Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

DGS Belirsizliği! Dgsliler Açıklama Bekliyor

DGS Belirsizliği! Dgsliler Açıklama Bekliyor

2016 DGS tamamlanmasının ardından cevaplanmayı bekleyen bir çok soru ortaya çıktı. Dgsli.org’a facebook ve Forum üzerinden ulaşan adaylar yaşanan karmaşıklığa dair cevap aramaktadır. Bu konu hakkında bir kaç hususa değinmek istiyoruz.

2016 DGS ile ilk defa cevap kağıdı yerine kare kod sistemi kullandı. İlk defa kullanılması bazı aksaklıkları beraberinde getirildi. Bir çok sınav görevlisi, bilgilendirmede, doğru yönlendirmede yetersiz kaldı. Koca bir yıl emek sarf eden çabalayan arkadaşlarımız sınavda eksik kodlama yaptı. Bizde bunu üzerine bir yazı kaleme almıştık. Emek veren çabalayan arkadaşlarımızın, doğru şekilde bilgilendirmesi yapılmayan bir sınav yüzünden hayallerinden olmasın diye…. “Eksik Kodlama Nedir? Detaylarını BURDAN okuyabilirsiniz.”

Ancak olayın diğer bir yüzü daha var…

Gelen çoğu mesajda diğer adaylar kodlama yapmayanların sınavlarının iptal olması için başvuruda bulunacaklarını belirtiyorlar. Gerekçeleri de şu; ” Bize herhangi bir bilgilendirme yapılmadı. Sınav kitapçığını 9:30′ a kadar açmamıza izin verilmedi. Saat geldiğinde kitapçığı açtık ve o zaman kodlanacak yerler olduğunu gördük. Sınav süresi içinde bu alanları doldurduk. 3-5 dk arasında bir zamanımız sınav süremizden bu yüzden gitti. Bu süre zarfında kodlama yapmayan adaylar benden avantajlı konuma geldi. Benim kodlama ile kaybettiğim sürede diğerleri belkide beni istediğim okula sokacak netleri yaparak önüme geçti. Bu yüzden kodlama yapmayanların sınavı iptal olsun.”

Şimdi bu arkadaşların sayısı az değil. Gerçekten tarafsız düşünüldüğünde bu arkadaşlarımıza kimse haksız diyemez. Ancak diğer taraftan da belki hazırlanmak için ne zorluklar çekip sınava giren arkadaşlarımız, kasıtlı olmadan kodlama yapmayı unuttukları için sınavlarının iptal olması da çok acımasızca olacaktır.

Bir çok sınav görevlisi;

-arkadaşlar alfabetik kodlama yapmanıza gerek yok onlar sizin için değil!

-Kitapçıkta kodlama varmış, bakın oraya. (Sınavın ortasında!)

gibi söylemlerle sınav hakkında bilgisiz oldukları veya yeteri kadar bilgilendirmedikleri görülmüştür. Bir çok sınav salonunda öğrencilerin uyarmasıyla kodlamalar yapılmıştır.

Buradaki sorumlu olan olayın tek tarafı olan ÖSYM gönderilen onca dilekçe ve başvurulara rağmen tek bir kelime açıklama yapmamıştır. ÖSYM’nin görevi sadece 80 TL sınav ücreti alıp kenara çekilip ne yaparsanız yapın demek midir? Yoksa sınav sorularını yayınlayan olursa dava açarız. Telif hakkı isteriz demek midir? Bunca DGS’li net bir açıklama bekliyor. Bizde Dgsli.org olarak DGS’lileri savunan, dgsli öğrencilerin sesini duyurmaya çalışan bir site olarak soruyoruz. Cevap bekliyoruz.

 

Sözün özü ÖSYM bir açıklama yapmalıdır. Dilekçeler dikkate alınıp iptal mi olacak yoksa yeni bir çözüm mü bulunacak? Herkes gibi bu olayın takipçisi olacağımız bilinsin.

Dgsli.org Site Yönetimi

2016 DGS Sayısal Soru Tartışmaları

2016 DGS Sözel Soru Tartışmaları

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. “www.dgsli.org“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Avatar mesut dedi ki:

    Gercekten bu konuda cok haklısınız umarım bu soruları cevapsız bırakmazlar şahsen ben tek tek sordum görevliye şuraya ne yazcam ne yapcam diye ben sormasam belkide bizim sınav salonunda kimse yapmıcaktı veya eksiklikler olucaktı ve görevliler hiç bilgilendirilmemişlerdi illaki sormak gerekcek başta acıklama yapmaları gerekirdi bide şu sorun var ben kentkartla geliyorum sınav yerine ama kentkartla sınava girmek yasak ee biz nasıl gelicez bu gibi bircok sorun var inşAllah bu sınavların maddi yönünü düşünmek yerine ögrencileri düşünmeyi başarabilirler

BİR YORUM YAZ