Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Sayısal Bölüme Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sayısal Bölüme Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir çoğumuz ilk öğretimden bu yana matematik, geometri ve sayılar bölümlerle ilişkili olan tüm dersler ile sıkıntılar yaşıyoruz. Zaten bu sıkıntıları yaşamamış olsaydık şuan lisans bölümlerine geçmek için yeniden bir sınava hazırlanma çabası içine girmiş olmayacaktık. Ancak bu soruna yenik düşüp sayısal hiçbir dersi yapamıyorum diyerek başlamadan çalışmayı bırakmanın doğru olduğunu söylemek pek mümkün değil. Sınavda yaptığınız her bir sorunun sizi lisans bölümlerinize girmenizi sağlayacak anahtar olduğu fikrini asla aklınızdan çıkarmayın. Belki dört işlem dahi yapamıyor olabilirsiz ancak şunu unutmayın sınavda herkesin yapabileceği düzeydeki soruları yapmak için şimdi size vereceğim birkaç tüyo ile yakalayabilirsiniz. Çok çalışıyorum yine de olmuyor lafını aklınızdan çıkarın delik deşik bir kovayla su taşımak nasıl mümkün değilse, temeli düzgün olmayan birinin matematiğe çok çalışsam da olmuyor demesi aynı şeydir aslında. Eğer ki sizde matematikle düşmansanız üzerinize düşeni yaptıktan sonra dost olmamak için hiçbir sebep olmayacak.

Başlangıçta matematik seviyeniz çok düşük ve temeliniz yok ise direk test çözümleriyle işe kalkışmak doğru bir yöntem değildir. Test kitaplarını açıp soru çözmeye kalkıştığınızda çözemediğiniz her bir soru sizin azmini kırıp çalışma istediğinizi azaltacağından çalışmaya başlamadan yapamıyorum diyerek bırakmanıza neden olacaktır. Böyle durumlarda gerekirse sıfırdan başlayıp aynı okumayı yazmayı yeni öğrenen  ilk okul öğrencisi gibi yeniden toplama çıkarma çarpma öğrenmeniz gerekebilir. Antrenmanlarla matematik kitabı bu yolda sizi en iyi şekilde yönlendirecek kaynaklardan birisi diyebiliriz.

Eğer ki dört işlemde sorun yaşamıyorum diyorsanız İlk olarak basit yayınların konu anlatımlı kitaplarını alarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Önce konu anlatımlarından konuyu iyice kavramaya çalışıp, sonrasında soru çözümlerine bakarak ilerleme kaydedebilirsiniz. Ayrıca kitapların anlatımlarını yeterli bulmadığınız taktirde internet üzerinden takıldığınız konunun konu anlatımını izleyerek soru çözümleriyle eksiğinizi giderebilirsiniz. Test kitaplarını tercih ederken ise çözümlü kitapları tercih etmeniz daha yararlı olacaktır. Zamanla matematik seviyenizin arttığını gördüğünüzde çözümsüz soru bankalarını tercih edebilirsiniz.. Sayısal bölümleri çalışırken şunu aklınızdan çıkarmayın bir sorunun cevabını birden çok yolla bulabilirsiniz  buda ezber yapmadan öğrenerek gitmenizin daha doğru bir yol olduğu anlamına gelmektedir. Matematiği zevkli kılan ezber değil mantıktır.

 

*Bu tablo ve yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. “www.dgsli.org“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar Selin dedi ki:

    Sayısal seçeceğim inşAllah böyle çalışmayla daha ierleyeceğimi düşünüyorum teşekkürler 🙂

BİR YORUM YAZ