DGS Dikey Geçiş Sınavı Dgsli.Org Forum'a Hoşgeldiniz.

Giriş Yap Üye Ol

Sohbeti görüntülemekte sıkıntı yaşıyorsanız tarayıcınızın çerezlerini temizleyin!

Welcome, Ziyaretçi

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 13,005
» Son Üye: ozge_ozstr
» Toplam Konular: 1,110
» Toplam Yorumlar: 4,330

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 16 kullanıcı aktif
» 0 Kayıtlı
» 14 Ziyaretçi
Alexa Internet, Yandex

Son Aktiviteler
Nick degistirme Yazar: Fatih Sultan Pehlivan
09-12-2018, Saat: 19:36
8 Adet DGS Denemesi Yazar: safasfasf
09-12-2018, Saat: 05:11
Yeni 10 Adet Çözümlü DGS ... Yazar: safasfasf
09-12-2018, Saat: 05:09
Deneme Sınavları Yazar: mehmetgonen003
07-12-2018, Saat: 17:42
5 adet TG denemesi Yazar: mehmetgonen003
07-12-2018, Saat: 17:40
Çözümlü 10'lu DGS Denemes... Yazar: mehmetgonen003
07-12-2018, Saat: 17:29
kitap yardımı karşı ödeme... Yazar: mahirulas
07-12-2018, Saat: 13:58
Bir yatay geçiş sorusuna ... Yazar: Vuslat
06-12-2018, Saat: 02:59
Sayı B.- İşlem - Mantık -... Yazar: tril
06-12-2018, Saat: 02:57
Sınava Hazırlık – Tavsiye... Yazar: Adem.yurdagul34
02-12-2018, Saat: 11:05

 
  Nick degistirme
Yazar: Fatih Sultan Pehlivan - 09-12-2018, Saat: 19:36 - Forum: İstek-Şikayet-Öneriler - Yorum Yok

Nick degistirmek istiyorum, forumda boyle bir imkan yok mu?

Bu konuyu yazdır

  Bir yatay geçiş sorusuna cevabım..
Yazar: Vuslat - 06-12-2018, Saat: 02:59 - Forum: Yatay Geçiş Yapmak - Yorum Yok

Yabancı Dil Hazırlık
04/12/2018 10:15
Ben ilk yıl hazırlıktan kaldım.Şuan da devamsızlıktan kaldım.Yatay geçiş yapmak istiyorum.Okuldan kaydım silinmesin diye harcları yatırdım.Başka ne yapmam gerekiyor.Yatay geçiş yapabilmem için?

Yönetmeliklere göre tüm geçiş haklarınız kayboldu. Yazımın devamını ve tamamını dikkatlice okuyunuz.

Hangi tip geçiş haklarınız vardı ?

1-Merkezi Yerleştirme puanı ile yapılacak yatay geçiş.

2-Zorunlu hazırlık sınıfında kalanların ÖSYM tercih yolu ile yapacağı geçiş.

1-Nolu geçiş hakkınız neden kayboldu ?

Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş madde 19

19. Hazırlık sınıfında başarısız olan ve halen yükseköğretim programında kayıtlı olan öğrencilerin de söz konusu madde kapsamında şartları sağlamaları halinde diğer yükseköğretim kurumlarının programlarına başvuru yapabileceklerine, ancak öğretim dili yabancı dil olan programlarda öğrencilerin tekrar hazırlık sınıfı eğitimi alamayacağına, öğretim dili yabancı dil olan programlara başvuran öğrencilerin başvurdukları yükseköğretim kurumunun yabancı dil muafiyeti için aradığı TOEFL vb. belgelere sahip olması veya yükseköğretim kurumunun yapacağı yabancı dil sınavından başarılı olması gerektiğine, yabancı dil şartını sağlayamayan öğrencilerin sadece öğretim dili Türkçe programlara başvuru yapabileceklerine, öğretim dili yabancı dil olan programların hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin kayıtlarının silinmesi durumunda ise şartları sağlamaları halinde Ölçme, Seçme Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan yabancı dille eğitim yapan yükseköğretim kurumlarında Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında başarısızlık nedeniyle başarısız olan öğrencilerin, öğretim dili Türkçe olan programlara yerleştirilmelerine ilişkin esaslardan yararlanabileceklerine karar verilmiştir.

