DGS Dikey Geçiş Sınavı Dgsli.Org Forum'a Hoşgeldiniz.

Giriş Yap Üye Ol

Welcome, Ziyaretçi

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 12,700
» Son Üye: bakiozcan09
» Toplam Konular: 1,062
» Toplam Yorumlar: 4,225

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 62 kullanıcı aktif
» 4 Kayıtlı
» 58 Ziyaretçi
brutal1ty, Sphn47, Tas

Son Aktiviteler
2018 DGS Sayısal Sıralama... Yazar: Nadroga
58 dakika önce
2018 dgs hukuk kazanmak i... Yazar: Siyahsmile
Bugün, Saat: 04:13
Marmara üniversitesi Yazar: klaus46
Bugün, Saat: 02:15
Zorunlu hazırlık sınıfı o... Yazar: Vuslat
Dün, Saat: 23:07
DGS Puanım Neden Hesaplan... Yazar: DgsliOrg
Dün, Saat: 20:20
2018 DGS Eşit Ağırlık Sır... Yazar: dgslii
Dün, Saat: 19:09
2017 DGS Sözel Sıralaması Yazar: Tas
Dün, Saat: 13:06
Niğde üniversitesi Yazar: HOÇ
Dün, Saat: 10:20
2018 DGS Sözel Sıralaması Yazar: Özlemmm
Dün, Saat: 07:13
ÜCRETSİZ KİTAP YARDIMI İH... Yazar: cğdem3
17-08-2018, Saat: 22:24

 
  Zorunlu hazırlık sınıfı olan bölümleri tercih edecekler için bazı uyarılar
Yazar: Vuslat - Dün, Saat: 21:20 - Forum: DGS 2018 - Yorumlar (2)

Zorunlu hazırlık sınıfı olan bölümlere gittiğiniz zaman dikkat etmeniz gereken birkaç  husus var. Zorunlu hazırlık sınıfı olan bölümlerde eğer 2 yıl hazırlığı geçemezseniz ilişiğiniz kesiliyor 2.yıl sonunda yaz okulu hakkı verilmiyor ve ilişğiniz kesildiği için merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş de yapamıyorsunuz. Sadece zorunlu hazırlık sınıfında başarısız olanların Türkçe bölümlere geçiş hakkı var ve bu da ÖSYM tarafından tercih ile yapılıyor puanınızın yetmediği yerlere geçemediğiniz gibi DGS kontenjanı yüzde 3 ve yerleştirme işlemleri kasımda yapılıyor yani hiç o şekilde geçişe kalmamak lazım bir de sadece vize finalden kalmış olacaksınız devamsızlıktan kalırsanız yine bu yolla geçiş hakkınız yok yani süreç komple sıkıntılı. O yüzden zorunlu hazırlık olan yerlere gidişte 1 sene kalırsanız çok dikkatli olun. Ha unutmadan 1 sene kalıp merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçişe kalırsanız ve yine zorunlu hazırlık sınıfı olan okul tercih edecekseniz karşıdaki okul sizi sadece muafiyet sınavına alıyor hazırlık okutmuyor eğer o sınavı geçemezseniz başvurunuzu kabul etmiyor. Bu gibi saçma sapan birçok şey var dikkatli olun derim.

Bu konuyu yazdır

  DGS Puanım Neden Hesaplanmadı?
Yazar: DgsliOrg - Dün, Saat: 20:20 - Forum: DGS 2018 - Yorum Yok

16 Ağustos 2018 tarihinde açıklanan Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları beraberinde yeni bir tartışmayı da getirmiş oldu. Bir çok aday dgsli.org ve sosyal medya hesaplarımıza puanlarının hesaplanmadığı yönünde mesajlarını  iletti.

