Reklam
Reklam


Soru/Cevap

Soru/Cevap

Sıkça sorulan sorular?

Bu bölümde sizden gelen ve en fazla sorulan soruları derledik. Sormak istediğiniz diğer sorularınız için forum sayfamızda bulunan  Soru-Cevap bölümünden soru sorabilirsiniz.

1-Sınava kaç kere girebilirim?

Sınava istediğini kadar girebilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

2-Sınava kimler girebilir?

Mezun ve son sınıfta olan arkadaşlarımız girebilir.

3- Açıklanan sınav sonuçlarına okul puanları dahil mi?

Evet arkadaşlar. Okul puanlarınız eklenmiş halidir.

4- Sınavı kazandım ama gitmezsem puanım düşer mi?

Evet, okul puanınız kılavuzda belirtildiği oranda düşer. ÖBP’niz 0,6 yerine 0,45 ile çarpılıp puanınıza eklenecektir.

5- Dgs ile açıköğretimden devam ettim. Örgün bir öğretimi kazanırsam açıköğretimde ki okulumu da okumaya devam edebilir miyim?

Evet, hiç bir sıkıntı olmadan aynı anda okuyabilirsiniz.

6-Tek ders, staj ve bitirme projesi gibi durumlardan dolayı okulum uzadı DGS ile bir yer kazandım kayıt yapabilir miyim?

Yök bu konu hakkında 2012’de bilgilendirme yaptı. Mezun olamayan öğrencilere bütünleme veya ek sınav sonucunda kayıt hakkı kazandıkları programa kayıt hakkı tanındığı da dikkate alınarak, 2012 dikey geçiş sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavını, tek ders sınavını vb. Başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2012 -2013 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar programların kontenjanları dikkate alınmadan, 2012 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmelerine karar verilmiştir.

7- Lisans ile uzaktan eğitim aynı anda okunabilir mi?

Hayır, böyle bir imkan yok malesef. Lisans eğitimi ile beraber uzaktan eğitim programlarını ve açıköğretimin kontenjanlı bölümlerini aynı anda okuyamazsınız.

8-Önlisans bölümümden hangi lisans programlarına geçiş yapabileceğimi nereden öğrenebilirim?

Sayfamızda ki kılavuzlar kısmından yada ösym sayfasında dgs kılavuzlarından TABLO-3 kısmına bakarak öğrenebilirsiniz.

9-Okul birincisine ek puan yada ayrı kontenjanı var mıdır?

Hayır böyle bir uygulama yoktur.

10-Kazandıktan sonra derslerde başarısız olursam okuldan atılır mıyım?

Hayır atılmazsınız. Eskiden bu durum mümkündü. Fakat sistem değiştiği için başarısızlık durumunda atılma ortadan kalktı. Ama siz yinede derslerinize çalışmayı ihmal etmeyin 🙂

11- Hem DGS hemde YGS’YE girebilir miyim? İkisinide kazanırsam ne olur?

Evet, sınava kayıt yapıp girebilirsiniz. Sınav sonuçlarınıza göre iki sınavdan da tercih yapabilirsiniz. Her ikisinden de bir yükseköğrenimi kazandığınız taktirde tercih hakkı size kalmıştır. İstediğiniz okula kayıt yaptırabilirsiniz.

12- DGS’de baraj puanı var mı?

Dgs’de herhangi bir baraj puan bulunmamaktadır. Puanınız tutarsa istediğiniz okula kayıt yapabilirsiniz.

13-Kaçıncı sınıftan başlayacağımı nereden öğrenebilirim?

Her okul bu konu hakkında farklı bir uygulamaya gittiği için malesef önceden bunun bilinmesi zorlaşıyor. Bizlerde sınavı kazanan arkadaşlarımızın www.facebook.com/dikeygecissinavi sayfasına yazdıkları tecrübeleri doğrultusunda sizlere bir forum açarak, tüm bilgileri bir başlık altına topladık.

14- Açıöğretim Fakültesine sınavsız kayıt yapabilir miyim?

Bu sorunun cevabını detaylı şekilde hazırladığımız yazımıza BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

15-YGS-LYS ile Okul Kazananlar DGS’den Tercih Yapabilirler mi?

Bu sorunun cevabını detaylı şekilde hazırladığımız yazımıza BURAYA tıklayarak ulaşabilirsiniz.