Şimdi bu madde uyarınca 2 defa hazırlık sınıfında kaldığın için ilişiğin kesiliyor.İlişiğin kesildiği için de bu tip yatay geçiş hakkını kullanamıyorsun.ANCAK bazı okullar ilişik kesme işini geç yapıyor.Dolayısıyla başvuru zamanında senin okulun ilişiğini kesmediyse başvuru yapabilirsin.peki başvuruyu yaptın ve yerleştin sonra ne oluyor. Burda da aslında yerleşsen bile seni elemeleri gerekiyor. Çünkü yerleştiğin okul senin belgelerini eski okulundan istediğinde senin ilişiğinin kesilmiş olduğunu görüp yerleştirme işlemini durdurması gerekir. Ancak yerleştiğin okul tüm bu süreci iyi okuyamazsa sehven yerleşmiş kayıt işlemini de yapmış olursun. Bunun örneğini bu yıl gördüm.Bir arkadaş boğaziçinden itüye hakkı olmadığı halde yerleşti neden İTÜ deki memurların bilgisizliğinden. Smile

2-Nolu geçiş hakkın neden kayboldu ?

Bu tip geçiş yönetmeliği madde 5 ;

5. Yurt dışı kabul kontenjanları çerçevesinde yerleşen öğrenciler ile devamsızlık sebebiyle ilişiği

kesilenler başvuru yapamazlar.
görüldüğü gibi devamsızlıktan kaldığın için bu tip geçiş hakkın da yok. ANCAK iş bilmeyen memurlar yine iş başında olduğu için bu tip yatay geçişte de yerleşebilirsin. ÖSYM senin devamsızlıktan kalıp kalmadığını bilmez. O yüzden başvuru zamanında 2 aşamalı süreç yapar.1.aşamada sen okulundan bu tip yatay geçiş yapacağına dair onaylı belge alırsın. orada okul senin devamsızlıktan kaldığını görüp bu onayı vermemesi gerekiyor. Ancak memur bunu biliyor mu ? tabiki hayır. Smile Onayı veriyor o onayı aldıktan sonra madde 5 e by by deyip geçiş yapabilirsin. Bu yıl onun örneğini de gördüm.

Bu konuyu yazdır

  Çok düştüğünüz anlarda okumanız için . . .
Yazar: smanola - 29-11-2018, Saat: 15:18 - Forum: DGS Başarı Öyküleri - Yorum Yok

Baştan söylemeliyim bu bir dikey geçiş sınavı başarısı değil, benzer bir çaba gerektiren üniversite sınavına hazırlık aşaması ile ilgilidir. Fakat bu yolda olan arkadaşlara en az bir DGS başarı hikayesi kadar ilham vereceğini düşünüyorum.  

Sanırım hayatımda gerçekten öğretmen diyebileceğim iki üç insana rastladım bunlardan birisi ile de çalışmak nasip oldu . 

Ben 2005 senesinde, düzgün bir üniversiteye öğrenci yerleştirme sayısı senelik en fazla 5-6 kişi olan, olabildiğince düz bir lisede vasat bir öğrenciydim. Ne ilkokulda ne de ortaokulda fen bilimlerinin hiçbir dalında başarı gösterememiş, matematik ve fizik karne notları bilgisayar kodları gibi 1 ve 0 lardan oluşan tipik bir "matematik ne işime yarayacak ki yea" modeliydim. Ailem de muhtemelen "okuyamayacağımı" düşünüyordu ve "alternatif" çözümler düşünmeye başlamışlardı. Derken son bir umut olarak annem tanıdıklarından adını duyduğu bir özel hocayı denemek istedi. Aslında sözel kısmım çok çok fena değildi, matematiği de biraz yükseltirsem belki barajı aşarım gibi bir umut yeşermişti kendisinin gözünde. Ben de babam da durumdan çok umutlu değildik, anne de bu sebeple çekimser kaldı bir süre. Fakat çevredekiler bunun "çok farklı bir deneyim" olduğunun altını çizip durdukça denemeye karar verdik.  


İşte Deniz Taylan Akşimşek ile bu vakit tanıştım. Oturduk, konuşuldu, durumum anlatıldı, klasik konular konuşuldu. Hatta bir an bunun ne kadar başarılı olup olamayacağını sorguladım çünkü Taylan Hocam Brad Pitt'vari yakışıklı bir adamdı. Güzel/yakışıklı insanların genelde "çok derin" olmadığı çoğu kişi tarafınca paylaşılan bir önyargıdır. 

