DGS Dikey Geçiş Sınavı Dgsli.Org Forum'a Hoşgeldiniz.

Giriş Yap Üye Ol

Sohbeti görüntülemekte sıkıntı yaşıyorsanız tarayıcınızın çerezlerini temizleyin!

Welcome, Ziyaretçi

Forumda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Toplam Üyeler: 13,670
» Son Üye: kareas06
» Toplam Konular: 1,194
» Toplam Yorumlar: 4,994

Detaylı İstatistikler

Kimler Çevrimiçi
Toplam: 13 kullanıcı aktif
» 0 Kayıtlı
» 12 Ziyaretçi
Bing

Son Aktiviteler
Genel Forum Siteleri Yazar: FieryTR
14-02-2024, Saat: 10:25
Kitap Kapak Tasarımı Yazar: FieryTR
02-02-2024, Saat: 16:25
Prefabrik Yazar: FieryTR
01-02-2024, Saat: 11:18
Rise Online GB Yazar: FieryTR
27-01-2024, Saat: 16:22
PUBG Mobile UC Yazar: FieryTR
27-01-2024, Saat: 08:53
SMM Panel Yazar: FieryTR
26-01-2024, Saat: 16:29
Takılası - Genel Forum Yazar: FieryTR
25-01-2024, Saat: 18:57
DGS 2024 Başlığı Açıldı Yazar: ssari
28-09-2023, Saat: 10:24
Deneme Sınavları Yazar: Ferhatt
05-05-2023, Saat: 19:03
DGS muaf olmayan dersler ... Yazar: isletme22
20-02-2023, Saat: 02:17

DGS İtiraf Sayfamızdan Başarı Öyküleri-1
Yazar: DgsliOrg - 05-02-2015, Saat: 17:09 - Forum: DGS Başarı Öyküleri - Yorum Yok

Hasan Aktaş

“ben Benimle beraber çalışan kuzenimin hikayesini anlatmak istiyorum. Kuzenim ve ben aynı şehirde dgs ye hazırlandık. ben kendi evimizde ders çalışmak sıkıntı oluyor eve çıkalım dedim onun da kabul etmesi ile üniv deki arkadaşın evine taşındık kuzenim. Mühendislik istiyordu ve mat yapması lazımdi meslek lisesi çıkışlı olduğu için alt yapı yoktu. Ilk deneme de 25 netle başladı Matematiğe evdeki tv ve interneti kapattırdik günlük belli bi kota koyarak ders çalışıyorduk. Benim şahsi sorunlarım dan dolayı evi terk etmek zorunda kaldım o gece gündüz demeden dersaneden eve evden dersaneye gitti geldi son 3 ayda 80 kilo olan kuzenim 100 olarak sınava girdi ben ve matematiktin 70 net yaptı türkçe den de 55 net ve okul birinciliği ile erciyes elektrik-elektronik muhendisligine yerleşti. Bir şeyleri başarmak için birşeyler den fedekarlık yapmak gerek o 20 kilo aldı belki ama kazandı. Şimdi soruyorum nasıl durumlar abi keşke dgs ye hazırlansam mat 2 diye bi baş belası var ki matt1 i mumla aratıyor kazanmak kolay okumak daha zorSmile

Bu konuyu yazdır

En Beğenilen DGS Hikayesi
Yazar: DgsliOrg - 05-02-2015, Saat: 17:08 - Forum: DGS Başarı Öyküleri - Yorumlar (2)

DGS İtiraf sayfasının en çok beğenilen DGS Hikayesi….

(Site yönetimi: Güzel sözleriniz için teşekkürler Çiftimize mutluluklar diliyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz.)

GÜLER Çifti’nin DGS Hikayesi….

