DGS Dikey Geçiş Sınavı Dgsli.Org Forum'a Hoşgeldiniz.

Giriş Yap Üye Ol

Sohbeti görüntülemekte sıkıntı yaşıyorsanız tarayıcınızın çerezlerini temizleyin!

Welcome, Ziyaretçi

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 13,670
» Son Üye: kareas06
» Toplam Konular: 1,194
» Toplam Yorumlar: 4,994

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 11 kullanıcı aktif
» 0 Kayıtlı
» 9 Ziyaretçi
Bing, GoogleBot

Son Aktiviteler
Genel Forum Siteleri Yazar: FieryTR
14-02-2024, Saat: 10:25
Kitap Kapak Tasarımı Yazar: FieryTR
02-02-2024, Saat: 16:25
Prefabrik Yazar: FieryTR
01-02-2024, Saat: 11:18
Rise Online GB Yazar: FieryTR
27-01-2024, Saat: 16:22
PUBG Mobile UC Yazar: FieryTR
27-01-2024, Saat: 08:53
SMM Panel Yazar: FieryTR
26-01-2024, Saat: 16:29
Takılası - Genel Forum Yazar: FieryTR
25-01-2024, Saat: 18:57
DGS 2024 Başlığı Açıldı Yazar: ssari
28-09-2023, Saat: 10:24
Deneme Sınavları Yazar: Ferhatt
05-05-2023, Saat: 19:03
DGS muaf olmayan dersler ... Yazar: isletme22
20-02-2023, Saat: 02:17

Star Fenerbahçe - Galatasaray
Yazar: roadrunner - 08-03-2015, Saat: 16:29 - Forum: Spor - Yorum Yok

Arkadaşlar skor tahminlerinizi alalım ? Kim kazanır sizce  Smile Skor tahminlerine buranın altına yazabilirsiniz, ayrıca yukarda ki ankete de katılabilirsiniz.

Bu konuyu yazdır

Otobüste değişen hayatım
Yazar: Anıl - 08-03-2015, Saat: 16:26 - Forum: DGS Başarı Öyküleri - Yorum Yok

Merhaba arkadaşlar, dgsli.org üyesiyim ve facebook sayfasını ilk açıldığından beridir takip ediyorum. Bizlere karşılıksız bir şekilde yardım eden bu iyi yürekli insanlara teşekkür ediyorum ve sizlere kendi başarı hikayemi anlatmak istiyorum.

Lise yıllarım sadece okula gitmek ile geçti. Ne hatırlıyorsunuz derseniz, ders namına pek bir şey yaptığımı hatırlamıyorum. Lise 1’de Ankara’da yapılan seviye tespit sınavında yakaladığım başarıyı diğer senelerde sürdüremedim. Belki dersler ordu belkide ben çalışmadım. Geçmişte kaldı ama inanın sonrası için çok çabaladım.

Liseden mezun olduğumda kafamda hep bilgisayar mühendisliği yada inşat mühendisliği vardı. İkisi birbirine yakın değil biliyorum ama ikisine de ilgim vardı. Öss sınavına girdiğim ilk senede istediğim yerlerin çok uzağında kaldım. Ve şansımı diğer sene denemeye karar verdim. Dershane maratonun sonunda yine sonuç geçen seneye benzerdi. Bir tercih yapmak zorundaydım. Ya ziraat, jeoloji müh. gibi bölümleri tercih edecek yada 2 yıllık bir bölüm seçerek hem geniş iş imkanına hemde dgs seçeneğini kullanacaktım. Bilirsiniz pek çok insan 2 yıllık kötüdür şöyledir böyledir diye sırf 4 yıllık bir fakülte okuyayım da ne olursa olsun mantığıyla düşünmektedir. Ben öyle düşünmedim ve Sdü inşaat bölümünü tercih ettim.

2 sene içerisinde derslerime gereken önemi verdim. Ve okuduğum bölümden keyif almaya başladım. Okul puanının öneminin farkındaydım ve buna göre derslere çok çalıştım. Mezun olduğumda 3,15 ortalama yapmıştım ve şimdi dgs’ye girmeye hazırdım. Şunu itiraf etmeliyim ki okul derslerine daha yoğunluk verdiğim için sınava fazla hazırlanma fırsatım olmadı. Belki ikisine de zaman ayırmam lazımdı fakat yapamadım.