*Bu yazının tüm hakları Dgsli.org’a aittir. “www.dgsli.org“ biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 80 YORUM
 1. erdem dedi ki:

  Herkese başarılar.Kazandındığım okulu 1.sınıftan mı okumaya başlayacağım.Örneğin Uçak mühendisliği için elimde bulunan ön lisans diplomasında aldığım dersleri tekrar almak zorundamıyım.Tşkler.

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   Üniversiten üniversiteye değişir. Derslerinizin uyumluluğunada bağlıdır. Diğer sorlarınızı https://www.dgsli.org/forum adresinden sorabilirsiniz.

 2. hilal dedi ki:

  ben ön lisansda süt ve ürünleri teknolojısı okudum yurt dışında lisansa tamamlamak istiyorum ama beslenme ve diyetetik olarak düündüm ama bilgiye ulaşamadım bi sitede siz öneriliyoduz bilgi almak istedim yardımcı olursanız sevinirim

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   Doğru adrestesiniz 🙂 Öneri için teşekkürler. Yurt dışında tamamlama olayı DGS’dışına çıkıyor. Ancak acentalar eğitim için sizin yerinize başvuru yapıp, ders sayımı yada bölüm seçimi yapabiliyor. Bildiğim üzere macaristanda bazı bölümlerde 1-2 sende lisans diploması alabiliyorsunuz. Yurt dışı acenta firmaları ile iletişime geçmenizi öneririm.

 3. Fatih dedi ki:

  Merhabalar Açıköğretim bölümlerine sınavsız geçiş vardı. Bu sene kalktı. Ben bilgisayar programcılığı mezunuyum. Sadece bölüm ile ilgili mi okuyabilirim yoksa yine istediğimiz gölümü yazabilir miyiz ?

 4. Eren Zorba dedi ki:

  Merhabalar ben önlisans makine bölümü okuyorum. ITÜ İmalat mühendisliği hakkında ne düşünüyorsunuz tavsiye eder misiniz?

 5. Serdar dedi ki:

  haftasonu okullar açık mı ?

 6. Güldem dedi ki:

  Şartlı kayıt bu senede geçerli yani değil mi?

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   Büyük ihtimalle geçerli olur. ÖSYM’den açıklama bekliyoruz.

 7. mine akyıldız dedi ki:

  iyi günler bir tanıdğım sağlık memuru arkadaşım var kendisi memur olduğu için dgs sınavına girmeden üniversite tamamlıyor böyle birşey var mı memur olan dgs sınavına girmiyor mu??

 8. ecrin dedi ki:

  iyi günler ben ön lisans olarak iki bölüm bitirdim.sınavdan sonra iki bölüme de tercih yapabilir miyim?

 9. ayşe dedi ki:

  iyi günler benim diploma notum eğitim bilgilerimde güncel fakat başvuru görüntülediğim zaman düşük görünüyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim..

 10. mehmet ali dedi ki:

  Elektrik elektronik bölümünden mezunum, baraji gecemedim, iki yıllık direk geciş hakkım var, sadece kendi bölümümemi gecis. Yapabilirim yoksa hangi üniversitelere gidebilirim ?

 11. Nurcan dedi ki:

  ilahiyat önlisans mezun uyum.dgs te grcm.kaç yıl okurum.(ayrıca tarih lisans mezun uyum.)

 12. Eyluul dedi ki:

  Merhaba, ygs ile acikogretim yonetim bilisim kazandim.dgs ile lisans okuyabilir miyim.yani hem aciktan bölüm (ygs ile) , hem de lisans (dgs ile) okuyabilir miyim ?

 13. Ibrahim dedi ki:

  İyi günler ilk dönemden 2 dersim kaldı biri ff biri dd ortalama tutmadı sartli kayıttan yararlanabilirmiyim

 14. murat dedi ki:

  Merhaba, bu yıl hem YGS-LYS hem de DGS ye girdim. YGS tercih işlemleri bitti ve 2 yıllık bir bölüm kazandım fakat henüz kayıt yaptırmadım. DGS sonuçlarını bekliyorum fakat YGS kayıtları da ayın 9 unda bitiyor. Şimdi YGS den kazandığım 2 yıllık bölüme kayıt yaptırsam ve DGS sonuçları belli olunca da DGS den kazanırsam DGS deki bölüme gidebilir
  miyim? (YGS den kazandığım bölümdeki kaydımı sildirerek tabi ki?) Amacım iki bölüme aynı anda gitmek değil, amacım DGS sonuçlarından emin olamadığım için YGS deki şansımı kaybetmemek fakat DGS deki bölüm önceliğim olduğu için onu da kaçırmak istemiyorum. Teşekkürler.