“Merhaba arkadaşlar, benim hikayem herkesten farklı biraz. Çünkü bu sayfanın Dikey Geçiş Sınavı (DGS) bende yeri çok farklı. Bu sayfa daha yeni açıldığında 100 üyesi bile yokken üyeydim ve admin sağolsun çok yardımcı oldu. Bu sayfa sayesinde kazandım diyebilirim. Çünkü dersaneye gitmemiştim. Hikayem farklı dedim diğerlerinden. bu sayfada birisi vardı sorduğum sorularda kendiside yardımcı oluyordu, baya yardımlaşıyorduk. Sayfada bi beyin fırtınası takımımız vardı adeta. Faceden tanıştık o zamanlar. ama bir süre sonra bağımız koptu. Sonra ben SDÜ inşaat‘ı kazandım ve ne tesadüftür aynı sene oda orayı kazandı.kendisiyle sayfadan dolayı zaten tanışıyorduk ve birbirimize yardımcı olmaya başladık. O zamanlar intibak süreci biraz sıkıntılı ve stresliydi ve hep birbirimize destek olduk. Geçen sene mezun olduk ve kendisiyle hiç ayrılmadık. Kendisi benim artık hayat arkadaşım ve eşim  Çok mutluyum. Allahtan hep hayırlısını istedim. Hem dgs’yi kazandım hemde eşimi  O yüzden bu sayfayı kuranlardan allah razı olsun. İnsanlara yardım etmeleri çok ulvi birşey bence. Adminlere çok teşekkür ediyorum. Siz hazırlananlara da tavsiyem: istemek sadece yeterli olmuyor o yolda dürüstçe ve emin adımlarla ilerlemelisiniz. Umutsuzluğa hiç bir zaman düşmeyin sadece kazanacağınızdaki hayatınızı yaşamınızda ki olacak değişiklikleri düşünün yeter. Rabbim herkesin emeğini karşılıksız bırakmaz inşallah. BAŞARILAR DGS AİLESİ  “

Bu konuyu yazdır

Ispartadan Trabzona Uzanan Bir Yolculuktu Benimkisi…
Yazar: DgsliOrg - 05-02-2015, Saat: 17:08 - Forum: DGS Başarı Öyküleri - Yorum Yok

Ispartadan Trabzona Uzanan Bir Yolculuktu Benimkisi…

Bende bir gün buraya kendi başarı öykümü yazabilmeyi hayal ederdim hep… Şimdi zamanı geldi diye düşünüyorum ve kendi başarı hikayemi sizlerle paylaşıyorum…

Ben süleyman demirel üni inşaat teknikerliği mezunuyum. buraya girerken aklımda hep dgs vardı ama inşaatçılar için bu işin bu kadar zor oduğu bilmiyordum belki bilsem başka bölüm tercih ederdim en baştan. sdü ye girmemde biraz şans eseri oldu. araştırmadan sırf akdenizde olduğu için yazmıştım fakat gittiğimde hocam bana “burayı bilerek mi tercih ettin,burası dgs de inşaatlardan en çok öğrenci veren üni.” olduğunu söyledi.üni boyunca notlarımı yüksek tutmak için uğraştım ve dgs ye çalışmadım hiç. sene sonunda 3.15 ortalama yaptım ve 74 puan geldi okuldan fakat sınavda çuvalladım açıkcası 258 gibi bir puanla 14000 civarı bi sıralama elde ettim. Sınavı kazanmaya kararlıydım ve dershaneye yazıldım çalışmaya başladım açıkcası dershanenin pek yararını görmedim evde daha çok kendim çalıştım ilk 3 ay sıkı çalıştım. ocak ayından sonra bi boşvermişlik oldu bende mayıs ayına kadar, ama denemelere giriyordum hep. türkiye geneli denemelerini kaçırmıyodum ve sürekli deneme çözmeye çalışıyordum. deneme sonuçlarım genellikle düşük çıkıyordu, bazen çok yüksek aldığım oluyordu. son 1-2 ay yine derslere asıldım ve deneme çözmeye başladım çıkmış soruları çözdüm son 1 hafta. Sınava girdim ve yetiştiremediğim en başarılı olduğum kısım türkçeyi (70 net üstü yaparım genellikle)nerdeyse hiç paragraf okumadam direk cümlenin anlamına bakarak 50 dk da 70 türkçe sorusu işaretledim. sonuç açıklandı ve 68 mat 52.50 türkçe 1838. olmuşum. hedefim ilk 2000 e girmekti zaten. tercihlerdede 4. sıradaki Karadeniz Teknik Üniveristesi inşaat mühendisliğini kazandım. şuan hazırlıktayım. tek dezavantaj burda hazırlıktan başaltıyorlar toplam 5 sene okuyorsunuz derslerinizden sadece 5 tanesini sayıyorlar. Ama yinede değer herşeye. memnunum hayatımdan. herkese başarılar diliyorum allah emeklerinizin karşılığını verir inşallah. elimden geldiği kadarıyla sorularınız varsa herkese yardımcı olmaya çalışıcam. iyi çalışmalar