Sınava girdim ve sınavdan çıktığımda acayip mutluydum. Çünkü tüm soruları neredeyse yanıtlamıştım. Matematikte çözdüğüm her sorunun cevabı şıklarda vardı. Türkçede ise zaten iyiydim.Soruların cevaplarına bakmak istemedim. Direk sonuçları bekledim. Sonuçlar açıklandığında mat 58 doğru 22 yanlış Türkçe’de 75 doğru vardı. Matematikte bu kadar yanlış yapacağımı tahmin etmiyordum. Nerdeyse ösym’nin tüm tuzaklarına düşmüştüm. Moral bozukluğu ve hayal kırıklığını üstümden atmam gerekiyordu. Bu saatten sonra ya işe girip çalışacaktım yada tekrar hazırlanacaktım. Ama dediğim gibi benim tek hedefim inşaat mühendisliğiydi ben 2 yıllığı sırf o nedenle seçmiştim. Ve ailemin desteğiyle bir sene daha hazırlandım. O senede sınav pratiğim olsun diye Lys’ye de girmiştim.

DGS’ye hazırlanma aşamasında dgsli.org sayfasında çözemediğim soruları paylaşıyor diğer arkadaşlarla fikir alışverişi yapıyorduk. Düzenli olarak soru çözmeye çalışıyordum. Bir vakit sonra soruları yavaş çözdüğümü fark ettim. dgsli.org sitesinin facebook sayfasında da hep bir yazı paylaşılıyordu o zaman;

” Zamana karşı yarıştığınızı unutmayın, sorularınızı süre tutarak çözün”
Evet, doğrusu buydu. Soruları rahat rahat çizebiliyordum, fakat zaman kısıtlı olunca basit soruları bile göremeden sınav bitiyordu. Bende bundan sonra sürekli zaman tutarak sorularımı çözmeye başladım.

Umutsuzluğa kapıldığım zamanlar oldu. Soru çözmekten bıktığım anlarım oldu. Çok bunaldığım zaman aklıma inşaat mühendisliğini kazandığımda ki halimi getirdim gözüme sürekli. O anın hayalini kurarak daha çok motive oldum ve ayağa kalkıp yine devam ettim. Sınav yaklaştığı dönemde günde 1 deneme çözüyordum neredeyse. Sabah 9 gibi kalkıp ufak bir kahvaltı yapıyordum. Odama geçip deneme sınavımı, cevap anahtar kağıdımı hazırlayıp 9:30 da sınavımı başlatıyordum. Tam bir gerçek sınav disiplininde sınavlarımı oluyordum. Bazen oluyor ki matematikten Türkçe’ye geçerken bırakmak istiyordum fakat yine kendime engel oluyordum.

LYS’ye girerek biraz olsun stresimi atmıştım ve sıra dgs’ye gelmişti. Sınava rahat girdim. Süreyi tam istediğim gibi ayarlayamasamda iyi geçmişti sınavım. Ama geçen seneden ders almıştım ve yine biraz temkinliydim. Sonuçlar açıklandığında 1838. olmuştum. Ve onu görünce havalara uçmuştum. Tercih döneminde mühendislik bölümler için teknik üniversitenin daha önemli olması nedeniye tercihlerimi bu yönde yaptım.

Sonuçları beklerken kafam dağılsın diye tatile İzmir’e gitmiştim 1 haftalığına. Ama aksine her gün sonuçların ne zaman açıklanacağını bekliyordum. Tatilden bile bir şey anlamamıştım. Bu arada lys açıklanmış ve harran çevre müh. kazanmıştım. Burayı tercih ederken inşaat ile çift anadal yaparım diye düşünmüştüm. Harran’ın kayıt süresi bitmek üzereydi ve bende mecbur izmirden otobüse bindim ve urfaya kayıta gidiyordum. Yolda ise sürekli açıklanmış mı diye bakıp ösym’nin hatrını soruyordum Smile saat tam 17 de sonuçlar açıklanmıştı ve arkadaşım bana KTÜ İnşaat Mühendisiğini kazandığımı söyleyince havalara uçtum. Muavini çağırdım durdurun otobüsü inicem dedim. Ve afyonda otogarda inip evime bilet aldım. Hayatımın dönüm noktası oldu bu benim.

