Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Son Dakika! Ösym soruların tamamını açıkladı

Son Dakika! Ösym soruların tamamını açıkladı

Bilindiği üzere ÖSYM geçen senelerde uygulamaya koyduğu karar ile soruların yüzde 20 sini açıklıyordu. Bu sene Danıştay 8. dairesi durdurma kararı almasına rağmen, YGS’nin bitmesiyle birlikte soruların yüzde 20 ‘sini açıkladığını sizlere duyurmuştuk.

Ösym bugün yaptığı açıklama ile soruların tamamını erişime açtığını duyurdu. Adaylar kendi şifreleri ile giriş yapıp hem 2015 hemde 2014 YGS sorularını, cevap kağıtlarını ve cevap anahtarlarını görüntüleyebilecek. Soruların basımı yada çoğaltılması yasak olduğu belirtilen açıklamada, bu gibi eylemlerde bulunanlar için yasal işlem yapılacağı belirtildi. Sorulara 10 günlük bir erişim hakkı verildiğini de belirtelim.

Soru kitapçıkları ve cevap anahtarlarının adayların erişimine açılmasıyla ilgili ÖSYM’nin açıklaması şöyle:

“Yargının sınavda sorulmuş sorulara erişim konusunda vermiş olduğu yürütmeyi durdurma kararını uygulamaya yönelik olarak ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından alınan karar gereği; 2015-YGS’de sorulan soruların (160 soru) alanlar gözetilerek rastgele seçilen yüzde 20’si (32 soru) sınav tamamlandıktan hemen sonra hiçbir telif bedeli talep edilmeksizin ÖSYM’nin İnternet sitesinden kamuoyunun ve ilgililerin erişimine açıldı. Ayrıca bilgi edinme amaçlı olarak, 2015-YGS’de ve 2014-YGS’de sorulan soruların tamamı, sınava giren adayların cevap kağıdı görüntüleri ve cevap anahtarları ile birlikte, sınav sonuçlarının açıklanmasından hemen sonra ve 10 gün süreyle, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (https://ais.osym.gov.tr) üzerinden TC Kimlik Numaraları ve kişisel şifreleri ile erişimine açılacaktır. Yüzde 80 oranındaki bu kısma ait telif hakları bedelli ya da bedelsiz olarak hiç bir kişi veya kuruluşa devredilmeyecek ve bu soruların kişisel ya da toplu her türden paylaşımı (basımı, yayımı, dağıtımı) yasak olacak, paylaşanlar hakkında 5846 sayılı Kanun kapsamında yasal yollara başvurulacak.”

 

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. “www.dgsli.org“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