Bu konuyu yazdır

HEM GEÇ OLDU, HEM GÜÇ OLDU ; AMA SONUNDA OLDU !
Yazar: DgsliOrg - 05-02-2015, Saat: 17:07 - Forum: DGS Başarı Öyküleri - Yorum Yok

HEM GEÇ OLDU, HEM GÜÇ OLDU ; AMA SONUNDA OLDU !

Öncelikle bu tarz bir şey yazacagım hiç aklıma gelmiyordu . Fakat degerli Gülçin Hocam’ın telkinleriyle ve burada aynı amaç ugruna gecesini gündüzüne katan bir çok arkadasa faydalı olma isteginin bir sonucu olarak bu yazıyı yazmış bulunuyorum . Umarım sizinde bu hikayeden çıkarımlarınız olur ve sizde hedefleginiz yolda yılmadan çalışarak hedeflediginiz yere ulaşırsınız..

Ailemin marketi vardı . Bir çok faydasının yanında bana egitim anlamında birçokta zararı olmuştu marketimiz olmasının. En önemlisi de sanırım o zamanlarda ders calısmanın önemini tam olarak kavrayamama sebep olmuştu . Okul derslerim iyiydi fakat sınavların konusunda bir bilgim yoktu . Nasıl calısmak lazım ? Kendimi nasıl geliştirebilirim ? vb konularda pek düşünmüyordum J
Sanırım sınav zamanı bir sihirli degnek degecek ve ben bütün soruları cevaplayıp istedigim yere gidecektim gibi bir ruh hali içerisindeydim J Bu yıl okulumdan (orta okul) başarılı bir ögrenci oldugum için 11 takdir ve 1 Teşekkür belgesi 4.90 ortalama ile mezun oldum . Fakat ailemin acele ile kayıt etmesi sonucu iyi bir Süper lise ( o zamanlar yabancı dil egitimi veren 4 yıllık liseler vardı ve ortalama ile örgenci alıyordu ) yerine mahallemizde bulunan bir düz liseye kaydımızı yaptırdık .

Başarılı orta okul yıllarından sonra geldiğim düz lisede gerek ortamdan ve gerekse de benim hala olayın ciddiyetinin farkında olmamamdan dolayı ÖSS sınavına girdik fakat aldıgım puan ilk sene bizim iki yıllık bir yüksek okula bile yetecek kadar puan almamıştım. E tabi bir sene tek soru çözmeyince , bütün kitapları bir çantaya koyup sabah okula götürüp aksam eve getirip hiç açmadan tekrar sabah okula götürünce böyle bir sonuc kaçınılmaz oluyor J

Yıl 2008
Artık hayatın zorluklarını görmeye başlamıstım ve okumam gerektiğini yaşayarak anladım . Fakat marketimiz bana bu konuda pek yardımcı olmadı. Kendime bu sene yapılacak olan sınava hazırlanmak için bir tane soru bankası aldım. Kitabı aldıgım ilk gün ilk sayfasını actım ve matematikten 5 tane soru çözdüm. Ardından bir müşteri geldi ve kitabı kapattım . Kapatış o kapatış J O sene yapılan sınava sadece 5 soru çözerek girdim . Sonuclar acıklandıgında sadece bir yüksek okula girebilecek kadar puan aldıgımı örgendim ( O zamana kadar ölsemde şehir dısında bir iki yıllık okula gitmem diyordum. Hayattan büyük konusmama konusunda büyük bir ders almıştım ! )

Bir dershanenin rehberlik servisine gittim ve HAYATIM DEĞİŞTİ.
Tercih yaptırmak için gittiğim dershanenin rehberlik servisinde bulunan hoca bana DGS diye bir sınavın varlıgından bahsetti ve beni tekrar hayata döndürdü. Kararımı vermiştim artık bütün tercihlerimi 2 yıllık İnşaat teknikerliği bölümlerinden yana kullanmıştım zira bir hedefim vardı artık. ( Aile dostumuz olan bir şahsın İnşaat Mühendisinin öldügü yıl dogdugum için kendisinin adı bana verilmişti. Ve ben Onun Adıyla aynı ünvana sahip olucaktım! )