Sonra ders başladı . 

Durum pek öyle değildi .

Başta her şey normal gidiyordu. Derken işin rengi değişmeye başladı. Yavaş yavaş Taylan Hoca’nın bu işte ne kadar ciddi olduğunu ve ne yaptığını ne kadar iyi bildiğini anlamaya başladım. O Brad Pitt’vari insan yavaş yavaş üçyıldızlı bir futbol takımının teknik direktörüne dönüşmeye başlayınca da bunu “ya gir ya da kaç”lık, ciddi bir adanmışlık gerektirecek zor bir yol olduğunu anladım. 

Anlamam gerekiyordu da zaten; lise ikinci sınıfın başındaydım ve üniversite sınavı lise üçün sonunda idi. Hayatımın geri kalanını nasıl bir insan olarak geçireceğim önümdeki iki seneye bağlıydı. Sınava integral, türev, trigonometri gibi üst kalibre konular eklenmişti, kaldı ki ben dört işlem bile bilmiyordum !    

Taylan Hocam bana dört işlemi öğretti. 

Taylan Hocam bana integrali öğretti. 

Taylan Hocam bana geometriyi öğretti.

Taylan Hocam bana nasıl çalışılacağını ve disiplinli olmayı öğretti .

Hepsinden öte Taylan Hocam bana “doğru bir insan” olmayı öğretti. 

Sonuç ? Çalışmaya başladığımız ilk sene notlarım çabucak yükselmeye başladı, sene sonuna doğru çözülemeyen soruların getirildiği çocuk idim. İkinci senesinde bazı hocalarımın çözemediği soruları çözmeye başladım, yine bu senenin sonunda da okulca düzenlenen yarışmada matematik birincisi oldum. Aynı sene ilk 13.000’e girerek Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yonetimi bölümüne yerleştim. 

Şu an büyük bir firmada yönetici pozisyonundayım, sağdan soldan teklifler alıyor istediğimi reddediyor, istediğimi değerlendiriyor, kendi ideallerime göre nasıl farklı yollardan gidebilirim diye düşünüyorum; çünkü bunu düşünebilme lüksüm var. 

Taylan Hocam öğrenci seçen biriydi. İstanbul’a geldikten üniversite okurken özel ders vere vere ekmeğini taştan çıkaran şu anki konumuna da tabiri caizse “kazıyarak” gelen nadir insanlardandır. Emeğe çok önem verdiği gibi, emeğine değmeyecek kişiyle uğraşmaz, boşa gideceğini görürse ne para teklif edilirse edilsin o kişiyle çalışmayı bırakıp zamanını daha verimli olacağını düşündüğü kişilere harcamayı yeğlerdi. Yanlış anlaşılmasın, IQ'su 160'ın üstünde ya da ilkokul'da üç sınıf atlayarak okumuş süperstar öğrenci aradığını söylemiyorum. Onun verdiği emeğe saygı duyacak ve gerçekten harcanılan zamanın hakkını verecek biri ile çalışmak isterdi. IQ’dan bahsetmişken ne gittiğim okullarda ne de dershanelerde onun matematik ve fizik becerileriye ve uygulamasıyla boy ölçüşecek birine rastlamadım.  

Size kendisini daha derinlemesine anlatmak isterdim fakat sanırım yaşamanız lazım.

“Özel hoca” demem de sizi yanıltmasın ayrıca. Kendisi öyle büyük paralar talep eden biri değildi hatta piyasanın çok az altında bile olduğunu hatırlıyorum. Fakat bana kattığı şey ve sebep olduğu başarı ister piyasaüstü olsun ister altı olsun para ile ölçülebilecek bir şey değildi. Bu yüzden hala kendisine hakkımı nasıl ödeyebileceğimle ilgili zaman zaman düşünürüm, muhtemelen hayatım boyunca da ödeyemeyeceğim .  
 
