne yapmalıyım?

Öncelikle umutsuzluğa kapılmadan bir durum değerlendirmesi yapalım. Ben yapamıyorum olmuyor, sınavda da yapamayacağım düşüncesi tamamen yanlış ve sizi aşağı çekebilecek bir tuzaktır. Bundan tamamen uzaklaşın. Hangi sorularda yanlış yaptığınızı çıkartın. Örnek veriyorum; Havuz ve işçi problemlerinde çok hata yapıyorum yada çözemiyorum. Yapacağınız şey gayet açık. Hemen konu anlatımlı bir kitaptan veya internetten havuz ve işçi problemleri hakkında konu anlatımlı video ve yazıları okuyoruz. Olayın mantığını kavrıyoruz. Olayı anladıysak, çözümlü soruları çözmek size çok faydası olacaktır. Çokça o konu hakkında çözümlü sorular bulun ve çözün. Soruyu çözseniz bile çözümlerine bakın. Belki farklı, sizin bilmediğiniz daha kısa ve kolay yöntemler olabilir. Unutmayın sınavda önemli olan hızdır. Bu şekilde eksik olduğunuz konular hakkında kendinizi geliştirebilirsiniz. Eksik olduğunuz konular hakkında ne kadar çok soru çözerseniz o kadar çabuk halledersiniz. Sonrasında göreceksiniz ki soruya baktığınızda “aaa ben bunu çözmüştüm şöyle yapılıyor” deyip maksimum 15-20 sn’de soruyu çözeceksiniz.

Nasıl bir çalışma yöntemi izlemeliyim?

Bol bol zaman tutarak soru çözmek size çok yararlı olacak. Alın çözümlü denemeleri, kalkın sabahleyin sınava gidiyormuşsunuz gibi hazırlanın. Kalemiziniz, cevap kağıdınızı, suyunuzu hazırlayın.  Kahvaltınızı yapın ve 09:30’da oturun sınavın başına. Sıkılmadan sınav süresince kalkmadan ara vermeden çözün soruları. Sonrasında netinizi hesaplayın ve not alın. Hangi soruları yapamamışsınız bakın ve çözümlerine göz atın. Sürekli aynı konularda yanlış yapıyorsanız sorun var demektir ve yukarıda ki yöntemi uygulamak en mantıklısıdır.

Çıkmış soruları mutlaka alın. Benim kişisel tavsiyem son 1 ay kala çıkmış soruları çözmenizdir. Çıkmış sorular biraz daha kolaydır. Emin olun bu size daha fazla moral verecektir. Ayrıca çözemediğiniz soruları buradan Facebook Gurubumuza yollayın. Farklı çözümleri de buradan görebilirsiniz.

Sizlere yardımcı olmak bizleri mutlu ediyor. Sorularınızı ve yorumlarınızı bizlere FORUM bölümümüzden ve yorum kısmından bildirebilirsiniz. İyi çalışmalar dileriz.
*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. www.dgsli.org biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Avatar Ayşe Mahinur dedi ki:

    Merhaba gerçekten çok yararlı bilgiler ve motive edici paylaşımlar yapıyorsunuz. Çok teşekkür ederim. Ben geçen sene de girdim sınava ve bu sene yine gireceğim. Umarım bu sene olur ve kazandığımın haberini veririm size. Kolay gelsin..

    1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

      Güzel haberlerini bekliyoruz 🙂

BİR YORUM YAZ