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   kayıdını silip dgs ile kazandığın yere kayıt yapabilirsin.

 15. murat dedi ki:

  öncelikle hızlı cevap için teşekkürler hocam, bunun dayanağı nedir? yani sizin dediğiniz gibidir tabi ki fakat bana üniversite ya da ösym zamanı geldiğinde bunun yapamazsın derse (ygs ye kayıt yaptırmışsın ve dgs ile kazandığın yere kayıt yaptıramazsın derse) yasal olarak dayanağım nedir?
  bu konu benim için çok önemli, zahmet olmaz da cevaplarsanız sevinirim. İnanıyorum ki bu durumda olan yüzlerce kişi var ve hepsine yardımcı olmuş olacaksınız. Tekrar teşekkürler. 😉

 16. buse dedi ki:

  merhaba iyi günler ben 2 yıllık yerel yönetimler okuyorum 2 tane dersim alttan kaldı 1. dönem uzadı. DGS ye girdim ama daha okuyor gözüküyorum Bir problem çıkar mı ? Şartlı kayıt oluyor mu kazanırsam

 17. Öner özdemir dedi ki:

  E.a puanları mi geçerli yoksa sayısal mi

 18. hilmi dedi ki:

  Merhabalar, 2014 yılı DPÜ , Bilgisayar programcılığı mezunuyum. 2 yıllık Ön lisans okudum. Sonrasında DGS’Ye başvuru yapmadan açık öğretim işletmeye geçiş yaptım.. 2 yılda işletme okudum ve şu an elimde bilgisayar programcılığı ön-lisans ve işletme lisans diploması bulunmakta. Acaba bu açık öğretime yaptığım geçiş DGS’ye girmemi engeller mi ? Yoksa bilgisayar programcılığı diplomam ile DGS sınavına girebilir miyim ? Bilgi verebilirseniz sevinirim, iyi günler.

 19. Eskişehir dedi ki:

  Bu geçen sene okula girilen puanlar yazıyor iyi güzel hoş peki sıralamaları öğrenebilecek miyiz ösym açıklayacak mı tercih zamanı?

 20. Görkem dedi ki:

  tercih sıralamalarında bir kayma olurmu puanımızın en fazla ne kadar yukarısından tercih yapmak mantıklı olur ve bu bizim yerleşmemizi riske sokarmı

 21. Cns Yvz dedi ki:

  Dgs ile hukuk istiyordum fakat olmadı. Puanımın yanmasını isyemiyorum bu yüzden Ek tercihlerde açıköğretim 4 yıllık bir bölüm yazsam ve bu süreçte 1 yıl daha hukuk için hazırlansam dgs puanını etkilermi? Ne gibi değişiklikler olur? Fikri olan varmı acaba??

 22. Mahmut dedi ki:

  Merhaba iyi günler bu onaylı ders içeriği belgesi için bir yakınımı üniversiteye yollatıp o belgeyi aldırıp onaylatsam tarayıcı ile bana yollasalar olur mu yani sormak istediğim şey ıslak imza aranıyor mu ? Şimdiden teşekkürler.

 23. yusuf dedi ki:

  merhaba.. yukardaki sıkça sorulan sorularda da var ama tam açıklayıcı gelmedi bana.

  şimdi sınava girip tercih yapıp herhangi bir yer kazanamassam bir sonraki sene okul puanım düşüyor mu ?

  yoksa tercih yapıp kazandığım halde gitmeyince mi okul puanı düşüyor ?

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   kazanıp gitmezseniz puanınız düşer.

 24. Ebru dedi ki:

  Peki kazanıp gitmedim puanim bi sonraki sene kırıldı…puan kırılma kaç sene sürer??

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   sadece bir sonraki sınavda kırılır. yani 1 sene sürer.

 25. Enes dedi ki:

  Mimari Restorasyon mezunuyum. Dgs’ye girmeden Aöf Lisans Tamamlamaya devam ettim. Dgs’ye girebilir miyim veya aöfden mezun olduğumda hakkım kayboluyor mu ?