Peki puanınız neden hesaplanmadı?
Arkadaşlar önceki senelerde sınava giren adaylar sadece matematik veya türkçe bölümlerinden birini çözdüğünde netleri de yeterliyse puanı hesaplanıyordu. Bir çok aday verilen süreyi tek bir bölüm için harcıyordu. 2018 Dikey Geçiş Sınavı kılavuzunda önceki senelerden farklı olarak ham puan koşulu getirildi.
Ham Puan koşulu nedir?
Ham puan koşulu, 2018 DGS’de uygulanan ve puanınızın hesaplanması için de her iki bölümden en az 0,5 net yapmanızı şart koşan bi kuraldır. Sınavdan önce sizlerle paylaştığımız bu kuralın detaylarını BURADAN öğrenebilirsiniz.
O9IY170-300x300.jpg
Puanım hesaplanmadı ne yapacağım?
Sizin ile aynı durumda olan bir çok kişi var. Kimi bu kuralı hala bilmiyor. “Hocam dilekçe yazalım çözülür mü?” diye çok soru soran arkadaşlar var. Sizleri anlıyorum ancak bunlar pek ihtimal dahlinde gözükmüyor. Sınavdan sonrada bu kuralın kaldırılması hakkında çalışmalar yapılmış, hatta meclise taşınmıştı. O zamanlar bu konu hakkında haber yapmıştık. İlgili haberin detayına BURADAN ulaşabilirsiniz.  Ancak görüldüğü üzere herhangi bir değişiklik yapılmadı.
Dgsli.org ‘un sıkı takipçileri bilirler. Biz gerek sitemizde gerekse facebook, instagram[/url]twitter hesaplarımızda sınavdan önce bu kural hakkında gerekli duyuruları yaptık. Bu koşula dikkat edilmesini, mağduriyet yaşanılmaması adına kılavuzun dikkatli incelenmesi gerektiğini belirttik. Herkes bizi takip etmeyebilir. Takip edenler de yoğunluktan belki gözden kaçırabilir diye mobil uygulamamızdan adayların telefonlarına bildirim yolladık.

Bu kural kaldırılmalı mı? Kaldırılması doğru mu?

COMO-TIRAR-VISTO-AMERICANO-PORTO-ALEGRE-500x281.jpg


Arkadaşlar olaya herkes kendi tarafından bakıyor. İki bölümden net yapanlar; “ Kalkmasın, biz bu kurala dikkat ettik. Kılavuzu inceledik.” diyorlar. Diğer taraf; “Bir taraftan çalışıp, bir taraftan DGS’ye hazırlanıyorum. Yoğunluktan kuralı göremedim. 1 senelik emeğim heba olmasın.” diyor. Bu diyaloglara benzeyen bir çok mail ve mesaj alıyoruz.  İki taraftan da objektif yaklaşan sayısı çok az. Kural kalkmasın diyenler, puanı hesaplanmayan rakiplerinin önüne geçmesini istemiyor doğal olarak. Ama onlarında puanı hesaplanmasaydı, bu kuraldan haberdar olmasaydı onlarda bu kuralın kalkması gerektiği savunacaktı. Bu durum diğer taraf içinde geçerli. Yani kısacası içinde bulunduğunuz duruma göre hareket edecektiniz.
Kişisel yorumumu sizlerle paylaşayım. Yıllardır DGS ile uğraşan, bu sınavın adaylar için ne kadar önemli olduğunu bilen ve bu sınavı kazanıp mezun olan birisiyim. Kısacası Dikey Geçiş Sınavının dinamiklerini bilen ve sizlerden biri olarak yorum yapıyorum. Ham puan koşulunu doğru buluyorum.  150 dakikanın tamamını sadece bir bölümde bulunan 60 soru için harcanması sınavın yapısına ters bir durum. DGS bir hız sınavıdır. Zamanı doğru ve verimli bir şekilde kullanmanızı gerektiren bir sınavdır. Verilen sürede temel matematik ve türkçe sorularını doğru çözmeniz beklenir. Sınava daha öncelerden giren arkadaşlarım bilir, önceki senelerde sadece matematik veya türkçe yapmanız  istediğiniz bölüm için yetmezdi. Diğer bölümü de yapmanız gerekirdi. Bu da size zamanı verimli bir şekilde kullanıp, iki bölüm için doğru bir strateji yapmanıza neden olurdu. Getirilen bu kuralda size en azından 1 soru yapmanızı şart koşuyor. Yapılmayacak birşey değil.
Gelelim diğer duruma… “Bu koşul bizi zorlamıyor. Sadece haberimiz yoktu” diyen arkadaşlarım.  Sizleri suçlamıyorum. Hayatın yorucu temposu içinde bir çok şeyi gözden kaçırabiliyoruz.  Bu olağan bir durum. Ama bahane üretmek veya başkasını suçlamak doğru değil. Biz kendi açımızdan her yerde gerekli duyuruları yaptık. Bir çok arkadaşımızda bize sizin sayenizde öğrendik diye teşekkür etti. ÖSYM yayınlamış olduğu kılavuzda da bu koşulun getirildiğini açıkladı. Sizin için önemli olan bir sınava girerken yayınlanan kılavuzu okumanız gerekirdi. Yani suçu ne girdiğiniz sınav yetkililerinde nede başkalarında aramayın. Sadece verdiğiniz öneme bakın derim.
 
