DGS | Dikey Geçiş Forum

Tam Versiyon: HEM GEÇ OLDU, HEM GÜÇ OLDU ; AMA SONUNDA OLDU !
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
HEM GEÇ OLDU, HEM GÜÇ OLDU ; AMA SONUNDA OLDU !

Öncelikle bu tarz bir şey yazacagım hiç aklıma gelmiyordu . Fakat degerli Gülçin Hocam’ın telkinleriyle ve burada aynı amaç ugruna gecesini gündüzüne katan bir çok arkadasa faydalı olma isteginin bir sonucu olarak bu yazıyı yazmış bulunuyorum . Umarım sizinde bu hikayeden çıkarımlarınız olur ve sizde hedefleginiz yolda yılmadan çalışarak hedeflediginiz yere ulaşırsınız..

Ailemin marketi vardı . Bir çok faydasının yanında bana egitim anlamında birçokta zararı olmuştu marketimiz olmasının. En önemlisi de sanırım o zamanlarda ders calısmanın önemini tam olarak kavrayamama sebep olmuştu . Okul derslerim iyiydi fakat sınavların konusunda bir bilgim yoktu . Nasıl calısmak lazım ? Kendimi nasıl geliştirebilirim ? vb konularda pek düşünmüyordum J
Sanırım sınav zamanı bir sihirli degnek degecek ve ben bütün soruları cevaplayıp istedigim yere gidecektim gibi bir ruh hali içerisindeydim J Bu yıl okulumdan (orta okul) başarılı bir ögrenci oldugum için 11 takdir ve 1 Teşekkür belgesi 4.90 ortalama ile mezun oldum . Fakat ailemin acele ile kayıt etmesi sonucu iyi bir Süper lise ( o zamanlar yabancı dil egitimi veren 4 yıllık liseler vardı ve ortalama ile örgenci alıyordu ) yerine mahallemizde bulunan bir düz liseye kaydımızı yaptırdık .

Başarılı orta okul yıllarından sonra geldiğim düz lisede gerek ortamdan ve gerekse de benim hala olayın ciddiyetinin farkında olmamamdan dolayı ÖSS sınavına girdik fakat aldıgım puan ilk sene bizim iki yıllık bir yüksek okula bile yetecek kadar puan almamıştım. E tabi bir sene tek soru çözmeyince , bütün kitapları bir çantaya koyup sabah okula götürüp aksam eve getirip hiç açmadan tekrar sabah okula götürünce böyle bir sonuc kaçınılmaz oluyor J

Yıl 2008
Artık hayatın zorluklarını görmeye başlamıstım ve okumam gerektiğini yaşayarak anladım . Fakat marketimiz bana bu konuda pek yardımcı olmadı. Kendime bu sene yapılacak olan sınava hazırlanmak için bir tane soru bankası aldım. Kitabı aldıgım ilk gün ilk sayfasını actım ve matematikten 5 tane soru çözdüm. Ardından bir müşteri geldi ve kitabı kapattım . Kapatış o kapatış J O sene yapılan sınava sadece 5 soru çözerek girdim . Sonuclar acıklandıgında sadece bir yüksek okula girebilecek kadar puan aldıgımı örgendim ( O zamana kadar ölsemde şehir dısında bir iki yıllık okula gitmem diyordum. Hayattan büyük konusmama konusunda büyük bir ders almıştım ! )

Bir dershanenin rehberlik servisine gittim ve HAYATIM DEĞİŞTİ.
Tercih yaptırmak için gittiğim dershanenin rehberlik servisinde bulunan hoca bana DGS diye bir sınavın varlıgından bahsetti ve beni tekrar hayata döndürdü. Kararımı vermiştim artık bütün tercihlerimi 2 yıllık İnşaat teknikerliği bölümlerinden yana kullanmıştım zira bir hedefim vardı artık. ( Aile dostumuz olan bir şahsın İnşaat Mühendisinin öldügü yıl dogdugum için kendisinin adı bana verilmişti. Ve ben Onun Adıyla aynı ünvana sahip olucaktım! )

Sonuclar açıklandıgında marketteydim ve bulundugum sehire otobüsle 16 saat mesafede olan bir sehire gidecektim J Fakat Hedef belirlenmişti ve artık hiçbir şey beni bu hedeften alıkoyamayacaktı. Buraları kısa kesmek istiyorum arkadaslar çünkü oldukça zor dönemlerdi benim için çünkü hedefime ulasmak için gercekten cok fazla çalıştım. Sabah saat 5 te kalkıp ders calıstıgımı bilirim.

Bu çabalarım bana okulda bölüm 3. lüğünü getirdi. Çünkü DGS de sadece sınavdaki netlerim yeterli olmayacaktı. Okuldan gelen o zaman AÖBP şimdiki ÖBP puanım ne kadar yüksek olursa bu beni o kadar avantajlı kılacaktı.
Okuldan mezun olduktan sonra yine marketin bana attıgı kazık sonucu bir sene sınava hazırlanamadım J Nasip kısmet diyip 2012 de sınava hazırlanmak için bir önceki sene yazılıpta gidemedigim TASARI dershanesi Bakırköy subesine kaydımı yaptırdım .