 26. orkun dedi ki:

  iyi aksamlar ben dokuz eylül üni. jeo mühendisliğinde okuyorum ikinci üniversite ile acıktan herhangi bi önlisans programı okuyup dgs ile boğaziçi itü gibi üniversitelere gecmeyi düşünüyorum şimdi sorum su açıktan 2 yıl okusam dgs ile örgün kazanabiliyormuyum ? 2 yıllık acıktan elektirk okudum mesela dgs ile 4 yıllık boğaziçi veya itü geldi orgün olarak devam edebiliyor muyum ?

 27. songul dedi ki:

  Gecenn sene gds yi kazandim kaydimi yaptirdim ama başka bir sehir olduğu için kaydını aynı gün dondurdu hakkımı kaybetmemek için ama bu sene tekrar girip okuyabileceği bir şehirde dayı kazanırsam nasıl bir yol izlemeliyiz veya böyle bir hakkım var mi

 28. Damla dedi ki:

  Merhaba ben tıbbi sekreterlik son sınıf öğrencisiyim dgs girip girmemekte kararsızım 4 yıla tamamladığımda atama zor oluyor diyorlar akdeniz üni tercih edecektim memur oldukta sonra mı yükselmeliyim şimdi mi girmeliyim acil cevap lütfen kafam çok karışık

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   atamalar dediğiniz gibi zorsa mezun olana kadar atama için çalışabilirsiniz. Neticede DGS ile kazandıktan sonrada kpss’ye girebilirsiniz. Mezun olduğunuzda öğrenim durumunuz değişir.

 29. ilknur aktop dedi ki:

  merhabalar. 2017 dgs matematik temel kavramlar-faktöriyel konusundan sonraki konu nedir?

  1. Hatice ozkorun dedi ki:

   Acikogretim son sınıf ogrencisiyim haziranin 3 ve 4unde final sinavlarim var dgsye kayit yaptirabilirmiyim sinava girebilirmiyim..oldu ki sinavdan gerekli puani alamadim okul puaninda bi eksilme olurmu

 30. yeşim dedi ki:

  merhaba ben adalet meslek yuksek okul mezunuyum ve bızler yök lisans tamamlama konusundan yaralanbiliyormyz öyleyse hangi okullara gıdebılırz yurt dısı olarak turkıye ye geldiğimizde bir problem yaşarmıyız şimdiden teşekkür ederim.

 31. emirhan dedi ki:

  merhaba ben meslek yüksek okulu son sınıf öğrencisiyim 2 tane dersim büte kaldı fakat bütlerim ağustos da bu durum benim için nasıl bir engel oluşturur ?

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   Sınava girebilirsin. sonrasında bütlerine girip geçersen sıkıntı olmayacaktır.

 32. Oğuzhan dedi ki:

  Merhabalar ben inşaat ikinci sınıf öğrencisiyim benim stahım 2 . sınıfa kaldı bu yaz staj yapicam ve hocalarına gore kasımda mezun olucam ben dgs kazansam kayıt yyaptirabilirmiyim

 33. emre dedi ki:

  ikinci sınıf ikinci dönemden alltan 3 dersim var stajım yeni bitti dgs girip tercih yaapa bilirmiyim

 34. Emel dedi ki:

  Merhaba okull öncsi öğretmenliği hangi puan türünden alınıyor acaba??

 35. rojvan dedi ki:

  merhaba ben yeni kimlik başvurusu yaptım dgs sınavından sonra kimiliğim gelecek geçici kimlik belgesi ile sınava girebilirmiyim

 36. erhan dedi ki:

  İyi günler. Ben bu sene elektrik bölümünden mevzun oldum 3.90 benim GANO simdi ben bu sene hazırlanıcam seneye DGS ye giricem ama YGS’ ye de girdim büro yönetimi yazıcam aynı zamanda büro okuyucam seneye elektirikten lisans icin DGS ye girdiğimde 3.90 ortalamam da 2. Bir meslek yüksek okulu okuduğumdan dolayı düşme olur mu ?

 37. Ahmet dedi ki:

  Merhaba, ben bilgisayar programcılığı bölümü mezunuyum. Bu sene açıköğretimden istediğim bölüme kayıt olabilmek için YGS’ye girdim. Şimdi de Bilgisayar mühendisliğine geçebilmek için DGS’ye gireceğim. Açıköğretim fakültesinden de yeni kayıt olarak Web Tasarımı ve Kodlama bölümünü düşünüyorum. Sorum şu; önce ÖSYS tercihi ile Web Tasarımı ve Kodlama(Açıköğretim) bölümüne yerleşirsem daha sonra DGS ile örgün eğitim olarak Bilgisayar Mühendisliğine kayıt olursam açıköğretim kaydımı sildirmem mi gerekiyor yoksa ikisine beraber devam edebiliyor muyum?