Bu koşulun kaldırılması diğer itirazları da beraberinde getirecektir. Örneğin üyelerimizden birinin sitemize yolladığı mesajda sözel ve sayısal bölümlerin yerini karıştırdığını, matematik sorularını sözel bölüme, türkçe sorularını da sayısal bölüme işaretlediğini söylemiş. İtiraz edersem düzelir mi diyor. Belli ki arkadaşımız sınav heyecanı ile yerleri karıştırmış. Normal bir durum ama bu konuda tüm sorumluluk sınav anında size aittir. Sizce ÖSYM bu itirazı dikkate alır mı? Dikkate aldı diyelim bir çok kişinin sıralamasını değiştirecek. Sınav anında buna dikkat eden adayların önüne geçecek. Aynı durum 0,5 kuralına takılanlar içinde geçerli.
ON40SD0-300x225.jpg
Bunu unutmayın. Bu ne ilk nede son yapılan bir sınav. Bu sene olmazsa sonraki sene veya bir sonraki sene olur. Ama siz gerçekten istiyor ve çaba sarf ediyorsanız bu eninde sonunda olacaktır. Kendinizi üzmeyi bırakın ve önünüze bakın. Bu sınavdan mağlup olarak ayrılmış olabilirsiniz ama bunu fırsata çevirerek güçlü olarak çıkmakta sizin elinizde.
Son olarak ÖSYM kuralın kaldırılacağı yönünde bir açıklama yapmadı. İleri ki günlerde açıklama yapar mı bilemeyiz. Sınav hakkında bir sürü kampanya yapılıyor. Kampanyalar hakkında [url=http://www.dgsli.org/forum/forum-imza-sosyal-medya-kampanyalari]forum sitemizde bulunan bölüme göz atabilirsiniz.
Hepinize başarılar diliyoruz. Dgsli.org olarak tercih döneminde sizlerin yanın olacağız. Her zaman ki gibi ?
Anıl
*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir.  www.dgsli.org biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©Dgsli.Org

Bu konuyu yazdır

  Dgs tekrar hazırlanmak
Yazar: Kullanıcı Adı - 17-08-2018, Saat: 16:17 - Forum: Soru - Cevap - Yorum Yok

elektrik elektronık muhendıslığı istiyorum Ankara da. Ya Hacettepe ya odtü bu sene dgs puanım 284. Ama 330 olması lazımdı en kötü heyecan yaptım sınavda yoksa yapardım ilk defa çalışarak girdim geçen sene eksi ile artının çarpımını bilmiyordum tekrar hazırlanmalı mıyım

Bu konuyu yazdır

  ÜCRETSİZ KİTAP YARDIMI İHTİYACI OLANLAR BAKSIN :)
Yazar: cğdem3 - 17-08-2018, Saat: 15:36 - Forum: DGS 2018 - Yorumlar (6)

arkadaşlar merhaba elimde kullanmadığım kitaplar var gerçekten ihtiyacı olanlar mesaj atarsa sevinirim. seçtiğiniz kitapları karşı ödemeleri olarak ptt den adresine göndericem alanlarda umarım hayrını görür.  en altta da denemeler var onlara da bakabilirisniz.( kitap resimleri de linkte )https://i.hizliresim.com/b6ZRRm.jpg
https://i.hizliresim.com/DDWqr3.jpgEk Dosyalar Ekran Görüntüleri
   
Bu konuyu yazdır

  Halkla İlişkiler ve Tanıtım
Yazar: blurandash - 17-08-2018, Saat: 12:40 - Forum: Soru - Cevap - Yorum Yok

Merhaba arkadaşlar. Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Meslek Yüksekokulunu bitirmiş bulunmaktayım. Bu sene DGS’ye girdim ve Akdeniz Üniversitesi düşünüyorum. Daha önce Halkla İlişkiler ve Tanıtım okuyup geçiş yapan ya da yapmayı düşünen arkadaşların bu konu altına yazmalarını rica ediyorum. Kaç dersten muaf oldunuz veya Antalya düşünen var mı? Puanınızı ve sıralamalarınızı da söylerseniz sevinirim.

Bu konuyu yazdır

  tarım önlisans
Yazar: türkan - 17-08-2018, Saat: 11:35 - Forum: Soru - Cevap - Yorum Yok

arkadaşlar;  Tarla bit.        
                 bahçe bitkileri.        
                 zootekni           
                  tarımsal biyoteknoloji
 lisans tamamlama alanları hakkında geçen yıl başarı sıralamalarını nasıl öğrenebilirim yada nasıl tahmin yürütebilirim.

Bu konuyu yazdır

  makine bölümünden geçiş soru
Yazar: ferhat tunahan - 17-08-2018, Saat: 11:34 - Forum: DGS 2018 - Yorum Yok

arkadaşlar makine bölümünden bu sene gemi mühendisligine geçsem orayı 2 senede bitirdim sonra tekrar dgs ye girsem makine mühendisligini bitirsem böyle bi imkan varmı

Bu konuyu yazdır