Şimdi ktü inşaatta okuyorum. 3. sınıfım. Burada hazırlıktan başladım ve 5 senelik bir piyango vurdu malesef. Kazandıktan 1 ay sonra bize bunu uygulamamaları ve ders saymamaları beni etkiledi ancak yapacak bir şey yoktu. Ktü zor bir üni. ama şunu bilmelisiniz ki öğrenmeden mezun olamıyorsunuz. Mecbur öğreniyorsunuz sizde Smile 2 yıllıkta parlak dönemim burada yok ama idare ediyoruz Smile Eğitim kalitesi ve olanakları iyi düzeyde. Gerisi size kalmış zaten.

Size tavsiyem hayallerinizin peşinden koşun, vazgeçmeyin. Sizleri etkilemeye çalışan kötü niyetlilere karşı kulaklarınızı tıkayın. Neyi çok istiyorsanız onu yapın. Başkası için değil kendiniz için yaşayın. Allah herkesin emeğini karşılığını versin. Dgsli.org ailesine katılmaktan dolayı yönetime teşekkür ediyorum.

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. “www.dgsli.org“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır.

Metnin orjinali: http://www.dgsli.org/otobuste-degisen-hayatim/

Bu konuyu yazdır

Temel Kavramlar
Yazar: DgsliOrg - 06-03-2015, Saat: 23:36 - Forum: Takıldığınız Sayısal Sorular - Yorum Yok

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Soru Çözümü grubuna gelen soru

[Resim: attachment.php?aid=5]

Ek Dosyalar Ekran Görüntüleri

Bu konuyu yazdır

Permütasyon sorusu
Yazar: DgsliOrg - 06-03-2015, Saat: 23:29 - Forum: Takıldığınız Sayısal Sorular - Yorum Yok

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Soru Çözümü gurubumuza gelen problem
[Resim: attachment.php?aid=4]

Bu konuyu yazdır

Yüzde Problemleri
Yazar: DgsliOrg - 06-03-2015, Saat: 23:18 - Forum: Takıldığınız Sayısal Sorular - Yorum Yok

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Soru Çözümü gurubumuza gelen yüzde problemi
[Resim: attachment.php?aid=3]

Bu konuyu yazdır

DGS
Yazar: Sevda - 06-03-2015, Saat: 21:22 - Forum: DGS 2015 - Yorumlar (3)

ben DGS ile Hacettepe İktisat bölümüne gitmek istiyorum ama bunun için ne gerekli ortalama önemlimi çünkü kontenjanları 3 kişi bir bilginiz var mı bunun benim ile paylaşırsanız çok sevinirim.

Bu konuyu yazdır

Sözel Bölümde Sıkıntı Yaşayanlara
Yazar: DgsliOrg - 06-03-2015, Saat: 19:24 - Forum: DGS Rehberlik - Yorum Yok

Sözel Bölümde Sıkıntı Yaşayanlara

İlk olarak cümlelerden başlayalım. Hepimizin dert yandığı bir konu var. Cümleyi okuruz, anladığımızı düşünürüz, soru kökünde bizden cümleden bir çıkarım yapmamız istenir. Kafamızda bir şeyler şekillendirerek, şıkları okumaya başlarız. Ve bir bakarız iki şık arasında sıkışıp kalmışız. Birçok yayınevi bu birbirine yakın şıkkı kasıtlı verir ama ÖSYM’nin sormuş olduğu sorularda belli bir mantık vardır. O mantık da soru kökünde gizlidir. Size bir cümle verilir ve ardından bu cümlede anlatılmak istenen nedir? veya bu cümlede asıl anlatılmak istenen nedir? şeklinde soru sorulur. İlk soru tipi sizden cümlede anlatılanın doğrudan yorumunu istemektedir. İkinci soru tipinde ise verilen cümleden bir genelleme yapmanız istenir. Bu soruda verilen cümle amaç değil, amaca ulaşmada bir araç olarak kullanılmaktadır. Buna dikkat ettiğimizde, soruyu çözmemiz kaçınılmazdır.