Bir süredir görüşmüyorduk. Son görüştüğümüzde de Murat Dershanesi’nin ( Murat Eğitim Kurumları) Kadıköy şubesiyle ortaklaşa çalıştığını, DGS ve KPSS eğitimi konusuna yoğunlaştığını öğrendim. Sanırım kendisine yapabileceğim en büyük yarar öğrencisi olma potansiyeli olan insanların olduğu bir yerde kendisini ve kendimi anlatmaktı. Çünkü ben başlı başına onun çabalarının sonuçlarından biriyim. Açıkça söyleyeyim buradan çıkıp farklı mecralarda da kendisiyle ilgili yazacağım ve reklamını yapacağım. Onun yetiştirdiği insanlardan bazılarını da tanırım, onların da hepsi tek başına bir başarı hikayesidir. Hatta bazılarının kendisiyle çalışmaya başladıktan sonra öğretmen olmaya karar verdiğini biliyorum. Muhtemelen yazdıklarım onların deneyimlerine de tercüman olacaktır fakat benim gibi onların da etrafta bir şeyler yazmasını isteyeceğim çünkü kendisini biraz tanıyorsam Taylan Hocam kendi reklamını yapmayı çok becerebilecek biri değildir Smile  
 
…ve tüm kalbimle daha çok kişinin hayatına dokunmasını, daha çok kişiye bir şeyler öğretmesini istiyorum çünkü insanların gerçek bir öğretmenin neye benzediğini görüp hayatlarının devamında başka öğretmenler seçerken referans alabilecekleri birisi olsun istiyorum.
 
Onunla veyahut onun bulunduğu bir kurum ile çalışmanın bir insanın kendine katabileceği en güçlü deneyimlerden biri olacağını düşünüyorum. Çalışma şansınız olmasa bile gidip tanışmanız, elini sıkmanız, bir çay içmeniz size vizyon katacaktır.
 

Bu konuyu yazdır

  YARDIMCI OLUR MUSUNUZ ?
Yazar: mahirulas - 28-11-2018, Saat: 13:36 - Forum: İstek-Şikayet-Öneriler - Yorum Yok

merhaba arkadaşlar sizlere bir sorum olacak bilen arkadaşlar cevaplayabilirlerse çok memnun olurum. konu şu ; AÖF Adalet mezunuyum ve aynı zamanda AÖF kamu son sınıftayım. kamuyu bitirirsem lisans mezunu olmam halinde DGS ye girebilirmiyim

Bu konuyu yazdır

  Dersde0 Dgs Güncel Eğitim Seti ÜCRETSİZ - 30 KASIM SON
Yazar: Aleksey - 25-11-2018, Saat: 04:21 - Forum: Deneme Sınavları PDF, Çıkmış Sorular, Ders Notları - Yorum Yok

Reklam yapıyorsun diyenler oldu. Sanki kazancım varmış gibi...
30 kasım sondur anlamayanlar iftira atmadan önce nedir bu diye sorsun özelden.
30 kasıma kadar kampanyaları var. Kupon girdikten sonra ücretsiz oluyor. İsterseniz indirebiliyorsunuz.


250 TL (KUPON İLE ÜCRETSİZ OLACAK)
https://www.udemy.com/tyt-kpss-ales-dgs-...oru-cozum/
kupon kodu UDMY1511

https://www.udemy.com/user/dersdeo/?fbcl...-gD9KiFFC0
buradan seçeceğiniz kurslar için de özelden kupon vereceğim herkese 2 seçim için kupon vereceğim 30 kasım sondur.kupon girdikten sonra derse kaydol yapmanız gerekiyor dediğim gibi ücretsiz şu anda

Bu konuyu yazdır

  sayı problemi çözüm dogrumu
Yazar: firat790 - 23-11-2018, Saat: 18:28 - Forum: Takıldığınız Sayısal Sorular - Yorum Yok

[Resim: 8aEk3n.jpg]
Çözüm. x/3+x/6=y/4+y/6

Burdan 2k +3k çıkıyor. 40 <2k +3k +4

Burdan 44 cikiyor.
Yukarıdaki çözüm dogrumu. ..

Bu konuyu yazdır

  İhtiyaç Sahibine Kitap Yardımı
Yazar: Anıl - 20-11-2018, Saat: 16:47 - Forum: DGS Kitap/Kaynak İlanları - Yorum Yok

Sitemize ulaşan bi üyemiz kullanmadığı dgs kitaplarını bi arkadaşımıza yollamak istiyor. İhtiyacı olan arkadaşlarımız buraya iletişim bilgileri yazarlarsa ulaştırabiliriz.

Bu konuyu yazdır