 38. Serkan dedi ki:

  Merhaba ben önlisans spor yönetimi okuyorum ama tek dersim kaldı dgs sen şartlı kayıt yaptırabilir miyim

 39. ilker dedi ki:

  2 yıllık bölümüm bu sene bitti alttan ders kalmadı sadece staj var, eylülde staj mülakatına giricem o da hallolur ama şimdi ygsden iki yıllık bölüm kazandım kayıt yaptırabilirmiyim ?

 40. Ezgi dedi ki:

  Merhaba, 2015 yılında dgs ile örgün bir bölüme yerleştim. Bu sene sınava yine girdim ve tercih yapıp başka Üniversitesiye girmek istiyorum ama kaydım hala örgün eğitimde duruyor tercih yapmama engel mi?

 41. Ali dedi ki:

  Merhaba,
  -Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
  -İstatistik
  -Bilişim Sistemleri Mühendisliği
  -İstatik ve Bilgisayar Bilimleri
  -Matematik Bilgisayar
  -Bilgisayar Bilimleri
  Bu bölümler hakkında yardımcı olabilir misiniz ? Hangileri tercih edilmeli sizce yardımcı olursanız sevinirim.

 42. Duygu Sal dedi ki:

  Merhaba, ben 2016 da aöf sosyal hizmetler bitirdim. Dgs ile ercih yapacağım. Benim merak ettiğim şu, eger ben yil aöf sosyal hizmetlere yerlesirsem, seneye tekrar dgs ye girdiğim zman yercih yaparken aöbp puanim duser mi açık öğretim olduğu halde. Acil cevaplarsaniz sevirim tercihi ona gore yapacağım. Simdiden tesekkur ederim

 43. Samet dedi ki:

  DGS İLE AÖF YERLEŞTİM DAHA KAYIT OLMADIM AMA SENEYE OBP PUANIM KIRILIR MI ?

  1. DgsliOrg DgsliOrg dedi ki:

   evet, kırılır

 44. Minel cürgül dedi ki:

  Merhaba ben önlisans turizm ve otel işletmeciliği mezunuyum 1 yıl burs aldım (son sene) AÖF ile lisansa tamamlıyorum öncelikli öğrenciyim dilekçe göndersem kabul edilir mi ? 3 yıl alma hakkım var ve farklı bir bölüm daha okuyorum yeniden başvuru yapabilir miyim ?

 45. Okan dedi ki:

  Merhaba ben ingilizce bölüm kazandım ama baktım olmayacak türkçe eğitim veren üniversiteye geçiş hakkım varmış bu geçişler ne zaman ve nasıl oluyor.

 46. Ezgi dedi ki:

  Merhaba ben adalet okuyorum. Çapraza düştüm ve okulum yarım dönem uzadı. Ortalama problemi yüzünden. Yani ikinci sınıf 1. Dönemi derslerini almadım. Şuan 2. Sınıf 2 dönem derslerinin tümünü alıyorum. Dgs ye girmem mümkün mü ?kazanırsam kayıt yatırabilir miyim ?

 47. z dedi ki:

  Geçen sene dgs sınavı ile ilitam (uzaktan eğitim) programına yerleştim. Okulumdan memnun kalmadığım için ikinci dönem sınavlara girmedim ve kaydımı sildirmedim. Bu sene dgs ye girip örgün bir bölüme yerleşebilir miyim ?

 48. Taha dedi ki:

  Tercih yapmaz isem puanım düşermi ? Sadece DGS ye girdim çıktım veya dgs ye başvurdum hiç girmedim puanım düşermi ?

 49. Turgut dedi ki:

  Merhaba ben geçen yıl dgs ye girdim bir üniversiteye geçtim ama değiştirmek istiyorum tekrar dgs ye girip başka bir üniversiteye geçebilir miyim şuan okuyorum ama bir sorun olur mu

 50. Sedat dedi ki:

  Merhaba ben geçen sene Aöf işletmeye yerleştim. Bu sene Dgs sınavına girip kazanırsam Aöfden kaydımı sildirmelimiyim

BİR YORUM YAZ