Sözel bölümde zaman kazanmamıza yardımcı olan bazı soru tipleri vardır. Kanıtlanabilirlik (Öznel/nesnel), olasılık/varsayım/önyargı/çıkarım, amaç-sonuç ve neden-sonuç şeklinde gelen sorular bize zaman kazandıracak soru tipleridir. Çünkü bu tip sorularda cümleyi anlamak için kafanızı yormanıza hiç gerek yoktur. Tek yapacağınız size sorunun cevabını verecek kolaylıkları bilmenizdir. Peki bunlar neler?

1.Öznellik/nesnellik söz konusudur şeklinde soru geldiğinde yapılacak tek şey cümle içinde sıfat aramak. Sıfatı buldunuz mu, cevabı buldunuz demektir. Bunun dışında bilmemiz gereken kişisel yorumların asla nesnel olmadığıdır.

2. Olasılık/varsayım/önyargı/çıkarımla ilgili sorular, ne olduklarını bildiğimizde kolaylıkla yapabileceğimiz sorulardır. Kısaca özetleyecek olursak olasılık bir durumla ilgili olması muhtemel tahminler yapmak. (Olumlu veya olumsuz) Olasılık sorularında genellikle fiilin sonunda ebilmek yardımcı fiili vardır. Örnek olarak; Volkan yarın okula gelmeyebilir. Cümlesine baktığımızda Volkan için her iki durumun da söz konusu olduğunu görüyoruz. Eğer cümledeki yargının aksinin de olabileceğini söyleyebiliyorsak, bu tür cümleler olasılık cümlesidir.

Varsayım cümlelerinde ise olmamış bir durum, olmuş gibi veya olmuş bir durum olmamış gibi kabul edilir. Bu tür cümlelerde genellikle farz et, diyelim ki, tut ki, varsayalım kelime ve kelime grupları kullanılır.

Önyargı cümlelerinde net ifadeler vardır. Sen bu sınavı kazanamayacaksın! gibi..

Çıkarımlarda ise meydana gelmiş bir olayın sebepleri üzerine tahmin yapılır. Örneğin: Sınavı kazanamayacağını biliyor olmalı ki hiç ders çalışmıyor.

3. Son olarak sıklıkla karşımıza çıkan neden-sonuç/amaç-sonuç cümlelerine bir göz atalım. Bu tür sorularda genellikle ilişki için ve -dığından ile sağlanır. Yapacağımız tek şey için gördüğümüz yere amacıyla ve nedeniyle kelimelerini getirmek. Bu şekilde kolaylıkla çözebilirsiniz.
Eğer bu soruları hızlı çözmek istiyorsanız, yapılacak şey göz ucuyla hızlıca aradığınız şeye odaklanmak. Cümlenin anlamı çoğu kez işimize yaramıyor. Hızlı bir şekilde ekimizi buluyor ve soruları çözüyoruz.

Şimdi denemelerde kullandığım birkaç taktikten bahsedeyim.

Cümle sıralama sorularını çözerken, ilk yaptığım cümlenin yüklemini bulmak. Yüklemi bulup bir kenara yazdıktan sonra yaptığım şey son-ilk ilişkisi kurarak cümleyi oluşturmak. Son-ilk ilişkisi, yüklem cümlesi dışında seçtiğiniz herhangi bir kelime grubunun son kelimesi ile diğer kelime gruplarının ilk kelimesi arasında ilişki kurmak oluyor. Bu şekilde kısa bir süre içinde çözebiliyorum bu tip soruları. Ama dikkat edilecek bazı şeyler var. Cümleyi kurduktan sonra, hızla cümlenin özne + tümleçler + yüklem kuralına uyup uymadığını kontrol ediniz. Özne bazen (bence daima) kelime gruplarından oluşabiliyor. Bu yüzden hangisi birinci olur denildiğinde, özne olduğunu düşündüğünüz kelimeyi işaretlemeyiniz, yanılabilirsiniz.

