Reklam
Reklam
DGS | Dikey Geçiş Sınavı | DGS Puan Hesaplama | DGS Tercih Robotu

Samsung için katlanabilir telefon iddiaları yeniden gündemde

Samsung için katlanabilir telefon iddiaları yeniden gündemde

 Yaygın bir satış ağına çıkmasa da Samsung’un Galaxy Round akıllı telefonu ilk kavisli akıllı telefon olma özelliğine sahipti. Aslında telefon biraz kullanışsızdı ve Samsung da uygulama alternatifleri üretmekte yetersiz kaldı. 
Sonrasında Galaxy Note Edge ile beklenen hamleyi yapan firma, kavisli ekran kenarını iyi değerlendirdi ve atıl kalmasını önledi. Galaxy S6 Edge ve Edge Plus modellerinde de firmanın eğimli ekran konseptini daha da yaygınlaştırdığını gördük. 
Samsung’un kavisli ekran konusunda çalışmalara başladığı 2012 sonlarından bu yana hiç gündemden düşmeyen bir iddia var  ki o da katlanabilir telefon konsepti. Her yıl Samsung’un bir katlanabilir ekranlı telefon piyasaya süreceği iddiası gündeme gelir ancak bu iddia bir türlü gerçekleşmedi. Şimdi gelecek yıl için de benzer bir iddia var. 
Kaynaklar Samsung’dan sızdırıldığı iddia edilen bir sunuma dayanarak yeni bir iddia daha ortaya attı. İddiaya göre gelecek yıl başındaki CES 2016 fuarında Samsung katlanabilir ekranlı akıllı telefonunu görücüye çıkaracak. Projenin adı ise Project Valley.
Sabit kıvrımlar yerine katlanabilir bir ekran kullanmak şimdiki teknolojilerle oldukça zor bir süreç. Zira bir telefonun devre kartı dahil tüm bileşenlerinin bu katlanabilir yapıya uydurulması gerekiyor. Ayrıca ekranın sürekli katlandığında aşınmasının da önüne geçilmesi şart. 
Samsung yeni projesinde AMOLED katlanabilir ekranlar kullanıyor. Uzun ekran tam ortadan katlanırken, aşınmaların önüne geçmek için oksitlenmiş film yerine ekranda metal dokunmatik ağ kullanılıyor. Alt kısımda ise katlama için hiperelastik materyaller yerleştirilmiş. 
Samsung katlanabilir telefonunu Snapdragon 820 ve Snapdragon 620 yongasetleri olarak iki versiyon halinde tanıtacak. Versiyonlarda 3GB RAM, microSD kart desteği ve çıkarılamayan batarya bulunacak.
Daha önce de söylediğimiz gibi şimdilik tüm bileşenlerin esnek bir yapıda olabileceği dönemde değiliz. Bu bakımdan iddialar doğruysa Project Valley akıllı telefonunun bileşenleri sabit bir noktada toplanmış olacak şekilde katlanabileceğini düşünüyoruz. Muhtemelen batarya da katlanabilir tarzda olacaktır zira Samsung’un da bu yönde çalışmaları mevcuttu.    

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