Hayatımdaki 2. dönüm noktamın burası oldugunu düşünüyorum başkalarının arayıp sorarak ve kalitesini bilerek geldiği yere ben kapısının önünden gecerken tabelasını görüp girmiştim J

SINAV SÜRECİ

Hayatı boyunca ÖSYM nin yaptıgı hic bir sınava hazırlanmayan ben artık bunun son şansım oldugunu biliyordum ve onun için elimden gelenin fazlasını yapmak zorundaydım. Yine her zamanki aksilikler yasandı ve ben dershanenin 2 ayı dershaneye gidemedim J
Fakat artık ne yapmam gerektiğini biliyordum . Aileme bunun benim son sansım oldugunu ve bunu yapmak zorunda oldugumu söyledim . Artık marketle ilgilenmeyecek sadece sınava odaklanıcaktım. Hemen dershaneye gittim . Sabah erkenden gittim ve dersler bittikten sonra dershaneden ayrılmadım . Gördüklerim beni şaşırttı insanlar dersleri bittikten sonra gitmiyorlar dershanenin üst katından bulunan sınıflara girerek grup halinde soru çözüyorlar ve yapamadıkları zaman birbirlerine yardımcı oluyorlardı. Çok hosuma gitmişti bende böyle yapmalıydım.

Bir sınıfa gittim kapıyı actım orada ders calısıp calısamayacagımı sordum tabiki dediler ( Degerli dostlarım Hilal Meltem Sena Nurullah ve Hayati , Mert , Yunus, adını sayamadıklarım benim hayatımda artık çok önemli bir yere sahipler… ) ve ben hayatımda 3. dönüm noktasını astım. Artık derslere hem kendi sınıfımla hemde hafta sonları dersleri yeni başlayan gruplarla giriyordum . Acıklarımı hızla kapatıyordum . Deneme sonucları istedigim sonucları vermiyordu fakat ben bu sonucların arac asıl önemli olanın DGS oldugunun bilinciydeydim ve hiç moral bozmadan çalışamay devam ettim . Konular bitmeye yakın denemelere başladım. Dershanenin yaptıgının yanında kendi arkadaşlarımızla denemeler yapıyorduk . Sayısı tam aklımda yok fakat bir senede 100 küsür deneme çözdük J Bazı günler 2-3 deneme atıyorduk . ( Sevgili dostum Nurullah ın katkısı unutulmaz) . Bu arada ÖSYM bize klavuz şakası yaptı J İstedigimiz yerlerdeki bir çok okul kontenjan acmadı. Moraller alt üst oldu… Fakat bunun da bir sınav oldugunu ve bununda bir çok rakibimizi eledigini biliyorduk. Azimle çalışmaya devam ettik. O kadar kaptırdık ki kendimizi sınava sevgilimizi unuttuk ve sınava bir ay kala ayrıldık J Fakat yapacak bir şey yoktu ve sınav yaklaşıyordu ..

SINAVDAN BİR GÜN ÖNCE
Herkes dinlenirken ben gidip internet kafeden 2012 nin çıkmış bütün sorularını alıp çözdüm J J J
SINAV GÜNÜ
Bana artık tek seyin kendi heyecan ve stresim oldugunu artık adım gibi biliyordum. Sınav salonumun bulundugu okula benim dısımda 2 tane kardesimin çıkması bende heyecan bırakmamıştı . Birisi Nurullah tı digeri ise Mert bir sene beraber calıstıgım kardeslerim J
Sorular önüme geldiğinde kendime sadece sunu söyledim ‘’ O kadar çözdügümüz çıkmış soruların en sonuncusunu çözüyoruz artık 2012 çıkmış sorular J
Sınavdan cıktık .. Emin olmadıgım soruları prensip geregi işaretlemedim J Sonrada 4 bosun 3 nün dogru oldugunu gördüğümde acı veren bir tebessüm attım J
En zor süreclerden biriside belki sonucların acıklanması ve tercih sürecleriydi . gecen her gün beklentileride alıp götürüyordu..
Bir gün ODTÜ de okuyan ve benden bir önceki sene kazanan kardesim gibi sevdigim dostum Ömer aradı : Kardesim Tc ni ver sonuclar acıklandı J

SIRALAMA : 0000149
YERLEŞTİĞİ BÖLÜM :
ORTA DOGU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ- İNSAAT MÜHENDİSLİĞİ

Sonundan cabalarımız sonuc vermiş ve hayallerimizi süsleyen bölüme girmiştik..
Ne kadar şükretsek azdı… Yaşadıklarımız gözlerimizin önünden gecince emeklerimizin sonucunu görünce yaşanan duyguları tarif edecek kelimeler yoktur…

ASLA HAYALLERİNİZİN PEŞİNDEN KOŞMAKTAN VAZGECMEYİN !
ASLA HAYATIN ÖNÜNÜZE KOYDUGU ENGELLER YÜZÜNDEN YOLUNUZU DEGİŞMEYİN…

AZMİN ELİNDEN BİRŞEY KURTULMAZ ARKADAŞLAR SİZ İSTEYİN, ÇALIŞIN VE GERİSİNİ ALLAH’A BIRAKIN O KİMSENİN HAKKINI YEMEZ…