Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Sınav Anında…

Sınav Anında…

Bildiğiniz üzere tarihi güncellenen 2018 DGS sınavı, 21 Temmuz tarihinde gerçekleşecek. Ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Sınava 3 aydan kısa bir süre kalmışken sınav anına dair bazı küçük taktikleri ve hatırlatmaları sizlerle paylaşmak istedik.

 1. Sorularla cebelleşmeyin. Sınav dönemlerinin olmazsa olmaz hatırlatmasıdır bu. Bizzat deneyimlemiş biri olarak da size ilk tavsiyem bu olacaktır. Soruların üzerinde fazla durmayın. Yapamadığınızı geçin. Turlama yöntemini kullanın. Geri döndüğünüzde o yapamadığınız soruların birçoğunu çözdüğünüzü fark edeceksiniz. 
 2. Önce soruyu okuyun! Özellikle paragraf sorularında okumaya en yukarıdan başlarsanız, soruyu okuduktan sonra tekrar başa dönmeniz gerekebilir. Bu da size zaman kaybettirir. Bu yüzden önce soruyu okuyun. Ondan sonra soruya göre seçenekleri ya da soru metnini okumayı seçebilirsiniz.
 3. Her şeyi okuyun. Bazen soruyu çözemememizin asıl nedeni soruyu tam okumamamızdır. Eksik bilgiyle soruyu çözmek de pek mümkün değildir. O yüzden sorunun tamamını okuyun, tüm bilgileri sindirin.
 4. Olumsuz ifadelere dikkat! Ayrıntılar çok önemli. Altı çizili veya olumsuz ifadelere, parantez içi bilgilere dikkat edin. Bazen iki tane aynı ekleri (“mama” gibi) yanlış okuyabiliyoruz. Bu yüzden daha dikkatli olun.
 5. Zamana dikkat! Denemelerde planladığınız zaman planının ötesine fazla geçmeyin (eğer yapmadıysanız yapmakta yarar var.) Sınav anı etkenlerinden dolayı tam o planı tutturamazsanız da endişelenmeyin, çünkü endişelenmenize gerek yok. Ne yapabilirsiniz, biraz daha hız kazanabilirsiniz.
 6. Optiği sona bırakmayın. Size tavsiyemiz sayfa sayfa kodlamanız olacaktır. Soru soru kodlayanlar da olabilir. Size nasıl kodlamamanız gerektiğini söyleyelim, en son kodlamayın! Kodlama işini en sona bırakmayın.

Sınav öncesi bu dönemde morale, motivasyona ihtiyacınız varsa Başarı Öyküleri kategorisine de bakabilirsiniz.

Sınava hazırlığınızda Dgsli.Org olarak hepinize başarılar diliyoruz.

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. “www.dgsli.org“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Avatar Aksa dedi ki:

  Optik neden sona bırakılmıyor ?

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   Çünkü yetiştiremeyebilirsiniz. Sınav bitti denildiği an kağıt ve kalemi bırakıyorsunuz. Yaptığınız soruları optiğe kodlayamamak da var.
   Aynı zaman da süre sınırlı olduğundan optiğe hızlı hızlı kodlarken kaydırma ihtimaliniz de yüksek. O yüzden hiç kodlamayı en sona bırakmak hiç sağlıklı değil.

 2. Avatar Kübra dedi ki:

  2 senem yapamayacağım korkusu var bunu nasıl yenmem gerek hiç bilmiyorum hep ya gene olmazsa diyorum ?

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   Bu sene olacak, endişelenme 🙂

 3. Avatar Faruk erdoğan dedi ki:

  Bu sene sorular nasil olur tahmininiz varmi ?ilitam puanlari düşer mi ?

 4. Avatar Sema dedi ki:

  Birinci ve ikinci donemden birer dersim kaldı. kazanırsam kayıt yaptırabiliyormuyum

BİR YORUM YAZ