Sonuclar açıklandıgında marketteydim ve bulundugum sehire otobüsle 16 saat mesafede olan bir sehire gidecektim J Fakat Hedef belirlenmişti ve artık hiçbir şey beni bu hedeften alıkoyamayacaktı. Buraları kısa kesmek istiyorum arkadaslar çünkü oldukça zor dönemlerdi benim için çünkü hedefime ulasmak için gercekten cok fazla çalıştım. Sabah saat 5 te kalkıp ders calıstıgımı bilirim.

Bu çabalarım bana okulda bölüm 3. lüğünü getirdi. Çünkü DGS de sadece sınavdaki netlerim yeterli olmayacaktı. Okuldan gelen o zaman AÖBP şimdiki ÖBP puanım ne kadar yüksek olursa bu beni o kadar avantajlı kılacaktı.
Okuldan mezun olduktan sonra yine marketin bana attıgı kazık sonucu bir sene sınava hazırlanamadım J Nasip kısmet diyip 2012 de sınava hazırlanmak için bir önceki sene yazılıpta gidemedigim TASARI dershanesi Bakırköy subesine kaydımı yaptırdım .

Hayatımdaki 2. dönüm noktamın burası oldugunu düşünüyorum başkalarının arayıp sorarak ve kalitesini bilerek geldiği yere ben kapısının önünden gecerken tabelasını görüp girmiştim J

SINAV SÜRECİ

Hayatı boyunca ÖSYM nin yaptıgı hic bir sınava hazırlanmayan ben artık bunun son şansım oldugunu biliyordum ve onun için elimden gelenin fazlasını yapmak zorundaydım. Yine her zamanki aksilikler yasandı ve ben dershanenin 2 ayı dershaneye gidemedim J
Fakat artık ne yapmam gerektiğini biliyordum . Aileme bunun benim son sansım oldugunu ve bunu yapmak zorunda oldugumu söyledim . Artık marketle ilgilenmeyecek sadece sınava odaklanıcaktım. Hemen dershaneye gittim . Sabah erkenden gittim ve dersler bittikten sonra dershaneden ayrılmadım . Gördüklerim beni şaşırttı insanlar dersleri bittikten sonra gitmiyorlar dershanenin üst katından bulunan sınıflara girerek grup halinde soru çözüyorlar ve yapamadıkları zaman birbirlerine yardımcı oluyorlardı. Çok hosuma gitmişti bende böyle yapmalıydım.

Bir sınıfa gittim kapıyı actım orada ders calısıp calısamayacagımı sordum tabiki dediler ( Degerli dostlarım Hilal Meltem Sena Nurullah ve Hayati , Mert , Yunus, adını sayamadıklarım benim hayatımda artık çok önemli bir yere sahipler… ) ve ben hayatımda 3. dönüm noktasını astım. Artık derslere hem kendi sınıfımla hemde hafta sonları dersleri yeni başlayan gruplarla giriyordum . Acıklarımı hızla kapatıyordum . Deneme sonucları istedigim sonucları vermiyordu fakat ben bu sonucların arac asıl önemli olanın DGS oldugunun bilinciydeydim ve hiç moral bozmadan çalışamay devam ettim . Konular bitmeye yakın denemelere başladım. Dershanenin yaptıgının yanında kendi arkadaşlarımızla denemeler yapıyorduk . Sayısı tam aklımda yok fakat bir senede 100 küsür deneme çözdük J Bazı günler 2-3 deneme atıyorduk . ( Sevgili dostum Nurullah ın katkısı unutulmaz) . Bu arada ÖSYM bize klavuz şakası yaptı J İstedigimiz yerlerdeki bir çok okul kontenjan acmadı. Moraller alt üst oldu… Fakat bunun da bir sınav oldugunu ve bununda bir çok rakibimizi eledigini biliyorduk. Azimle çalışmaya devam ettik. O kadar kaptırdık ki kendimizi sınava sevgilimizi unuttuk ve sınava bir ay kala ayrıldık J Fakat yapacak bir şey yoktu ve sınav yaklaşıyordu ..