Benim en çok soru kaçırdığım kısım yer değiştirme soruları. Ki bu konu hakkında paylaşacağınız bir şeyler varsa çok sevinirim. Ben yer değiştirme sorularını çözerken ilk cümleye daima başrol veririm. Cümleyi okuyup, giriş cümlesi olup olmayacağı kararını verir ve eğer giriş cümlesi ise I li tüm şıkları elerim. Ve okumaya devam edip kalan şıklar arasında bir tercih yaparım. Eğer giriş cümlesi olmadığını düşünüyorsam, o soru zaten benim için kolay bir sorudur, hızlı bir şekilde çözerim..

mAs105 Nickli Üyeden Alıntı

Genellikle yer değiştirmede yükleme bakman yeterli çünkü birinin yukleminin bittiği yerden diğer cümle başlamış oluyor bu sorularda biten cümlenin yuklemini diğer cümlenin başına koyarak devam ettirirsen işin kolaylaşacaktır
Anlam bütünlüğünü bozan cümle istenildiğinde, ilk cümlede üzerinde durulan konunun altını çizer, diğerleriyle arasında ilişki kurarım. Ne zaman ki kendi kendime ne alakası var ki bununla? dersem cevabı bulmuş oluyorum.

I) Edirne’ye bir darüşşifa kazandırmak amacıyla Sultan II. Bayezid Külliyesi yapılmıştır.
II) Temeli 1484 yılında atılan külliye, 1488 yılında hizmete açılmıştır.
III) Külliye, darüşşifa, tıp medresesi, tabhane, cami, imaret ve köprüden oluşmaktadır.
IV) Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde bu külliye hakkında bilgi vermektedir.
V) Külliyenin hamamı, değirmeni, su deposu, sübyan mektebi; mehterhane, muvakkithane gibi bölümleri de vardır.

Yukarıdaki örnekten yola çıkacak olursak; ilk cümleyi okuduğunuzda Bayezid Külliyesi’nden bahsedileceği sonucuna varıyoruz. Cümleleri okuduğumuzda konunun dışına çıkıldığı vakit, cevabı elde ediyoruz. (Ki dördüncü cümlede Külliye ile ilgili bir bilgi değil de Evliya Çelebi nin yazmış olduğu bir eserin içeriği hakkında bilgi veriliyor.) Bazen cevabımız 1. cümle de olabiliyor. Bunu anlamak için yapacağımız şey ilk üç cümleden hangisinde farklı bir konu üzerinde durulduğunu tespit etmektir.
Paragraf soruları için diyecek pek bir şeyim yok gibi. Ben paragraf cümlelerini çözerken eğer soru ulaşılabilir, çıkarılabilir şeklindeyse kalem kullanmadan hızlıca okuyup, paragrafın bütününü anlamaya çalışıyorum. Fakat soru ulaşılamaz, çıkarılamaz şeklindeyse önemli gördüğüm yerleri yuvarlak içine alıyorum ve şıklardan ilk bakışta bulamadığım cevapları yuvarlaklar içerisinden bulup çıkartıyorum.. (Genellikle geriye hep 2 şık kalır, yuvarlakların içerisinde biri vardır mutlaka..)
Son olarak sözel mantık sorularını çözerken, nasıl çözerseniz çözün ama mutlaka bir şekil çizin. Gruplandırma sorularında tablo, apartman sorularında apartman, sıralama sorularında ise kişi sayısına göre 1-2-3-4-5.. şeklinde bir sıralama ile çözünüz. Bu size çok şey kazandıracaktır.

Ve son sözlerim: Yavaş okumak, anlayarak okumak değildir. Bunu aklınızdan çıkarınız. Siz bir paragrafı yavaş okuduğunuzda dikkatinizin dağılma ihtimali yüksektir. Çünkü beyniniz çok hızlı çalışmaktadır. Bir kerede 10 birim mal üretebilen bir makine ile 5 birim mal üretmeye kalkarsanız ne olur? Zarar edersiniz.. Beyin de böyledir. Hızlı okuduğunuzda, tüm dikkatiniz paragraf üzerinde olacağından, paragrafı anlamanız daha kolay olacaktır. Ancak gözünüzün takip hızına dikkat edin, kelimeleri kaçırmadan okuyunuz.

Bu konuyu yazdır