SINAVDAN BİR GÜN ÖNCE
Herkes dinlenirken ben gidip internet kafeden 2012 nin çıkmış bütün sorularını alıp çözdüm J J J
SINAV GÜNÜ
Bana artık tek seyin kendi heyecan ve stresim oldugunu artık adım gibi biliyordum. Sınav salonumun bulundugu okula benim dısımda 2 tane kardesimin çıkması bende heyecan bırakmamıştı . Birisi Nurullah tı digeri ise Mert bir sene beraber calıstıgım kardeslerim J
Sorular önüme geldiğinde kendime sadece sunu söyledim ‘’ O kadar çözdügümüz çıkmış soruların en sonuncusunu çözüyoruz artık 2012 çıkmış sorular J
Sınavdan cıktık .. Emin olmadıgım soruları prensip geregi işaretlemedim J Sonrada 4 bosun 3 nün dogru oldugunu gördüğümde acı veren bir tebessüm attım J
En zor süreclerden biriside belki sonucların acıklanması ve tercih sürecleriydi . gecen her gün beklentileride alıp götürüyordu..
Bir gün ODTÜ de okuyan ve benden bir önceki sene kazanan kardesim gibi sevdigim dostum Ömer aradı : Kardesim Tc ni ver sonuclar acıklandı J

SIRALAMA : 0000149
YERLEŞTİĞİ BÖLÜM :
ORTA DOGU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ- İNSAAT MÜHENDİSLİĞİ

Sonundan cabalarımız sonuc vermiş ve hayallerimizi süsleyen bölüme girmiştik..
Ne kadar şükretsek azdı… Yaşadıklarımız gözlerimizin önünden gecince emeklerimizin sonucunu görünce yaşanan duyguları tarif edecek kelimeler yoktur…

ASLA HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN KOŞMAKTAN VAZGECMEYİN !
ASLA HAYATIN ÖNÜNÜZE KOYDUGU ENGELLER YÜZÜNDEN YOLUNUZU DEGİŞMEYİN…

AZMİN ELİNDEN BİRŞEY KURTULMAZ ARKADAŞLAR SİZ İSTEYİN, ÇALIŞIN VE GERİSİNİ ALLAH’A BIRAKIN O KİMSENİN HAKKINI YEMEZ…

Bu konuyu yazdır

Erciyes Üniversitesi İletişim
Yazar: DgsliOrg - 05-02-2015, Saat: 17:06 - Forum: DGS Başarı Öyküleri - Yorum Yok

Bilal Şahin’nin DGS Hikayesi….

“DGS Hikayem.

Arkadaşlar merhaba benim dgs hikayem biraz uzun ama okumanızı tavsiye ederim. Çünkü benim hikayem diğerleri gibi binlerce soru çözmek, saatlerce odaya kapanıp ders çalışmak tonlarca para verip kurslara gitmekle alakalı değil. Ben bunlar olmadan da bu sınavın kazanılabileceğini düşünüyorum ki sınavı da bu şekilde kazandım. Buna şans da diyebilirsiniz tesadüf de, ama ben bunun istemek ve hayatınızın odak noktasına bu sınavı koymakla ve kesinlikle stres yapmamakla alakalı olduğunu düşünüyorum. İşte ben hayatımın sınavı olarak gördüğüm dgs sınavına 2011 yılında girdim ve Erciyes Üniversitesi İletişimi kazandım. 1 hafta öncede okulumu 1 dönem erken bitirerek mezun oldum. Bu ben dahil kimsenin beklemediği bir şeydi. Çünkü ben lise hayatım boyunca başarısız bir öğrenciydim ilk senemde sınıfta kalmıştım ve diğer sene zorda olsa lise 2. sınıfa geçebilmiştim. Hal böyle olunca bunu benden beklemek pekte gerçekçi değildi. Ancak üniversite hayatlarım başarılıydı. Ön lisans yaptığım Giresun Üniversitesinde okulumu bölüm ikincisi olarak bitirdim. Bu ikincilik beni dgsyi kazanmamda oldukça etkiledi. Çünkü ben sayısalda oldukça kötüydüm ve bu açığımı okuldan aldığım puanla kapatmış oldum. Dgs hakkında pek bilgim yoktu ancak son senemde bilgi sahibi oldukça bu sınavın benim hayatımın dönüm noktası olacağını düşünmeye başladım. Çünkü eğer bu sınavı kazanamazsam bir çok hedefimi gerçekleştiremeyeceğimin farkına vardım. Bu şekilde düşünmeme rağmen sınava hiç hazırlanmadım desem yeridir Yapı olarak ders çalışmayı seven kitap okumayı seven test çözen bi yapım hiç olmadı. Sınav öncesi yaptığım tek şey 1-2 deneme sınavına girmek oldu. Açıkcası kazanma ümidim olmamasına rağmen nedensiz bir şekilde kendime güveniyordum bu kapı bana açılacaktı hissi vardı bu nedenle sınava girdiğimde çok rahattım tamamen stressizdim bunun yapılmayacak birşey olmadığını biliyordum. Nitekimde böyle oldu ve sınavı kazandım. Şuanda da mezun biri olarak dönüp arkama baktığımında nereden nereye geldiğimi görüyorum. Dgs sınavına kadar kısıtlı hedefleri olan ben şuan hedeflerimi büyütmüş bir şekilde geleceğe bakabiliyorum. Sizde bu sınavı hayatınızın odak noktasına koyarsanız geleceğe bu şekilde bakmanız mümkün. Bunun için yapmanız gerekenler benim düşünceme göre sırasıyla;
1. Gerçekten istemek
2. Bu isteği hayatınızın odak noktasına koymak
3. Saatlerce ders çalışmak, binlerce soru çözmek yerine daha düzenli ve mantıklı çalışmak (yani 500-600 soru çözmek yerine 200 soru çözüp soruların mantığını anlayabilmek)
4. Asla kazanamamayı düşünmemek
5. Strese ve sıkıntıya girmemek kendine güvenen ve rahat olan insanlar sınavlarda her zaman daha başarılı olmuşlardır.
Umarım bu konuda sınava bakış açınızı değiştirebilmiş sizi biraz olsun rahatlatabilmişimdir. Genel anlamda çokta başarılı olmayan bir öğrenci olarak söylüyorum ben bu sınavı kazandıysam herkes kazanır “

Bu konuyu yazdır

Açıköğretimden Türkiye Birinciliğine…
Yazar: DgsliOrg - 05-02-2015, Saat: 17:06 - Forum: DGS Başarı Öyküleri - Yorum Yok

Açıköğretimden Türkiye Birinciliğine…

Sınava hazırlanırken buradaki kişilerin hikayelerini okur ve çabalarını gözümün önüne getirirdim. Bir gün burada kendi hikayemi yayınlayacağımı söyleseler “Hadi canım!” der ve güler geçerdim. Hayatta yetinmeyi bilenlerden oldum ben hep. Başarılı sayılabilecek bir lise hayatım vardı. En azından sınıfta hiç kalmadım ama öyle öğretmenlerin parmakla gösterdiği bir öğrenci de hiç olmadım. Küçük yaşta düşünmeden verilen kararlar bütün hayatını etkilermiş bunu biraz geç anladım.

Lise 2 de sayısal bölümü seçtim ve bu benim için büyük bir hataydı. Derslerden kalmıyordum belki ama başarılı da olamıyordum. Neticede liseden mezun olurken okul ortalamasının altında kaldım ve ortaöğretim başarı puanım ne yaparsa yapayım kaç net çıkartırsam çıkartayım sayısalın gözde mesleklerinin kapısını bana aralamıyordu. Bunu anladığımda iş işten geçmişti. Neticede hayalim olmayan bir üniversiteye gittim. Hayalim olmasa da üniversitenin bana çok şey kattığını düşünüyorum. Öncelikle gece geç saate kadar ders çalışılabileceğini üniversitede öğrendim. İnsan ömründe bir iki yılın kayıp sayılmayacağını üniversitede öğrendim. Bunun yanında üniversite, bende varolan sorgulayıcı kişilik yapısını ortaya çıkartmama yardımcı oldu. Kitap okumayı seven biriydim üniversitede daha fazla sevdim. Mezun olduğumda her insanın içinde aslında varolan ama bazılarımızın farkında olmadığı gizil gücü ben artık tanıyordum. Çalışma hayatına atıldım ve aslında değerlendirecek olsam başarılıydım da. Belki hayatta hiç olmadığım kadar kendimi başarılı hissediyordum iş hayatında.

Belirli bir zaman geçtikten sonra hayatımdaki eksikliği hissetmeye başladım bu lise 2 de kaçırdığımı düşündüğüm eşit ağırlık treniydi. Sayısalı seçtikten sonra eğer eşit ağırlık öğrencisi olsaydım kesin Hukuk okurum derdim daima. Bu yönde araştırmalarıma başladım ve dikey geçiş sınavıyla ilk defa o zaman tanıştım. Adalet bölümünden Hukuk’a geçiş yapılabileceğini öğrendim. Ama bunu öğrendiğim zaman çalıştığım yer örgün bir adalet programı kazanıp okumamam için uygun değildi. Tabi bu araştırmaları yaparken ************** da yer alan tüm bilgileri okudum diyebilirim. Yeri gelmişken siteye teşekkürü bir borç bilirim. Sonra birgün Anadolu Üniversitesinin Açıköğretim Fakültesi bünyesinde Adalet bölümü açacağını duydum. Kalbimin o anki çarpıntısını hala hatırlıyorum

“Acaba yapabilr miyim?” diye düşünürken kayıt işlemini tamamlamıştım bile. Hem iş hem okulu bir arada yürütecektim bundan sonra. Önümde uzun bir yol vardı.

Kural 1: Dikey geçiş sınavı ile ilgili öğrendiğim ilk şey meslek yüksekteki ortalamanı olabildiğince yüksek tutmaktı . Adalet bölümü benim ruhumu bulduğum bölümdür . Dersler o kadar hoşuma gidiyordu ki çalışırken yaşadığım hazzı anlatamam. İşten yorgun argın geldiğimde adalet bölümünün kitaplarını okumak benim için adeta bir dinlenme zamanıydı. Bu şekilde birinci sınıfı başarılı şekilde tamamladım. Hiç bir dersten kalmadım ve ortalamam da 93 civarındaydı.

Kural 2: Dikey geçiş sınavı 160 soruluk sayısal mantık sözel mantık sorularından oluşan bir sınavdır. Konuyu bilmek yetmez aynı zamanda soruya tepeden bakıp hızlı görebilmek de gerekir. Bunun içinde çok soru çözmek gerekir. Ben Kural 2′yi istediğim gibi uygulayamadım çünkü hem adaletin derslerine çalışmak hem işe gitmek hem dikey geçiş sınavı soruları çözmek için yeterli zamanı bulamadım.Çünkü neredeyse beş yıldır iş dünyasındaydım ve derslerden uzaktım. Matematik ve Türkçe konusunda desteğe ihtiyacım vardı.

Sınava 4 ay kala adalet bölümünün derslerini başarıyla yürüten ama dikey geçiş sınavı hazırlığında bir türlü istediği noktada olmayan bir adaydım. Açıkçası bu halimle aklımdaki tek şey okulu bu yıl bitirip sadece sınava ertesi yıl hazırlanmaktı. Ama içim içimi de yiyordu hani. 26 yaşındaydım ve zaman aleyhime işliyordu. Sınava hazırlık sürecinde yararlanmam gereken yayınları ************** daki deneyimli arkadaşların paylaşımlarından öğrendim. Kitaplar yardımcıdır ama yön gösterenler daima olmalıdır. Bende çözdüğüm sorularda bana yön gösteren Habip Hocam, Bekir Hocam ve İrfan Hocam’a yeri geldiği için teşekkür ederim. Benim gibi dikey geçiş sınavını bu yıl düşünmeyen sadece okuluna yoğunlaşmış bir öğrenciye cesaret verip yüreklendirip bu kadar kısa sürede bana yardımcı oldukları için.

Sınav gününe gelecek olursam sınava girerkenki psikolojim “Başaramazsan üzülme sen zaten istediğini elde ettin adalet bölümünde hukukla ilgili dersler aldın ve iki yıl da olsa mutlu olduğun bir dönem geçirdin” şeklindeydi. Korkularımı, girdiğim bunalımları bir kenara bırakmıştım. Tamamıyla sınava odaklanmıştım. Sınavdan çıktığımda üstümden bir yük kalkmış gibi değilde sanki hayatımda yeni bir dönem başlayacakmış gibi hissediyordum. Sınav sonucu açıklanınca şaşkındım. Bir iki saat ayılamadım desem yeridir Başarılı bir sınavdı ama neticenin böyle olacağını tahmin etmemiştim. Bu yıl benim yılım oldu çok mutluyum. Emeği geçenlere tekrar tekrar teşekkür ederim. Benim sınava hazırlanan arkadaşlarıma kendimce tavsiyelerim:

1) Etrafınıza duyarlı olan. Etrafınızdaki gelişmelere algılarınız açık olsun.

2) Ne bulursanız okuyun. Gazate, kitap,dergi çünkü Dgs de hızlı algılayabilmenin temel şartı bu diye düşünüyorum.

3) Hayal dünyanızı geniş tutun 26 yaşında Hukuk okumaya başlamak belki biraz çılgınca gelebilir ama hiçbir şey için geç değil.

4) Doğru kaynaklardan doğru sorular çözün. Dgs’ye yönelik sorular olsun. Zihninizi gereksiz soru tipleri ve çıkmayan konularla yormayın.

Her şey gönlünüzce olsun umarım tüm çalışanlar hak ettiklerini elde ederler.(alıntıdır)

Bu konuyu yazdır

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim ?
Yazar: DgsliOrg - 05-02-2015, Saat: 17:04 - Forum: DGS Rehberlik - Yorum Yok

Meslek yüksek okulu mezunları ve açıköğretim fakültesi önlisans bölümü mezunlarını ilgilendiren DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sınavı 19 Temmuz tarihinde tüm Türkiyede sorunsuz bir şekilde gerçekleştir. Puanların açıklanmasından sonra sıra tercihlerin yapılmasına geldi. Sınav giren adaylar tercih kılavuzunun yayınlanmasını ve tercih tarihlerinin açıklanmasını bekliyor. Bu konuda daha resmi siteden bir açıklama yapılmadığını belirtelim. Yapıldığı zaman sitemizden bilgilendirmede bulunacağız.

Herkesin sorduğu merak ettiği sorulardan biri kaç tercih yapabilirim? 2012 DGS ile birlikte tercih hakkı 30’a çıkarıldı.2013 öncesinde 18 tercih hakkı vardı 2012’den sonra tercih sayısı 30 yükseltildi. Dolayısıyla tercih hakkınız 30 ve tercih yaparken gitmek istediğiniz yerler olacak şekilde yapın. Eğer gitmek istemediğiniz bir yer çıkar ve gitmezseniz seneye puanınızda kesinti olur. Bu nedenle iyi düşünmenizde yarar var.
Tercihlerinizi yaparken sadece bölümünüzle ilgili YÖK’ün belirlediği bölümleri tercih edebilirsiniz. Bölümünüzün dışındaki alakasız bölümleri tercih yapmayın ölü tercih olur. Kazanma ihtimaliniz yoktur.
Tercihlerinizi yaparken fikir vermesi açısından geçen seneki puanlara bakabilirsiniz ama asıl önemli olanın başarı sıralamaları olduğunu unutmayın. Başarı sıralamasına göre tercihlerinizi o doğrultuda yapın.
Maddi yönden yetersizseniz ikinci öğretim programlarını yazmamayı yada yazarsanız da kazandıktan sonra yüzdelik dilime girebilme şansınız varsa onu düşünerek yazınız.
Kılavuzdaki koşul ve açıklamaları dikkatli okuyun.
Gideceğiniz üniversitelerde zorunlu hazırlık okutuluyor mu, kaçıncı sınıftan başlatılıyor, eğitim dili hangi dili İngilizce mi gibi koşullar sonradan karşınıza çıkıp sizi şaşırtmasın. Forum sayfamızda bazı sizden gelen biligileri yazdık bu konu hakkında. Yeni bilgiler geldikçe güncellenecektir.
DGS tercihlerinizi sisteme girdikten sonra onay almayı unutmayın. Birçok arkadaş sisteme girdikten sonra onayı almadığından dolayı tercihleri vermemiş gözüküyor.
DGS tercih tarihleri hakkında kesin bir bilgi ÖSYM tarafından açıklanmasa da bu hafta içinde tercihlerin başlaması bekleniyor.

Bu konuyu yazdır